Zahájení školního roku v ČR přinese růst maloobchodních tržeb o 9,5 %, předpovídá Mastercard SpendingPulse

7. září 2022 | Praha
Společně s Velkou Británií a Španělskem čeká Česko největší nárůst tržeb ze sledovaných zemí v Evropě. Nejvíce si v tuzemsku meziročně polepší prodeje šperků, ubytování a tržby v pohostinství.

Se závěrem letních prázdnin se rodiny připravují na návrat do škol a kanceláří a maloobchodníkům na většině evropských trhů tak začínají žně, Česko nevyjímaje. Podle služby Mastercard SpendingPulse, která analyzuje maloobchodní prodeje v internetových i kamenných obchodech prováděné rozličnými platebními metodami, lze se začátkem školního roku očekávat meziroční zvýšení celkových maloobchodních tržeb v ČR o 9,5 % ve srovnání s rokem 2021, a to jak v důsledku rostoucích cen, tak i vyšší spotřebitelské poptávky.

O poprázdninové nákupní sezóně (15. srpna do 16. září 2022) rozhodne volba spotřebitelů; zatímco nákupy v kamenných obchodech v daném období opět chytí dech, tržby v e-commerce v meziročním srovnání mírně zpomalí o 0,5 % – i přesto však budou vyšší než před pandemií, konkrétně o 18,5 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019. Lze též očekávat, že v boji o kupní sílu spotřebitelů budou maloobchodníci nabízet slevové akce napříč všemi kanály.

„Nárůst obratů českého maloobchodu bude v porovnání s loňským rokem v poprázdninovém období jedním z nejvyšších v Evropě. Přestože se letos zákazníci vracejí primárně do kamenných prodejen a obraty e-commerce v období zahájení školního roku setrvávají na stejné úrovni jako v loňském roce, v porovnání s obdobím před pandemií zůstává obrat eshopů stále o pětinu vyšší. To je potvrzuje, že se online nákupy za poslední 2 roky staly trvalou součástí našich nákupních zvyklostí,“ říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard Česká republika a Slovensko.

Mezinárodní srovnání

V hlavní poprázdninové sezóně od 15. srpna do 16. září očekává silný růst tržeb zejména Španělsko (očekává se 13,1 %), Velká Británie (9,6 %) a Česká republika (9,5 %). Nejsilnější budou v tomto ohledu první dva zářijové víkendy.

„Poprázdninová sezóna patří pro maloobchodníky z hlediska tržeb mezi nejklíčovější období v roce a je kritickým ukazatelem síly spotřebitelů. Podle Mastercard SpendingPulse budou v letošní sezóně maloobchodní prodeje velmi dobré, zejména v sektoru oděvů,“ říká hlavní ekonomka společnosti Mastercard pro Evropu Natalia Lechmanová. „S pokračující vysokou inflací uvědomělí spotřebitelé utrácejí stále méně za zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou například potřeby pro domácnost, a přeorientovávají se více na zážitky, tedy pohostinství a cestování.“

Trendy v jednotlivých sektorech 

Vzhledem k tomu, co budou spotřebitelé v letošní poprázdninové sezóně nakupovat, očekává SpendingPulse v maloobchodních prodejích tyto trendy:

Obnova šatníku: Prodeje oblečení v České republice porostou v meziročním srovnání dle očekávání o 1,4 %. Jednalo by se tak o první pozitivní meziroční srovnání od května 2022. V případě šperků jsou pak očekávání nastavena na dvouciferný růst, konkrétně o 10,9 %. I přesto se však jedná o nejnižší nárůst v kontextu posledních šesti měsíců. Prodeje oděvů a šperků pravděpodobně zaznamenají velmi dobrý růst na většině sledovaných trhů. K nejvýznamnějšímu meziročnímu nárůstu dojde podle SpendingPulse ve Francii, kde prodeje oděvů dosáhnou 23% růstu a prodeje šperků 30% růstu, dále ve Španělsku s 22% nárůstem u oděvů a 19% růstem v sektoru šperků. Významný meziroční růst v sektoru oděvů zaznamená také Polsko (24 %) a Německo (15 %).

Nákupy zážitků jsou zpět: S tím, jak se rodiny budou snažit maximálně využít posledních letních týdnů, se v Česku očekává růst v sektorech spojených s turistickým ruchem. Ubytování v tuzemsku čeká 10,3 % růst, což je vítanou změnou po červencovém poklesu o 4,3 %. Stejně tak bude pozitivní i růst prodejů v pohostinství (5,4 %), což představuje o tři desetiny procenta lepší výsledek než v červenci. Pro srovnání – ve Francii může meziroční růst v oblasti ubytování dosáhnout 25 % a v sektoru pohostinství 14 %, zatímco Německo zaznamená 7% meziroční růst v oblasti ubytování a 35% růst v pohostinství.

Domov už je (skoro) k obrazu svému: Navzdory kontinuálnímu poklesu od května 2022 může elektronika a nábytek v České republice očekávat se začátkem školního roku nárůst prodejů, a to konkrétně 4,5 %, resp. 1,6 %. S výjimkou mimořádných dvojciferných nárůstů prodejů nábytku ve Francii nebo Španělsku budou pravděpodobně s ohledem na slábnoucí popandemickou poptávku dané segmenty zaznamenávat spíše pokles nebo stagnaci.

Poznámka pro editory: *Celkové maloobchodní tržby nezahrnují prodeje automobilů a nejsou upravené s ohledem na inflaci.

O Mastercard SpendingPulse

Služba Mastercard SpendingPulse™ analyzuje ve vybraných zemích celého světa celostátní maloobchodní tržby tvořené všemi typy platebních metod. Výsledky vycházejí z údajů o celkové prodejní aktivitě v platební síti Mastercard, které doplňují odhady týkající se některých dalších způsobů plateb, jako je hotovost a šeky, založené na průzkumech. Analýzy SpendingPulse™ tak v žádném případě nepopisují reálný provozní či finanční výkon Mastercard ani údaje určitého vydavatele platebních karet.

 

O společnosti Mastercard

Mastercard je technologická společnost s celosvětovou působností v oboru zprostředkování plateb. Zajišťováním bezpečných, jednoduchých, chytrých a snadno dostupných platebních transakcí Mastercard podporuje a propojuje inkluzivní digitální ekonomiku prospěšnou všem, kdekoliv na světě. Inovace a řešení využívající zabezpečených dat a sítí, partnerství a energie společnosti Mastercard pomáhají jednotlivcům, finančním institucím, vládním orgánům i firmám naplňovat beze zbytku jejich potenciál. Firemní kultura společnosti a vše, co Mastercard dělá uvnitř i navenek, se řídí firemním kvocientem slušnosti. Se společností Mastercard je možné se spojit ve více než 210 zemích a oblastech. Mastercard vytváří udržitelný svět, v němž se všem nabízejí možnosti k nezaplacení. www.mastercard.com