Mobilní platby na vzestupu. Chytrý telefon nebo hodinky používá k placení už třetina Čechů

11. května 2022 | Od editorcz

I přes rostoucí oblibu placení nositelnými zařízeními čeští spotřebitelé nadále oceňují fyzické platební karty, které často vnímají jako jistotu a zálohu.

Zatímco před pěti lety si zákazníci nedokázali představit, že by v obchodě nebo v restauraci platili svým mobilním telefonem, dnes je situace úplně jiná. Každý třetí Čech už svůj chytrý mobil k zaplacení útraty použil a kdo už si na placení mobilem zvykl, používá ho v průměru při každé druhé transakci. Velkým trendem jsou také platby chytrými hodinkami. Přes to ale možností číslo jedna pro Čechy zůstávají fyzické platební karty.

Chytrý mobilní telefon vlastní 9 z 10 Čechů. A pro naprostou většinu z nich znamená to nejdůležitější, co pro své každodenní činnosti potřebují. Pokud ráno po odchodu z domu zjistí, že zapomněli svůj mobil nebo peněženku, je větší šance, že se vrátí právě pro mobil. Z nejnovějšího průzkumu společnosti Mastercard vyplývá, že lidé u sebe mají častěji svůj chytrý mobil (86 procent), spíš než platební kartu (75 procent) nebo peněženku s hotovostí (73 procent).[1]

Není tak divu, že obliba placení pomocí chytrého mobilu v Česku rychle nabývá na oblibě. 32 procent lidí v Česku si už uložilo svou platební kartu do mobilního telefonu. Chválí si to, že mobil mají vždy při ruce, platba s ním je rychlá, pohodlná a nemusí vytahovat peněženku. To oceňují zejména lidé, kteří nosí peněženku v kabelce nebo v batohu, a cesta k platební kartě nebo hotovosti je tak pro ně tak ještě delší. Hotovost dnes ve vnímání Čechů představuje hlavně „železnou rezervu“. Více než polovina z nás (51 procent) již hotovost z peněženky vůbec nevytahuje i přes to, že ji tam má. Schováváme si ji pro případ, že narazíme na obchodníka, který ještě bezhotovostní platby neakceptuje.

„Fyzické platební karty z našich peněženek určitě jen tak nezmizí. Drtivá většina lidí je vnímá jako jistotu, kterou k placení zkrátka potřebují. Přesto zaznamenáváme poměrně rychle rostoucí část zákazníků, kteří preferují digitální varianty. Z našich dat totiž vyplývá, že jakmile uživatelé začnou používat k placení mobilní telefon nebo jiné nositelné zařízení, rychle si na tuto možnost zvyknou a využívají ji, kdykoliv je to možné. Možnost používat k placení hned několik různých zařízení pak pro ně vytváří záložní řešení pro případ, že se jim třeba mobil vybije. Očekáváme, že obliba plateb pomocí nositelných zařízení, ať už jde o mobily, hodinky nebo náramky, bude i nadále růst,“ okomentoval Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Platební karta jako jistota a záloha

I když trendy směřují k virtuálním platebním kartám a k placení pomocí chytrých telefonů nebo hodinek, běžné fyzické karty zákazníci stále vnímají jako největší jistotu. Dvě třetiny zákazníků (68 procent) tvrdí, že fyzickou kartu stále rozhodně potřebují. A i ti, kteří využívají k placení hlavně nositelná zařízení, většinou chtějí mít plastovou platební kartu k dispozici jako záložní řešení (21 procent lidí). Jako hlavní důvod přitom nejčastěji uvádějí to, že karta se nikdy nevybije, a využívají ji taky k výběrům z bankomatů, ačkoliv síť bezkontaktních bankomatů je již značně rozšířená. Pro některé může být důvodem pro fyzickou kartu také cestování do zahraničí.

Podíl bezhotovostních plateb u nás neustále roste. Podle nejnovějších dat společnosti Mastercard Češi platí kartou v 59 procentech případů. A mohlo by to být až 75 procent, kdyby lidé nenaráželi na obchodníky, kteří bezhotovostní platby nepřijímají. Češi patří ve využívání bezkontaktních plateb k nejlepším na světě. Oblíbenost plateb pouhým přiložením karty, mobilu nebo hodinek přitom výrazně umocnila pandemie. Z nejnovějších dat Mastercard vyplývá, že skoro polovina lidí (47 procent) začalo v době pandemie častěji využívat placení kartou, chytrým mobilem nebo hodinkami. Rozvoj bezkontaktního placení je v Česku umožněn velmi hustou sítí platebních terminálů, z nichž prakticky všechny podporují bezkontaktní platby pouhým přiložením.  

Chytré hodinky, náramky nebo prsteny

Díky technologii tokenizace je dnes možné vytvořit unikátní a bezpečnou digitální kopii platební karty prakticky v jakémkoli nositelném zařízení s NFC čipem. Vedle mobilů se těší stále vzrůstající oblibě zejména chytré hodinky. Ty má podle dat společnosti Mastercard 25 procent Čechů a 10 procent lidí je aktivně využívá při placení. Obě skupiny technologických nadšenců se přitom značně překrývají. 9 z 10 lidí, kteří používají k placení chytré hodinky, používá k placení i mobilní telefon.

Možností, jak platit bez nutnosti hledat v peněžence platební kartu, je ale mnohem víc. Společnost Mastercard spolu s firmou Xiaomi vloni představila platební fitness náramek Mi Smart Band 6 NFC, který představuje levnější alternativu k chytrým hodinkám. A do Česka už míří taky platební prsteny, které můžete mít doslova při ruce a navíc se oproti mobilům, hodinkám a fitness náramkům nemusí vůbec nabíjet.

[1] Průzkum Mastercard.

editorcz