Tiskové zprávy

2021
20. prosince 2021

Před blížícím se druhým výročím vypuknutí pandemie onemocnění Covid-19 vydal Institut ekonomických studií společnosti Mastercard (Mastercard Economics Institute) studii Economy 2022 . Jedná se o celosvětový ekonomický výhled pro nadcházející rok vypracovaný na základě významných trendů z pohledu spotřebitele. Studie popisuje, jakým způsobem bude pět základních faktorů, konkrétně úspory a výdaje, dodavatelské řetězce, digitalizace, celosvětový cestovní ruch a rostoucí množina ekonomických rizik, nadále ovlivňovat světové hospodářství.

15. prosince 2021

Na světové výstavě EXPO v Dubaji se včera představil slovenský Fintech Hub. Jedinečný projekt, který nabízí mladým inovativním firmám pomoc při vstupu na trh finančních technologií. Otevřenou platformu Fintech Hub založila Slovenská Fintech asociace spolu se skupinou inovativních firem v čele se společnostmi Mastercard a Vacuumlabs. Projekt nabízí pro mladé digitální firmy poradenství, nezávislé testovací prostředí a propojuje je s investory. Jeho cílem je zvyšování úrovně inovací a konkurenceschopnosti digitálního trhu na Slovensku a ve střední Evropě.

6. prosince 2021

Společnost Mastercard Europe a Europol (Agentura Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva) podepsaly smlouvu o partnerství, na jejímž základě budou vzájemně koordinovat své cíle při potírání kyberkriminality v evropských zemích. Obě organizace budou sdílet informace a vyhledávat oblasti, v nichž může vzájemná spolupráce přispět k posílení odolnosti vůči kyberkriminalitě.

4. listopadu 2021

V době, kdy se na klimatické konferenci OSN (COP26) scházejí lídři zemí celého světa, zkracuje společnost Mastercard termín dosažení vlastní uhlíkové neutrality o celou dekádu z roku 2050 na rok 2040. Současně Mastercard zavádí svá udržitelná řešení mezi další klienty v Evropě a Latinské Americe poté, co se finanční instituce, jako například Banco de Costa Rica, ekko, Gránit Bank či Sberbank, rozhodly využívat uhlíkovou kalkulačku Mastercard Carbon Calculator.

2. listopadu 2021

Společnosti Mastercard (NYSE: MA) a Bakkt (NYSE: BKKT) oznámily vzájemné partnerství, které obchodníkům, bankám a fintechovým společnostem ve Spojených státech usnadní využívání a poskytování široké palety řešení a služeb v oblasti kryptoměn. Spotřebitelé tím získají snadnější přístup do celého ekosystému digitálních aktiv.

27. října 2021

Společnost Mastercard představuje nový standard platebních karet Touch Card. Ten usnadňuje použití lidem s úplnou nebo částečnou ztrátou zraku. S rostoucími počty nově vydávaných karet bez reliéfního embosování je pro osoby s postižením zraku obtížnější rozeznat, jaký typ karty právě drží v ruce. Společnost Mastercard tento problém řeší jednoduchým, avšak účinným způsobem.

25. října 2021

V době, kdy platby pomocí nositelných zařízení nabývají na stále větší popularitě, přichází technologická společnost Xiaomi ve spolupráci s Mastercard s novým cenově dostupným platebním náramkem. Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC umožňuje svým majitelům uložení tokenizované platební karty do zařízení. V Česku již k platbě nákupu využívá 27 % lidí svůj mobilní telefon a lidé si velmi oblíbili i platby pomocí hodinek a dalších nositelných zařízení, potenciál pro tento ve světe populární náramek je tedy obrovský.

30. září 2021

Ucelený vhled do podnikání i podrobné informace nejen o samotném trhu, ale i o konkurenci či trendech v chování zákazníků přinese podnikatelům nová analytická platforma Portál obchodníka. Stojí za ní společnost Mastercard, která ji společně s Worldline přináší na Český trh a začíná poskytovat obchodníkům právě ze sítě Worldline / KB SmartPay. Obchodníci na ní oceňují zejména podrobné analýzy, o které mohou opřít svá strategická rozhodnutí a nastavit tak co nejlepší služby pro své zákazníky.

20. září 2021

Společnost Mastercard otevírá Laboratoř pro inovace a udržitelnost, která bude stát v čele dalšího rozvoje jejího portfolia ekologicky šetrných digitálních produktů a řešení. Účelem laboratoře je umožňovat firmám a spotřebitelům změnit způsoby, jakými vyrábějí, distribuují a nakupují výrobky a služby tak, aby z toho v době, kdy se globální ekonomika rychle digitalizuje, měli prospěch lidé i planeta.

16. září 2021

Mastercard výrazně posiluje v oblasti digitálních aktiv. Společnost uzavřela dohodu o akvizici firmy CipherTrace, která zpracovává a analyzuje údaje o více než devíti stovkách kryptoměn. Nejnovější akvizice umožní společnosti Mastercard rozšířit svou strategii na poli kryptoměn a urychlit její realizaci.

9. září 2021

Společnost Mastercard (NYSE: MA) dnes oznámila uzavření smlouvy o akvizici společnosti Aiia. Jedná se o předního evropského poskytovatele technologií otevřeného bankovnictví. Bankovním institucím společnost Aiia poskytuje přímé propojení prostřednictvím jediného rozhraní. Svým klientům tak společnost umožňuje vyvíjet a zavádět nová digitální řešení přizpůsobené každodennímu životu, práci i zábavě.

19. srpna 2021

Mastercard chce jako první karetní společnost od roku 2024 začít upouštět od magnetického proužku na platebních kartách, v roce 2029 jej nebudou mít již žádné nově vydané kreditní ani debetní karty společnosti. Odklon od magnetického proužku je reakcí jak na měnící se návyky spotřebitelů, tak i na pokrok ve vývoji nejmodernějších technologií a s tím spojený klesající počet transakcí, které jsou s jeho pomocí autorizovány. Nástup změn ve způsobu placení a zpracování platebních transakcí výrazně urychlila probíhající pandemie koronaviru. Spotřebitelé jsou v současné situaci také ochotnější experimentovat s novými platebními metodami.

17. srpna 2021

Společnost Mastercard rozšířila své partnerství s videoherní společností Riot Games. V návaznosti na čtyřletou úspěšnou celosvětovou spolupráci s touto značkou bude Mastercard sponzorovat ligu elektronických sportů League of Legends European Championship (LEC) a posílí tak svůj vztah s největší evropskou esportovou komunitou.

12. srpna 2021

Tvůrci tržiště pro obchodování s nezaměnitelnými tokeny (NFT), bezpečné kryptoměnové peněženky či udržitelná digitální aktiva – sedm start-upů z oblasti kryptoměn a blockchainu se zapojilo do programu společnosti Mastercard Start Path. Účastí v programu získají partnerství, znalosti i nástroje potřebné k dalšímu rozvoji.

5. srpna 2021

Společnost Mastercard oznámila, že rozšíří svůj karetní program pro kryptoměnové peněženky a trhy, a usnadní tak svým partnerům převod kryptoměn na tradiční, zákonné měny (fiat). Správci kryptoměn budou moci nově klientům nabízet vlastní karetní programy a umožňovat jim tak snadnější platby.

3. srpna 2021

Ačkoliv je generace Z hnací silou digitalizace, s odeznívající pandemií si její představitelé nejvíc cení osobního kontaktu. Mladí lidé považují peníze za nezbytnou podmínku nezávislosti, ale na čem jim skutečně záleží, jsou hodnoty a vztahy. Při nakupování si počínají chytře, chtějí za své peníze hodnotu a rádi nakupují online. Mobilní telefon pro tuto generaci znamená bezkontaktní placení a další finanční služby. To vše ukazují výsledky nejnovější studie společnosti Mastercard mezi mladými lidmi v regionu střední a východní Evropy (včetně České republiky), která se zabývala postoji a chováním příslušníků tzv. generace Z.

27. července 2021

Až 40 procent respondentů při nákupu upřednostní samoobslužnou pokladnu. A když už se musíme zařadit do fronty k pokladně, nejdřív oskenujeme obsah košíků všech čekajících ve frontě, a teprve pak zvolíme vhodnou řadu. A co Čechy ve frontách spolehlivě vytočí? Třeba to, když nakupující před nimi při placení zdlouhavě přepočítávají drobné mince. To vše vyplynulo z letního průzkumu společnosti Mastercard o chování Čechů v nákupních frontách.

14. července 2021

V pětině zemí, které byly předmětem studie Recovery Insights: Ready for Takeoff? [1] společnosti Mastercard s přehledem hlavních trendů pozemní a letecké dopravy, se zájem o vnitrostátní leteckou dopravu již vrátil alespoň na 90 procent stavu před pandemií. Ve zbylých státech však globální cestovní ruch ožívá značně nerovnoměrně. Oproti tomu globální výdaje za pohonné hmoty jsou třináct procent nad maximem roku 2019 a potvrzují oživení silniční dopravy.

24. června 2021

Bezkontaktní platby slaví v Česku desáté výročí. Mimořádné oblibě se těší již od svého zavedení společností Mastercard v červnu 2011 a jejich podíl na všech platbách neustále roste. Jen v loňském roce Češi provedli přes miliardu transakcí prostřednictvím téměř 13 milionů vydaných bezkontaktních karet. A nejde jen o plastové karty, v průběhu let se možnosti rozšířily o karty tokenizované do mobilních telefonů či hodinek. Potenciál pro růst teď mají i další nositelná zařízení jako náramky, přívěsky či platební prsteny.

26. května 2021

86 procent fotbalových fanoušků věří, že díky fandění mají optimističtější přístup k životu a 45 procent má za to, že společné fandění v nich vzbuzuje ještě větší nadšení pro fotbal. Právě to vyplynulo z nejnovější studie , kterou si společnost Mastercard nechala zpracovat u příležitosti nadcházejícího finálového zápasu Ligy mistrů UEFA. V letošním roce se budou i nadále fanoušci se svými týmy setkávat především virtuálně, společnost Mastercard pro ně proto připravila hned několik aktivit, které jim umožní zůstat doma, a přesto být v centru dění.

17. května 2021

Platební karty True Name dostupné díky bankovní společnosti bunq ve 30 evropských zemích umožní používat jména, jež jsou držitelům skutečně vlastní. U příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii, bifobii, intersexfobii a transfobii (IDAHOBIT), uvádí společnost Mastercard v Evropě své platební karty True Name™. Ty umožňují držitelům mít na své kartě uvedené jméno, které vystihuje, kým se skutečně cítí být. To je velkým přínosem pro mnohé členy komunity LGBTQIA+. Možnost uvádět na platebních kartách zvolená jména představila společnost Mastercard v roce 2019 ve Spojených státech při příležitosti akce WorldPride. Po úspěšném uvedení karet předními bankami v USA je na evropský trh jako první uvede mladá banka bunq, a to hned ve 30 zemích*.

10. května 2021

Novou manažerkou rozvoje digitálního obchodu společnosti Mastercard byla jmenována bývalá country manažerka pro PayU Barbora Tyllová. Do Mastercard přichází s velkými zkušenostmi z oblasti obchodu, marketingu a segmentu e-commerce.

30. dubna 2021

Mastercard Awards 2020 znají vítěze všech deseti kategorií, ve kterých společnost oceňuje české banky za jejich aktivity směřující k zjednodušování plateb, vyšší bezpečnosti a podpoře České republiky při posunu k bezhotovostní ekonomice. Ocenění Issuer za největší absolutní nárůst objemu transakcí u obchodníků provedených kartami Mastercard získala Air Bank. Dvě vítězství si odnesla ČSOB – v kategorii Acquirer, která oceňuje největší absolutní nárůst objemu akceptovaných karetních transakcí u obchodníků, i za marketingové a produktové inovace, kde bodovala díky projektům Drobné a Ekokarta. Celá akce se v letošním roce přenesla do online prostředí.

29. dubna 2021

Mastercard Awards 2020 poznajú víťazov všetkých jedenástich kategórií, v ktorých spoločnosť oceňuje slovenské banky za ich aktivity smerujúce k zjednodušovaniu a popularizácii bezhotovostných platieb. Ocenenie Issuer za najväčší absolútny nárast objemu transakcií u obchodníkov vykonaných kartami Mastercard získala Slovenská sporiteľňa, ktorá si odniesla cenu aj za kategóriu Mobile Payments. Dve ceny získala Tatra banka v kategóriách Acquirer a Commercial Card Issuer. Dokonca tri víťazstvá si odniesli Prima banka a ČSOB. Ocenenie Advisors Special Mention získala 365.bank. Celá akcia sa v tomto roku preniesla do online prostredia.

27. dubna 2021

Navzdory mimořádným opatřením si podle nového průzkumu Mastercard více než třetina dotázaných v posledních šesti měsících našla způsob, jak uskutečnit svou první schůzku. Nejoblíbenějším způsobem zaplacení útraty na prvním rande jsou bezhotovostní platby. Vyplývá to z prvomájového průzkumu, který Mastercard zrealizoval v Česku a na Slovensku v průběhu dubna . Na 80 procent lidí přitom udělala dojem platba hodinkami, na více než dvě třetiny pak platba telefonem. Naopak odrazující jsou platby stravenkami. Placení společné útraty na prvním rande zůstává doménou mužů, i když téměř polovině žen nevadí si za sebe zaplatit.

19. dubna 2021

Zájem spotřebitelů o životní prostředí výrazně stoupl v průběhu pandemie. Polovina respondentů průzkumu (52 %) se zajímá o svůj vliv na životní prostředí více než předtím. Společnost Mastercard proto spustila uhlíkovou kalkulačku, která poskytuje přehled emisí uhlíku vzniklých v souvislosti s nákupy v jednotlivých kategoriích výdajů. Bankám zároveň umožňuje upravit své služby tak, aby byly ekologičtější, a umožňuje tak firmám i spotřebitelům přímo se podílet na ochraně životního prostředí.

14. dubna 2021

Již polovina Čechů ověřuje platby v aplikaci své banky pomocí biometrických údajů. Po třech měsících od začátku platnosti evropské směrnice PSD2, která zavedla nutnost silného ověření zákazníka, dosáhla míra úspěšných ověření plateb na internetu 89 procent. Evropský průměr činí 74 procent. Společnost Mastercard očekává, že Česká republika do konce roku 2021 přesáhne úroveň 92 procent úspěšných ověření plateb online. Přispět k tomu má zejména postupné zavádění a nárůst poskytnutých výjimek ze silného ověření, tzv. neviditelné ověřování online plateb.

12. dubna 2021

Pavel Vavřínek byl jmenován s účinností od 1. března roku 2021 novým obchodním ředitelem společnosti Mastercard®. Dřívější Head of Key Accounts ve francouzské firmě Sodexo bude mít nyní na starost v rámci nově vzniklé pozice trh s platebními kartami Mastercard v České republice a na Slovensku.

18. března 2021

Více než polovina Čechů si za poslední rok zdokonalila své kulinářské umění a téměř dvě třetiny tázaných začalo experimentovat s novými recepty. Vyplývá to z posledního průzkumu společnosti Mastercard®. Společné večeře s blízkými podle necelé poloviny respondentů rodinu či domácnost sblížily, a proto je přes 66 procent dotazovaných bude pro rodinu pořádat i po skončení pandemie. Nákupy ingrediencí se přesunuly na internet, kde loni začala nakupovat více než čtvrtina Čechů. Také podle transakčních dat Mastercard se celkový obrat e-commerce v České republice za uplynulý rok zvýšil téměř o třetinu, zejména pak v kategorii potravin, která zaznamenala růst dokonce o 184 procent. Celkem 27 procent dotázaných uvedlo, že bude nakupovat přes internet i po skončení mimořádných opatření.

3. března 2021

Nákupy na internetu se těší stále větší popularitě. Vyplývá to ze studie Mastercard iResearch . Až 93 procent Čechů nakupuje na internetu alespoň občas, podle nákupních dat společnosti Mastercard na e-shopech zaplatili meziročně o 29 procenta více. Nejoblíbenějším způsobem platby je v 56 procentech případů platba kartou přes internet, naproti tomu, platbu hotově na dobírku zvolilo meziročně o 20 procentních bodů méně zákazníků, tedy jen necelá třetina (30 procent). Jako otravné označilo vypisování svých platebních údajů při online nákupech 28 procent respondentů, zatím však jen třetina držitelů karet využila možnost tento proces urychlit bezpečným uložením svých údajů pro příští nákupy u internetového prodejce.

15. února 2021

Mastercard uzavřel roční partnerství s organizací Hitpoint, která je držitelem práv k pořádání oficiálních turnajů hry League of Legends v České republice a na Slovensku. Soutěž tak celý rok 2021 ponese název Mastercard Hitpoint Masters a navýší se i finanční dotace turnaje. Mastercard spolupracuje také s týmem eSuba a s influencerem a tvůrcem herních videí na platformě Twitch Petrem „Xnapym“ Jirákem. Společnost tak navazuje na své globální aktivity v oblasti v esportu.

11. února 2021

Romantici na nákupech utrácejí před svátkem sv. Valentýna stále více. Podle každoročně sestavovaného ukazatele Mastercard Love Index vzrostly za posledních deset let valentýnské výdaje celkově o 180 procent ve světě, v Evropě dokonce o 648 procent. V Čechách se pak romanticky podbarvené výdaje za posledních deset let zvýšily o 548 procent, v případě květin až o neuvěřitelných 1.806 procent. Dárky k letošnímu Valentýnu na internetu obstaralo 43 procent Čechů. Ti se začali přiklánět také k místním prodejcům: 41 procent se chystá letos nakupovat v sousedství. Vzhledem k aktuálním opatřením si Češi plánují na Valentýna uvařit něco dobrého, vyrazit na romantickou procházku parkem či domovským městem.

1. února 2021

Držitelé karet získají detailnější informace o svých nákupech ve svých bankovních aplikacích Mastercard představuje nové řešení pro digitální bankovnictví, které držitelům karet poskytne ještě lepší přehled o jednotlivých platbách. Produkt firmy Ethoca, dceřiné společnosti firmy Mastercard, posílí spokojenost zákazníků díky detailnějším informacím o uskutečněných transakcích. Výpis plateb bude doplněn například o název a logo obchodu či místo nákupu. Obchodníci mohou již nyní nahrávat svá loga - zviditelní tím svou značku a zároveň minimalizují počty reklamací potenciálně neoprávněných plateb. Mastercard v současnosti s partnerskými vydavateli karet pracuje na novém standardu, který by měl umožnit zobrazení podrobnějších informací o transakcích v digitálním bankovnictví do roku 2022.

2020
17. prosince 2020

Dvě třetiny evropských spotřebitelů se letos nad Vánoci zamýšlí více než kdy dříve, vyplývá to z nového průzkumu společnosti Mastercard. Více než tři čtvrtiny spotřebitelů v Evropě uvádí, že jim letošní rok připomněl, co je v životě opravdu důležité, a proto se snaží pomoci místním podnikatelům i lidem, které přímo neznají. Každý pátý kupuje dárky jako pomoc na podporu dobročinnosti a 59 procent podporuje místní komunitu nakupováním v lokálních obchodech.

15. prosince 2020

Společnosti TransferGo a Mastercard oznámily vzájemné partnerství, které spotřebitelům ve dvacítce evropských zemí včetně České republiky umožňuje uskutečňovat mezinárodní převody peněz z libovolné platební karty nebo bankovního účtu přímo na debetní nebo kreditní kartu Mastercard.

8. prosince 2020

Koronavirová krize změnila svět a s ním i způsoby placení. Z posledního průzkumu Mastercard z podzimu 2020 vyplývá, že 45 procent respondentů začalo kvůli koronaviru častěji platit bezhotovostně. Hlavním důvodem k této změně nebyly vyšší nároky na hygieničnost, ale potřeba rychle a bezproblémově zaplatit bez nutnosti přepočítávat hotovost a nezdržovat ostatní nakupující. Celkem 27 procent Čechů již někdy zaplatilo mobilním telefonem, což je o osm procentních bodů více než loni. Téměř polovině Čechů by nevadilo úplné zrušení hotovosti. Celkem 39 procent respondentů uvedlo, že jim kvůli koronaviru klesl příjem v domácnosti, a 34 procent tvrdí, že je koronakrize naučila šetřit.

23. listopadu 2020

Nejlepší podmínky pro podnikání mají ženy v Izraeli. Vyplývá to z nové studie Mastercard Index of Women Entrepreneurs 2020 (MIWE 2020), která porovnává podmínky pro podnikání žen v 58 zemích světa. Na druhém místě skončily Spojené státy americké, které byly loni první, následované Švýcarskem. Česká republika je na 45. místě mezi Ugandou a Nigérii. Celých 87 procent podnikatelek podle studie uvedlo, že aktuální světová pandemie Covid-19 nepříznivě ovlivnila jejich podnikání.

12. listopadu 2020

Věrnostní program Priceless Specials projde radikální proměnou. Jeho dosavadní forma podmíněná předchozí registrací bude ukončena. Program se nově stane součástí rozhraní bank, které se do něj zapojí. Bude tak dostupný všem klientům, pro které bude i uživatelsky jednodušší. Atraktivní kuponové nabídky a slevy zůstanou a bude možné je čerpat i nadále.

15. října 2020

Dalším cílem společnosti Mastercard je dosažení pěti milionů účastnic do roku 2025 Program společnosti Mastercard Girls4Tech™, jenž podporuje výuku přírodních věd, matematiky a technických oborů mezi dívkami, dosáhl svého počátečního cíle jednoho milionu účastnic. Nyní se program zaměřuje na dosažení dalšího milníku, kterým je pět milionů dívek v programu do roku 2025.

15. října 2020

Společnost Mastercard a skupina COOP rozdají odměny prvním zákazníkům nového e-shopu E-COOP.cz. Při nákupu nad 300 Kč obdrží 100 Kč na další nákup a při nákupu nad 500 Kč tašku s výrobky.

8. října 2020

Tři čtvrtiny nakupujících nyní dávají ve srovnání s obdobím před pandemií raději přednost obchodům a službám v sousedství. Mezi pilíře místních komunit se řadí prodejci potravin, hospody a kavárny, kadeřnictví, nebo poštovní pobočky. Nákupy od lidí, které zná, preferuje 77 procent osob a 72 procent zákazníků důvěřuje doporučením svých lokálních prodejců. Vyplývá to z výsledků čerstvého reprezentativního průzkumu společnosti Mastercard v 16 evropských zemích.

25. září 2020

Mastercard a společnost Handpoint, poskytovatel přenosných platebních řešení, podepsaly smlouvu o partnerství s cílem umožnit tisícům malých a středních podniků v České republice, Bulharsku, Chorvatsku, Itálii, na Slovensku a ve Velké Británii přijímat platby prostřednictvím platebních karet. Výsledkem partnerství je nabídka, která firmám poskytne možnost zvolit nástroje odpovídající jejich potřebám a velikosti.

8. září 2020

Už čtvrtina Čechů potvrzuje platby v e-shopech prostřednictvím otisku prstu nebo scanu obličeje. Biometrické ověření plateb umožňují již dvě třetiny českých bank. Jedná se o jeden ze způsobů silného ověření zákazníka převážně při placení na internetu, které před rokem zavedla evropská směrnice PSD2. Přechodné období, během kterého mohou banky zavést potřebná opatření, trvá pouze do konce letošního roku. Společnost Mastercard spolupracuje s bankami na implementaci dalších řešení, které zvýší nejen bezpečnost plateb, ale zlepší i zákaznický zážitek při platbě online tak, aby platby kartou zůstaly tím nejlepším způsobem placení na internetu.

28. srpna 2020

Společnosti Mastercard a TransferWise oznámily rozšíření partnerství. To společnosti TransferWise umožňuje vydávat své platební karty kdekoliv na světě, kde má oprávnění k činnosti a kde lze platit kartami Mastercard. Spolupráce mezi oběma firmami se datuje do roku 2018, kdy společnost TransferWise začala v Evropě poprvé nabízet své debetní karty Mastercard. Od té doby jich po celém světě vydala již více než milion.

8. července 2020

E-commerce se po celém světě těší rostoucímu zájmu zákazníků, jimž   umožňuje vybrat si nejen, kde bezpečně a rychle nakoupí, ale i jakou platformu k tomu použijí. Je proto potřeba, aby bylo placení online nákupů jednoduché a konzistentní, bez ohledu na použitý digitální kanál a platební kartu.

3. července 2020

Tři významné finanční firmy Aion, DiPocket a Modulr se připojily k programu Open Banking Protect společnosti Mastercard. Jeho účelem je poskytovat firmám spravujícím klientské účty v rámci otevřeného bankovnictví ochranu před externími poskytovateli služeb, kteří nedisponují požadovanou autorizací či potřebným zabezpečením.

2. června 2020

Společnost Mastercard dnes v Evropě představila svůj nový program Fintech Express, jehož účelem je začínajícím fintechovým společnostem usnadnit vstup na trh a podpořit je v dalším rozvoji. Program společnosti Mastercard podporuje inovátory v oblasti elektronických plateb tím, že výrazně zjednodušuje možnosti spolupráce s firmou Mastercard a jejími partnery při zavádění nových fintechových produktů do praxe. Díky silnému partnerství a odborným znalostem, technologii a globální síti společnosti Mastercard se nyní startupy budou moci soustředit na inovace a posouvat tak hranice digitální ekonomiky.

1. června 2020

Již téměř 800 drobných podnikatelů a živnostníků projevilo zájem o platební terminál na rok zdarma. Od začátku března o něj mohou požádat díky programu Česko platí kartou, jehož je společnost Mastercard partnerem. S finální fází rozvolnění mimořádných opatření a otevřením obchodů a restaurací je iniciativa na podporu malých podniků a živnostníků opět více než aktuální. O terminál zdarma lze podat žádost na webu ceskoplatikartou.cz. K iniciativě se nově připojili také poskytovatelé terminálů KB Smart Pay a A3Pay. Program Česko platí kartou funguje za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu, Svazu obchodu a cestovního ruchu a Svazu průmyslu a dopravy.

21. května 2020

Internetové nákupy překonaly za poslední měsíc všechny ostatní způsoby utrácení. Nadpoloviční většina (57 procent) evropských spotřebitelů uvedla, že na internetu nakupují více než dříve. Také poskytovatelé virtuálních zážitků, jako jsou lekce fitness, platformy pro sledování TV a filmů nebo internetové vzdělávací kurzy, zaznamenali během omezení pohybu rekordní počty předplatitelů. Své výdaje za virtuální zážitky zvýšil zhruba každý třetí Evropan (30 procent). Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi evropskými spotřebiteli společnosti Mastercard[1].

20. dubna 2020

Startupová společnost vcita působící v oblasti CRM spustila ve spolupráci s evropským zastoupením společnosti Mastercard platformu Business Unusual. Jedná se o kompletní řešení správy vztahů s odběrateli (CRM) a vzdělávání, které malým firmám pomůže s přechodem do digitálního prostředí.

8. dubna 2020

Společnost Mastercard prodloužila dostupnost svého vzdělávacího programu Girls4Tech™, zaměřeného na výuku přírodních věd, matematiky a technických oborů. Program je ve formě kreativních vzdělávacích kurzů dostupný online. Jeho účelem je pomoci rodičům a učitelům zaujmout dívky ve věku od osmi do dvanácti let a probudit v nich zájem o technické obory.

20. března 2020

Nadace Billa a Melindy Gatesových, Wellcome a Mastercard společně uvolní 125 milionů dolarů na to, aby pomohly urychlit reakci na epidemii COVID-19. Jde zejména o urychlení identifikace, vyhodnocování, vývoj a rozšíření léčby. Partneři se také zavázali k rovnocennému přístupu, včetně dostupnosti produktů i v tzv. nízkozdrojových oblastech.

19. března 2020

Společnost Mastercard a mobilní banka bunq dnes oznámily rozšíření vzájemného partnerství. Jeho cílem je posílit nabídku banky v Evropě. Díky možnosti využívat mezinárodní síť společnosti Mastercard je karta Green Card banky bunq dostupná již ve 30 evropských zemích[1] včetně České republiky. Karta Green Card je platební karta Mastercard vyrobená z kovu. Za každých 100 eur, které klienti bunq kartou zaplatí, přibude jeden strom. Bunq jich takto zasadila již více než 100 000.

17. února 2020

Společnost Mastercard dnes oznámila založení svého prvního Evropského centra kybernetické ochrany (European Cyber Resilience Centre), jehož cílem je podporovat a posilovat vzájemnou spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem při posilování kybernetické bezpečnosti a odolnosti firem v regionu. Středisko ochrany bude sídlit v belgickém Waterloo, kde má Mastercard svou evropskou centrálu. Středisko je první takovouto investicí společnosti mimo severoamerický kontinent.

12. února 2020

Zamilovaní po celém světě utrácejí víc než kdy dříve a v Česku obzvlášť. V období bezprostředně před dnem svatého Valentýna došlo za poslední tři roky k nárůstu karetních transakcí o 31 procent, v České republice dokonce o 83 procent. Co do tempa růstu překonává "romantická ekonomika" tu celosvětovou až pětinásobně: od roku 2017 se výdaje v souvislosti s valentýnským svátkem zvýšily o 17 procent. Tyto trendy se nevyhýbají ani Čechům, kteří stále častěji kupují valentýnské dárky na internetu. Za uplynulé tři roky se u nás zvýšil počet valentýnských online platebních transakcí o neskutečných 359 procent. Vyplývá to z aktuálního přehledu Mastercard Love Index.

22. ledna 2020

Společnost Mastercard udělila výroční ceny Mastercard Awards 2019 za výjimečné výsledky a projekty v oblasti platebních karet. Ocenění Issuer za největší absolutní nárůst objemu transakcí u obchodníků provedených vydanými kartami získala Air Bank. Kategorii Acquirer za největší absolutní narůst objemu akceptovaných karetních transakcí u obchodníků pak ovládla ČSOB. Slavnostní předání cen se konalo na výroční konferenci Mastercard v Pražské křižovatce.

2019
29. listopadu 2019

Česká republika je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb tzv. nositelnou elektronikou, kam se řadí chytré hodinky, prsteny nebo náramky.

7. listopadu 2019

Převody peněz nejvýše za několik minut, a to i v nočních hodinách nebo o víkendu, nově nabízí na maďarském trhu chatovací aplikace Viber pod názvem Moneytou.

31. října 2019

Více než polovina běžných uživatelů mobilních plateb jimi platí kdykoliv a kdekoliv je to možné. Ti na nich oceňují zejména to, že jsou praktické (70 procent), snadno se používají (52 procent) a šetří čas (40 procent). V placení mobilním telefonem spotřebitelům naopak brání hlavně nedostatek informací a psychologické překážky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Mastercard.

8. října 2019

Celkový počet transakcí platebními kartami Mastercard v České republice podle údajů za první tři kvartály 2019 meziročně vzrostl o 18 procent. V e-shopech byl růst v porovnání se stejným obdobím loňského roku 58procentní. V kamenných obchodech se součet plateb meziročně zvedl o 15 procent, vyplývá ze statistik společnosti Mastercard.

13. září 2019

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi.

12. září 2019

Počet zahraničních návštěvníků, kteří stráví v Praze alespoň jednu noc, by měl v letošním roce dosáhnout rekordních 7,1 milionu. V porovnání s loňským rokem by to znamenalo nárůst o 6,4 procenta. Vyplývá to z aktuálního přehledu společnosti Mastercard nazvaného Global Destination Cities Index.

11. září 2019

Součástí uzavřeného Memoranda o spolupráci, které po společném jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem podepsali ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a místopředseda a prezident pro strategický rozvoj Mastercard Michael Froman, je zavádění inovativních platebních technologií ve veřejném sektoru, podpora rozvoje v oblasti chytrých měst a e-commerce a posílení ochrany dat a bezpečnosti při bezhotovostních platbách.

9. září 2019

Michal Čarný byl jmenován novým generálním ředitelem společnosti Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku s účinností od 1. září 2019. Hlavní prioritou v jeho nové roli bude další růst společnosti Mastercard na obou trzích a upevňování její vedoucí pozice v oblasti bezhotovostních plateb.

25. července 2019

Společnosti Mastercard a SumUp dnes oznámily vytvoření nového partnerství, jež povede ke zvýšení počtu míst, kde bude možné platit elektronicky.

14. června 2019

Češi ve stále větší míře žijí digitálně tím, jak používají více chytrých zařízení, technologických novinek a aplikací. Potvrzuje to i nejnovější průzkum Mastercard Digitalization Survey 2019[1], podle kterého má online mobilní bankovnictví již 48 procent Čechů, placení mobilem využívá 31 procent dotazovaných a každý desátý Čech má chytré hodinky.

6. června 2019

Společnost Mastercard představila nový soubor nástrojů nazvaný Open Banking Solutions™. Nová platforma otevírá finančním institucím a třetím stranám dveře k budoucnosti otevřeného bankovnictví. Obsahuje špičkové aplikace a služby, jež poskytují maximální úroveň zabezpečení a umožňují vybírat z široké nabídky finančních služeb dostupných v Evropě.

24. května 2019

Společnost Mastercard, jeden z nejaktivnějších sportovních sponzorů, rozšiřuje své působení v ženském fotbale. Tento krok je nejen projevem podpory rovnosti pohlaví ve sportu, ale také výsledkem úsilí firmy o genderově vyvážený marketing.

7. května 2019

Populární pražský Střelecký ostrov se stal prvním ostrovem v Česku, na kterém se platí bez použití hotovosti. Kavárna CocoVan, PonTón, Pozemský bar a restaurace Liliovka se pro větší pohodlí návštěvníků proměnily v cashless zóny.

30. dubna 2019

Vliv fotbalu na budování infrastruktury, v inovacích a hospodářství obecně povede k tomu, že se do padesáti let začnou kolem významných stadionů formovat celá města. Stávající evropské fotbalové arény přinášejí místním ekonomikám v průměru 585 milionů eur.

15. dubna 2019

Čeští spotřebitelé získají od září možnost využívat biometrické údaje, jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje, k ověření své totožnosti při nakupování online s kartami Mastercard.

25. března 2019

Společnost Mastercard rozšiřuje způsoby prezentace své značky o zvukovou podobu. Znělky najdou široké uplatnění - od partitur, přes zvukové logo a vyzváněcí tóny až po čekací melodii telefonních ústředen nebo zvuk označující úspěšnou transakci při placení v obchodě.

28. února 2019

Firmy Doconomy a Mastercard společně spouštějí novou mobilní bankovní službu DO, která umožní uživatelům sledovat kolik oxidu uhličitého svou činností vytvoří.

21. února 2019

Plán na masivnější podporu bezhotovostní ekonomiky v České republice získává reálné kontury. Na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu bylo dnes podepsáno memorandum o spolupráci při posilování a podpoře bezhotovostní ekonomiky.

19. února 2019

Miliony držitelů platebních karet Mastercard mohou od dnešního dne platit v České republice pomocí mobilních telefonů Apple. Služba Apple Pay, díky níž jsou mobilní platby jednoduché, pohodlné a bezpečné, je k dispozici držitelům platebních karet vydaných bankami Air Bank, J&T Banka, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank a společnostmi Edenred a Twisto. Brzy se přidá i Česká spořitelna.

12. února 2019

Valentýnské nákupy platebními kartami v České republice i na Slovensku v posledních letech strmě rostou, naproti tomu v USA je trend překvapivě opačný. Zatímco čeští spotřebitelé v uplynulých třech sledovaných obdobích před svátkem zamilovaných zvýšili celkové útraty o více než dvě třetiny a slovenští o bezmála polovinu, tak v největší světové ekonomice tržby spojené s tímto svátkem o osm procent klesly. Vyplývá to z aktuálního přehledu Mastercard Love Index.

24. ledna 2019

Společnost Mastercard oznámila prodloužení úspěšného partnerství se závody v alpském lyžování na Hahnenkammu v Kitzbühelu až do roku 2021.

14. ledna 2019

Společnost Mastercard udělila výroční ceny za výjimečné projekty v oblasti platebních karet. Cenu Issuer 2018 za největší absolutní nárůst objemu na vydaných platebních kartách obhájila Airbank. Ocenění Acquirer 2018 za největší absolutní narůst objemu karetních transakcí u obchodníků si stejně jako minule odnesla ČSOB. Slavnostní předání cen se konalo na výroční konferenci Mastercard v pražském centru DOX+.

2. ledna 2019

Tisíce dobrovolníků již v prvních lednových dnech nového roku nasazují na hlavu královskou korunu a navštěvují domovy lidí s poselstvím Tříkrálové sbírky. Koleduje se až do 14. ledna 2019, lidé mají možnost přispívat také na stáncích. V devatenáctém ročníku tradiční sbírky opět dárci podpoří činnost Charity na území celé republiky, pomohou lidem v nouzi, seniorům, rodinám, lidem bez domova, s mentálním nebo fyzickým postižením a mnoha dalším ohroženým skupinám.