Mastercard kupuje společnost Aiia – rozšiřuje dosah otevřeného bankovnictví

9. září 2021 | Od editorcz

Společnost Mastercard (NYSE: MA) dnes oznámila uzavření smlouvy o akvizici společnosti Aiia. Jedná se o předního evropského poskytovatele technologií otevřeného bankovnictví. Bankovním institucím společnost Aiia poskytuje přímé propojení prostřednictvím jediného rozhraní. Svým klientům tak společnost umožňuje vyvíjet a zavádět nová digitální řešení přizpůsobené každodennímu životu, práci i zábavě.

V prostředí otevřeného bankovnictví rozhoduje klient o tom, kde se uchovávají jeho osobní údaje a jak se využívají k poskytování požadovaných služeb. Svět finančních služeb se tím demokratizuje. Fintechové společnosti a banky svolení klientů k užití jejich osobních údajů využívají k poskytování jednoduššího a snadnějšího přístupu k úvěrům, správě osobních financí, digitálním peněženkám a platebním službám. Společnost Mastercard sehrává v tomto ekosystému ústřední roli důvěřovaného zprostředkovatele a poskytovatele zabezpečené datové sítě.

„Přínos otevřeného bankovnictví spočívá v tom, že jsou to jednotlivci a firmy, kdo rozhoduje o tom, jak a v rámci jakých finančních služeb se budou jejich údaje využívat. Vše probíhá jednoduše, bezpečně a rychle. Začlenění společnosti Aiia do ekosystému společnosti Mastercard posílí naše činnosti v oblasti otevřeného bankovnictví v Evropě a umožní nám naplňovat potřeby klientů,“ uvedl Craig Vosburg, Chief Product Officer společnosti Mastercard, a dodal: „Otevřené bankovnictví podporuje rozvoj inovací a společnost Mastercard pro tento rozvoj poskytuje jedinečné technologické platformy, potřebnou datovou konektivitu a infrastrukturu. Zároveň zajišťuje ochranu soukromí a zabezpečení dat. Fintechové společnosti a finanční instituce tak mají potřebný prostor k inovacím, k získávání a vyhodnocování zpětné vazby a k rychlejšímu nasazování svých řešení, která klientům poskytují chytřejší a užitečnější služby.“

Platforma otevřeného bankovnictví společnosti Aiia, včetně spolehlivé konektivity API a platebních možností, vykazuje výrazný růst, jehož nedílnou součástí je soustavné zaměření na kvalitu. V Evropě společnost zavedla unikátní model otevřeného bankovnictví, postavený na zajištění ochrany soukromí, zabezpečení dat, kvalitě a dostupnosti. Zaměření společnosti Aiia na potřeby uživatele a snaha vytvořit otevřené bankovnictví, které jednoduše funguje, skvěle zapadají do prostředí stávajících distribučních kanálů společnosti Mastercard, jejích technologií a postupů v oblasti zpracování dat.

„V posedných deseti letech jsme pracovali na tom, abychom ze společnosti Aiia vybudovali přední, na kvalitu zaměřenou platformu otevřeného bankovnictví. V zabezpečeném prostředí otevřeného bankovnictví spolupracuje Aiia se stovkami bank a fintechových společností. Úzce spolupracujeme s bankami, klienty i příslušnými úřady. Díky tomu jsme schopni prostřednictvím našich aplikačních rozhraní náležitě demonstrovat skutečný přínos otevřeného bankovnictví. Jsme velice rádi, že jsme se mohli stát součástí společnosti Mastercard. Výrazně nám to usnadní naši snahu poskytovat klientům možnost využívat své finanční údaje ve svůj prospěch, bezpečně a transparentně,“ řekl Rune Mai, generální ředitel a zakladatel společnosti Aiia.

Posílení základů pro další inovace

Společnost Mastercard začala otevřené bankovnictví prosazovat po celém světě mezi prvními. Společnost neváhala s propojováním vlastních technologií a platebních systémů se systémy partnerů nabízejících doplňkové služby. Díky partnerství se společností Token uvedla v roce 2019 svou první nabídku konektivity v rámci otevřeného bankovnictví ve Velké Británii a v Polsku.

Po akvizici společnosti Finicity v roce 2020 posílila společnost Mastercard svou nabídku uživatelům, když dokázala spojit špičkové technologické platformy, potřebné zdroje a globální infrastrukturu. Umožnila tak další inovace a kvalitnější lokalizované služby. Dalším krokem v tomto směru bylo zkraje roku 2021 spuštění souboru služeb Mastercard Payment Services, které rozšiřují možnosti plateb přímo mezi bankovními účty a dále posilují postavení otevřeného bankovnictví díky možnostem získaným akvizicí většiny v divizi Corporate Service Business společnosti Nets.

Odbornost společnosti Aiia v oblasti poskytování zabezpečeného přístupu k datům, kdy se vše odvíjí od potřeb jednotlivce, odpovídá zásadám zodpovědnosti společnosti Mastercard. Tento vztah proto dále posiluje úsilí o co nejširší uplatňování ověřených postupů napříč obory, v jehož čele stojí tým Finicity společnosti Mastercard. Konektivita společnosti Aiia v Evropě umožní zpřístupnit aplikace pro rozhodování o úvěrové bonitě z dílny Finicity evropským klientům společnosti Mastercard. Konektivita Finicity ve Spojených státech obdobně zajistí přístup k informačním službám a platebním aplikacím společnosti Aiia klientům na americkém kontinentu. Uživatelé na obou kontinentech tak budou moci snadněji, rychleji a bezpečněji těžit z přínosů otevřeného bankovnictví.

„Spoluvlastnictví a partnerství se společností Aiia bylo velice přínosné. Umožňovalo nám vytvářet uživatelsky přívětivá řešení pro otevřené bankovnictví. Jsme rádi, že si Mastercard uvědomuje potenciál společnosti Aiia a věříme, že pro ni bude tím pravým vlastníkem, který bude nadále podporovat její rozvoj a další expanzi na evropském trhu. Těšíme se na další spolupráci na řešeních, která budou posilovat otevřené bankovnictví a poskytovat skutečnou hodnotu klientům Danske Bank ve Skandinávii,“ uvedl Glenn Söderholm, Head of Personal & Business Customers v bance Danske Bank.

Benjamin K. Golding, výkonný viceprezident pro platby a inovace skupiny DNB, dodal: „Cílem společnosti DNB Ventures je podporovat růst a zvyšování hodnoty firem, které mohou do budoucna uspět v oblastech, na něž se DNB zaměřuje. Investorem společnosti Aiia jsme byli od roku 2018. DNB je současně i významným klientem této firmy. S rozvojem společnosti Aiia jsme byli nadmíru spokojeni. S tím, jak Aiia vstupuje do nové fáze svého vývoje, pro nás bylo přirozené se z pozice investora stáhnout. Zaměřujeme se na investice v raných fázích rozvoje, kapitálovou podporu tvorby hodnoty, poskytování znalostí a podporu strategického a obchodního rozvoje. V rukách nového vlastníka, společnosti Mastercard, bude Aiia těžit z přístupu k celosvětové platformě, což jí umožní další růst. Těšíme se na další spolupráci se společnostmi Mastercard a Aiia.“

Aiia je oprávněným poskytovatelem služeb iniciování plateb (PISP) a poskytovatelem služeb informací o účtu (AISP). Činnosti společnosti podléhají dohledu Dánského úřadu pro finanční dohled (FSA).

Transakce, jejíž konečné uzavření se očekává koncem tohoto roku, podléhá obvyklým podmínkám. Přesné parametry transakce nebyly zveřejněny.

editorcz