Mastercard spouští nové kolo programu Start Path pro mladé firmy v oboru kryptoměn a blockchainu

12. srpna 2021 | Od editorcz

Tvůrci tržiště pro obchodování s nezaměnitelnými tokeny (NFT), bezpečné kryptoměnové peněženky či udržitelná digitální aktiva – sedm start-upů z oblasti kryptoměn a blockchainu se zapojilo do programu společnosti Mastercard Start Path. Účastí v programu získají partnerství, znalosti i nástroje potřebné k dalšímu rozvoji.

V dalším kole svého globálního programu pro start-upy Start Path, se společnost Mastercard zaměřuje na podporu rychle se rozvíjejících firem v oblastech digitálních aktiv, blockchainu a kryptoměn. Navazuje na předchozí působení společnosti v oblasti digitálních aktiv a zatím se do něj přihlásilo sedm firem: GK8, Domain Money, Mintable, SupraOracles, STACS, Taurus, a Uphold. Ve spolupráci se společností Mastercard všechny usilují o akceleraci a co nejširší uplatňování technologických inovací v oblasti digitálních aktiv s cílem usnadňovat jednotlivcům i institucím nákup, prodej a držení kryptoměn a dalšího majetku v digitální formě.

Jedním z účastníků nového kola programu je společnost Mintable ze Singapuru. Ta provozuje trh s tzv. nezaměnitelnými tokeny (non-fungible token, NFT). Na trhu společnosti Mintable mohou uživatelé vytvářet, kupovat a prodávat digitální i fyzická aktiva zajištěná technologií blockchain. Může se jednat o digitální sběratelské předměty, neobvyklá umělecká díla, a dokonce i hudbu. Platforma společnosti obsahuje množství pokročilých funkcí, jako je například vytvoření tokenu NFT bez potřeby blockchainové transakce (gasless minting), nebo nákupy hrazené kreditní kartou. Obě možnosti zpřístupňují tento trh každému, bez nutnosti předchozí znalosti krypto-technologií nebo programování. Společnost GK8 z Izraele provozuje platformu, jež slouží k úschově kryptoměn a blockchainových dat zcela odděleně od internetu (air-gapped cold vault). Platforma společnosti GK8 je schopná vytvářet, podepisovat a odesílat blockchainové transakce bez potřeby vstupu z internetu, čímž eliminuje možnosti napadení. Taurus ze Švýcarska poskytuje infrastrukturu podnikové úrovně, která prostřednictvím jediné platformy umožňuje správu jakýchkoliv digitálních aktiv, jako jsou krypto-aktiva, digitální měny nebo aktiva v podobě tokenů. Součástí nabídky je vydávání, úschova, obsluha a obchodování s takovými aktivy.

K účasti v tomto kole programu Start Path byly přizvány další start-upové firmy a společnosti působící v rychle rostoucích oborech digitálních aktiv a blockchainu:

  • Domain Money (USA) usiluje o vytvoření investiční platformy nové generace, která drobným investorům umožní překlenout rozdíly mezi digitálními aktivy a tradičními financemi.
  • SupraOracles (Švýcarsko) provozuje výkonný blockchainový informační a rozhodovací systém, který firmám umožňuje převádět data z reálného světa do veřejných i soukromých blockchainových systémů. To umožňuje automatizaci, zjednodušování a zabezpečování finančních trhů pomocí interoperabilních chytrých smluv (smart contracts).
  • STACS (Singapore) poskytuje blockchainovou infrastrukturu, díky níž může finanční sektor poskytovat efektivní a udržitelné financování. Mezi klienty a partnery firmy se řadí globální bankovní domy, národní burzy cenných papírů a správci aktiv.
  • Uphold (USA) je provozovatelem platformy vytvořené speciálně pro obchodování s kryptoměnami. Platforma poskytuje investiční a platební služby jednotlivcům i firmám po celém světě. Jedinečná schopnost platformy Uphold směnit „cokoliv na cokoliv“ umožňuje uskutečňovat obchody přímo mezi jednotlivými kategoriemi aktiv a poskytuje tak přístup k finančním službám pro každého.

Firmy zapojené do programu Start Path hledají způsoby, jak vyřešit některé aktuální obtíže, například v oblastech tokenizace aktiv, přesnosti dat, digitální bezpečnosti či hladkého propojení tradiční a digitální ekonomiky. Bez ohledu na to, jakým konkrétním problémem se jednotlivé společnosti zabývají, všechny těží z odborných znalostí a podpory společnosti Mastercard.

Program je otevřený také pro start-upy zabývající se technologiemi kryptoměn z České republiky, hlásit se do něj mohou na stránkách https://www.f6s.com/mastercard-digital-asset-crypto/apply, nebo napřímo přes české zastoupení společnosti Mastercard.

Jessica Turner, výkonná viceprezidentka společnosti Mastercard pro novou digitální infrastrukturu a fintech, ke spuštění programu uvedla: „Společnost Mastercard se v mladém ekosystému digitálních měn pohybuje již od roku 2015 a věříme, že jakožto přední technologická firma můžeme v rozvoji celého oboru digitálních aktiv hrát zásadní roli a uživatelům těchto moderních technologií poskytovat potřebnou ochranu a zabezpečení. Naší rolí je i aktivně spoluvytvářet budoucnost kryptoměn, což děláme také propojováním inovací v oblasti digitálních aktiv a tradičních finančních postupů.“

Digitální aktiva a inovace ve finančních technologiích

Podpora startupových firem je nedílnou součástí étosu společnosti Mastercard. Do programu Start Path se jich od roku 2014 zapojilo již více než 250. Rozšířením záběru i do rychle se rozvíjejících oblastí kryptoměn, blockchainu a digitálních aktiv otevírá Mastercard účastníkům programu přístup ke svým nejnovějším nástrojům a řešením, a pomáhá jim tak v rozvoji jejich vlastních inovací a technologií. Mastercard start-upům poskytuje přístup do ekosystému bank, obchodníků, partnerů a dalších účastníků digitálního trhu po celém světě a umožňuje jim přicházet s novými řešeními.

editorcz