Studie Mastercard: Předvánoční útraty letos v Česku vzrostou, v restauracích dokonce o 11 %

16. listopadu 2023 | Od editorcz

Čeští obchodníci se mohou těšit na vyšší předvánoční tržby než v loňském roce. Očekává se, že Češi utratí od počátku listopadu do Štědrého dne o čtyři procenta meziročně více. Z nákupního oživení by měly těžit zejména restaurace, kde se předpokládá nárůst tržeb o 10,8 procenta. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard SpendingPulse, která pravidelně sleduje prodeje v kamenných obchodech i online a zahrnuje všechny formy plateb včetně hotovosti.

Vedle odvětví gastronomie předpokládá studie meziroční nárůst tržeb také u obchodů s oděvy (+3,9 procenta), elektronikou (+0,7 procenta) a potravinami (+0,5 procenta). Naproti tomu prodejci šperků by se měli v Česku naopak připravit na meziroční pokles o 3,4 procenta.

„Náš poslední SpendingPulse očekává mezi spotřebiteli napříč Evropou opatrný optimismus, protože mnozí z nich si budou před vánočními svátky hlídat výdaje kvůli přetrvávající vysoké inflaci a nejistému ekonomickému prostředí. Dobrou zprávou pro firmy a podnikatele ale je, že stále existuje touha utrácet, a to především za vánoční dárky a v restauracích,“ říká Martin Dolejš, ředitel rozvoje prodeje společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko

Aktuální studie Mastercard SpendingPulse se zaměřuje na nákupní chování v období od 1. listopadu do 24. prosince. Mastercard SpendingPulse vyhodnocuje tržby v kamenných i online obchodech u všech typů plateb včetně hotovosti a šeků.

editorcz