Česká ekonomika se vrací na úroveň před pandemií, lidé se vrací do restaurací a hotelů Údaje za květen ukazují oživení maloobchodu a zážitkové ekonomiky.

8. června 2022 | Od editorcz

Meziroční růst prodejů o bezmála 5 procent a návrat útrat v oblasti ubytování a pohostinství do doby před vypuknutím pandemie. To mimo jiné ukázala nejnovější data společnosti Mastercard, která do České republiky rozšiřuje svou službu Mastercard SpendingPulseTM. Ta shromažďuje a vyhodnocuje údaje o prodejích v kamenných prodejnách i na internetu a zahrnuje všechny způsoby úhrady, nejen platební karty.

 

Český retail z nejnovějších dat vychází jako oživený po vleklé pandemii. Celkový meziroční růst prodejů v květnu dosáhl 4,8 procent. Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 zaznamenaly prodeje růst o 16,8 procent. Čerstvá data taky potvrzují přesun velké části prodejů do prostředí online, který značným způsobem podpořila právě protipandemická opatření. Zároveň mírným tempem rostou i prodeje v kamenných prodejnách.

 

Podle dat Mastercard SpendingPulse se Češi vrátili do penzionů i restaurací. Objem útrat v ubytovacích zařízeních byl v květnu v porovnání s předpandemickým rokem 2019 nižší jen o 10 procent. Ve srovnání s loňskem pak došlo k navýšení o neuvěřitelných 166,5 procent. Podobná je situace v pohostinství, kde se oproti loňskému pandemickému roku zvýšily prodeje o 94,9 procent. Růst je zde ale zřetelný i v porovnání s květnem 2019, oproti kterému došlo ke zvýšení o 18,7 procent.

 

„Z posledních dat Mastecard SpendingPulse je vidět, že česká ekonomika se z velkých ran způsobených covidovými opatřeními dokázala relativně rychle oklepat. Češi si na jednu stranu rychle zvykají na naprosto nevídaný nárůst sektoru e-commerce. Na druhou stranu ale po opětovném otevření ekonomiky po pandemii znovu a rádi zamířili do kamenných obchodů. V obou případech trendy směřují k čím dál tím větší digitalizaci plateb. Naší ambicí je nabídnout zákazníkům co nejjednodušší a nejbezpečnější platební řešení online i offline,“ říká generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Michal Čarný. 

Chování spotřebitelů se v posledních dvou letech výrazně proměnilo a změny se dotkly toho, jak lidé platí i kde nakupují. Proto jsou podrobné informace důležitější než kdy dřív. Jak firmy, tak veřejný sektor vyžadují pravidelně aktualizované informace pro potřeby plánování a rozhodování.

 

Mastercard SpendingPulse proto poskytuje pravidelné a spolehlivé údaje z prostředí maloobchodu s vysokou úrovní geografické podrobnosti. Dlouhodobě se uplatňuje jako důvěryhodný ekonomický ukazatel v zemích, jako jsou Spojené státy, Brazílie, Austrálie a další. Denní metriky a týdenní aktualizace poskytují prodejcům, finančním institucím a mnoha dalším příjemcům podrobné informace jak v souvislosti s významnými událostmi retailového kalendáře, jako je například období dovolených, tak i celoročně.

 

Natalia Lechmanova, hlavní ekonomka institutu Mastercard Economics Institute, říká: „V Evropě probíhá významný posun rovnovážného stavu, kdy spotřebitelé přecházejí od výdajů za zboží k výdajům za zážitky, které si po minulé dva roky museli odepírat. To je dobrá zpráva pro související sektory, jako je pohostinství a ubytovací služby. A spotřebitelé utrácejí i přes stávající vysoké ceny, i když jsou patrné určité posuny.“

 

Podle údajů z Mastercard SpendingPulse dochází s uvolňováním protipandemických omezení k diverzifikaci výdajů za nákupy v rámci jednotlivých sektorů a prodejních kanálů:

  • Celkový objem maloobchodních prodejů – vyjma prodeje aut – ve většině zemí vzrostl jak ve srovnání s květnem 2021, tak také oproti předpandemickému květnu 2019.
  • Prodeje v kamenných prodejnách pokračovaly v růstu ve většině sledovaných zemí.
  • Částečně se snížily prodeje online, i když i ty se povětšinou drží nad úrovněmi roku 2019.

S tím, jak se uvolňovala protipandemická opatření a výdaje spotřebitelů se rozšiřovaly mimo zboží zpět do služeb, vykázaly v květnu sektory jako elektronika, potraviny a nábytek nižší meziroční růst.

Naproti tomu sektory závislé na mobilitě spotřebitelů, jako je pohostinství či ubytovací služby, zažívají ve srovnání s loňským útlumem výrazný růst. Za tímto oživením stojí především odkládaná poptávka a všeobecný návrat k cestování, zčásti pak i růst cen.

„Základním kamenem ekonomiky je spotřebitel,“ říká Mark Barnett, prezident společnosti Mastercard Europe, a dodává: „Díky přístupu k našim jedinečným informacím z retailu dokážeme poskytovat data o kondici spotřebitelů a aktuálních trendech takřka v přímém přenosu. Firmám i veřejným institucím to poskytuje možnost současnému spotřebiteli důkladně porozumět a přizpůsobovat se stále se měnícím potřebám ve všech oblastech.“

 

editorcz