Fintech Hub míří do Česka. Mladým digitálním firmám nabídne pomoc při vstupu na trh

12. dubna 2022 | Od editorcz

Lepší podpora mladých digitálních firem z oblasti finančních inovací v Česku. To je ve zkratce cílem nově vznikající pobočky Fintech Hubu v České republice. Tato otevřená platforma nabízí pro mladé inovativní tzv. fintech firmy právní i jiné poradenství, nezávislé testovací prostředí a propojuje je s investory či dalšími klíčovými partnery. Program Fintech Hubu směřuje ke zvyšování úrovně inovací a konkurenceschopnosti digitálního trhu v Česku a ve střední Evropě.

 

Fintech Hub vznikl vloni na Slovensku. Od té doby se do jeho unikátního programu zapojilo 15 firem, se kterými spolupracuje na každodenní bázi. Jsou jimi fintech společnosti ze Slovenska, Česka, Maďarska, Rumunska nebo z Ukrajiny, které mají zájem o vstup na evropský trh. Velký zájem se teď očekává i v Česku.

 

„Fintech Hub je projekt, který prokázal svou životaschopnost při pomoci fintechům na Slovensku, a proto teď vstupuje i do České republiky. Jeho program je zaměřen na čistě praktickou pomoc, kterou firmy v dané fázi svého rozvoje zrovna potřebují nejvíce. Jsme svědky zásadních přerodů v oblasti financí vlivem trendů jako open finance, blockchain a řadou dalších. Vizí Fintech Hubu je stát se postupně tím ‚go-to-place‘ pro fintechové společnosti,“ říká Jan Purkrábek, country lead za Fintech Hub CZ.

 

Ambicí českého Fintech Hubu je podpora inovativních finančních digitálních řešení, růstu finančního trhu a posun využití technologií ve finančním sektoru. Členové platformy získají přístup k elitním společnostem včetně jejich testovacích nástrojů a prostředí. Zároveň mohou vybudovat rychlejší, efektivnější a úspěšnější strategie při vstupu na trh díky konzultacím s odborníky a možnosti mentoringu.

 

Fintech Hub založilo několik inovativních společností včetně Mastercard a Vacuumlabs s cílem vytvořit z něj hlavní platformu pro pomoc fintechovým startupům.

 

„Jsem nesmírně rád, že Fintech Hub, jehož je Mastercard zakládajícím členem, prokázal svou přidanou hodnotu natolik, že jej nyní můžeme podpořit i při vstupu na trh České republiky. Společnost Mastercard dlouhodobě podporuje fintechy skrze své inovační programy. Tento projekt je za poslední léta v Česku unikátní nejenom díky odladěnému programu, ale hlavně díky silným partnerům, kteří stojí u jeho vzniku a rozhodli se jej podporovat a rozvíjet. Naším společným cílem je, aby Česká republika zvládla přechod ke znalostní ekonomice a byla do budoucna schopna finančně-technologické inovace dále exportovat,“ uvádí Business Development Manager ve společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Viktor Gřešek, který je zodpovědný za chod Fintech Hubu.

 

Hlavním partnerem Fintech Hubu je Seed Starter České spořitelny. Leader programu Seed Starter Jiří Skopový k tomu říká: „Podpora podnikání je posláním České Spořitelny. Prostřednictvím našeho Seed Starteru pomáháme primárně technologickým firmám v našem regionu, podporujeme transformaci z montovny na mozkovnu a zvýšení konkurenceschopnosti České republiky. I proto aktivně vstupujeme do aktivit Fintech Hubu, který má za cíl praktickým způsobem pomáhat jak konkrétním projektům, tak vytvářet celý ekosystém velkých firem, startupů a zástupců státní správy, abychom společně hledali řešení pro zatraktivnění ČR jako fintechu zaslíbené země.“

 

Pro mladé digitální firmy je Fintech Hub unikátní příležitost, jak mohou minimalizovat rizika při vstupu na trh a urychlit svůj byznys díky přístupu ke světové platební infrastruktuře, technologiím, zkušenostem a obchodním příležitostem. Strategickým partnerem Fintech Hubu pro ČR je také Česká fintech asociace.

 

„Fintech Hub by měl být hlavní platformou pro pomoc fintechovým startupům. Tento unikátní projekt přináší skupinu silných mentorů a také otevírá platformu firmám, které mohou nabízet řešení pro fintechy. Projekt podporuje rozvoj talentu v sektoru s vysokou přidanou hodnotou, kde Česko aspiruje patřit ke světové špičce,“ doplňuje předseda představenstva České fintech asociace Miroslav Lukeš.

 

Program Fintech Hubu je otevřený pro všechny typy společností, od startupů po velké korporace. Všichni zájemci ale musejí úspěšně projít výběrovým procesem. Důležitým faktorem je přitom výjimečnost řešení, konceptu nebo prototypu, který inovátoři chtějí uvést na trh. Relevantnost přihlášky je posuzována na základě stanovených podmínek inovace, škálovatelnosti a uživatelnosti pro koncového zákazníka. Zájemci se mohou už teď registrovat na oficiálních webových stránkách fintechhubeurope.com.

 

 

editorcz