Průzkum Mastercard: Pandemie vrátila Čechy do kuchyní a k jídelním stolům

18. března 2021 | Od editorcz

Více než polovina Čechů si za poslední rok zdokonalila své kulinářské umění a téměř dvě třetiny tázaných začalo experimentovat s novými recepty. Vyplývá to z posledního průzkumu společnosti Mastercard®. Společné večeře s blízkými podle necelé poloviny respondentů rodinu či domácnost sblížily, a proto je přes 66 procent dotazovaných bude pro rodinu pořádat i po skončení pandemieNákupy ingrediencí se přesunuly na internet, kde loni začala nakupovat více než čtvrtina ČechůTaké podle transakčních dat Mastercard se celkový obrat e-commerce v České republice za uplynulý rok zvýšil téměř o třetinu, zejména pak v kategorii potravin, která zaznamenala růst dokonce o 184 procentCelkem 27 procent dotázaných uvedlo, že bude nakupovat přes internet i po skončení mimořádných opatření. 

V Čechách se říká, že nouze naučila Dalibora housti, což současný zvýšený zájem o domácí kulinářské umění nepochybně potvrzuje. Vedle hotových jídel s sebou či nachystaných polotovarů se v popředí zájmu drží i domácí vaření. Podle nedávného průzkumu si za poslední rok osvojilo 58 procent obyvatel Evropy a necelých 52 procent Čechů nové dovednosti v kuchyni. Průměrná domácnost nyní věnuje přípravě domácí stravy téměř dvacet hodin týdně. To je o 38 procent více než předchozí rok. 

„Bylo to velmi náročných dvanáct měsíců, ale je dobré vidět, že z nich vzešlo i něco pozitivního. Příkladem může být právě celoevropský kulinářský boom. Základním posláním naší značky je dopřávat lidem požitek z toho, co jim dělá radost, ať už prostřednictvím našich partnerů, jedinečných zážitků, které lidem zprostředkováváme, anebo právě pohodlnými a bezpečnými způsoby platby za předměty každodenní potřeby,” říká Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko. 

Podle poslední studie společnosti Mastercard1 si oblíbená rodinná jídla, jako je u nás guláš či u sousedů na Slovensku tradiční kapustnica, stále zachovávají svou popularitu. Přesto téměř dvě třetiny Čechů uvedly, že v kuchyni nyní častěji experimentují s novými a nevyzkoušenými postupy a recepty. Více než polovina dotazovaných se ke zkoušení nových věcí v kuchyni inspirovala televizními pořady, streamovacími službami nebo sociálními sítěmi. 

Vedle stránky praktické s sebou zvýšený zájem o domácí vaření přinesl i zájem o zdravý životní styl (44 procent Čechů), nové dovednosti (41 procent) a více času stráveného sblízkými (37 procent)Necelá polovina (45 procent) Čechů uvedla, že se u stolu začali opět scházet s ostatními členy domácnosti, a 66 procent z nich věří, že si rituál společných jídel udrží i do budoucna. 

Poslední rok byl také svědkem znovuzrození „domácí párty s večeří“, kdy necelá polovina (45 procent) Čechů tam, kde to bylo možné a bezpečné, zvala na večeři členy rodiny, přátele nebo členy stejné sociální skupiny. Dalších 15 procent respondentů pořádalo společné virtuální večeře a polovina (50 procent) uvedla, že se společné večeře stanou pevnou součástí jejich společenského kalendáře, jakmile to situace dovolí. 

Omezení spojená s pandemickou situací změnila i způsob, jak a kde čeští spotřebitelé nakupují. Každý čtvrtý (26 procent) v uplynulém roce poprvé nakupoval potraviny online a 28 procent respondentů uvedlo, že při nákupu potravin online utratí více, neboť impulzivně přidávají nové potraviny a přísady. Tento fakt potvrzují také transakční data společnosti Mastercard – za loňský rok se celkový obrat e-commerce v České republice zvýšil téměř o třetinu. Velký podíl na tom měl zejména strmý růst nákupů potravin na internetu, které se zvýšily dokonce o 184 procentČtvrtina respondentů (27 procent) uvedla, že potraviny bude nakupovat online i po skončení stávajících omezení. 

Ve zkoumaném období vzrostly i další výdaje spojené se stravováním. Nárůst popularity zaznamenaly kuchyňské potřeby, nádobískleničky, ale například i nábytek. Zájem ovšem vzrostl i o další doplňky užitečné pro posezení u večeře: 12 procent českých respondentů zmínilnákup chytrých reproduktorů pro účely hudebního doprovodu a další třetina (35 procent) atmosféru večeří vylepšilo nově zakoupenými svíčkami. 

Nejoblíbenější domácí jídla v jednotlivých evropských zemích: 

 • Česká republika – guláš 
 • Slovensko – hustá zelňačka (kapustnica) 
 • Velká Británie a Irsko – pečeně 
 • Francie – palačinky (crêpes) 
 • Itálie – špagety s vejcem, sýrem a vepřovým masem (spaghetti alla carbonara) 
 • Německo – španělský ptáček 
 • Španělsko – tortilla 
 • Polsko – palačinky (naleśniki) 
 • Rusko – karbanátky (kotleti) 
 • Ukrajina – boršč 
 • Turecko – karbanátky (köfte) 
 • Maďarsko – palačinky (palacsinta) 
 • Rumunsko – kukuřičná kaše (mămăligă) 
 • Nizozemsko – kaše z brambor a zeleniny (stamppot) 
 • Portugalsko – nasolená treska s bramborem a vejci (bacalhau à brás) 
 • Švédsko – masové koule (kottbullar) 
 • Belgie – hranolky 
 • Rakousko – vídeňský řízek 
editorcz