Mastercard: Biometrické ověření plateb umožňují již dvě třetiny bank, čtvrtina Čechů ho využívá

8. září 2020 | Od editorcz

Už čtvrtina Čechů potvrzuje platby v e-shopech prostřednictvím otisku prstu nebo scanu obličeje. Biometrické ověření plateb umožňují již dvě třetiny českých bank. Jedná se o jeden ze způsobů silného ověření zákazníka převážně při placení na internetu, které před rokem zavedla evropská směrnice PSD2. Přechodné období, během kterého mohou banky zavést potřebná opatření, trvá pouze do konce letošního roku.  Společnost Mastercard spolupracuje s bankami na implementaci dalších řešení, které zvýší nejen bezpečnost plateb, ale zlepší i zákaznický zážitek při platbě online tak, aby platby kartou zůstaly tím nejlepším způsobem placení na internetu.

Směrnice PSD2 rovněž specifikuje možnosti výjimek ze silné autentizace, tj. situace, kdy nemusí být spotřebitel ověřován, a to pro usnadnění procesu nákupu s ohledem na nízké riziko podvodu a současně na obtížnou nebo nemožnou proveditelnost tohoto ověření. Uplatnění těchto výjimek umožňuje již čtvrtina českých bank. Dvě třetiny jsou na tuto možnost připraveny. Téměř všechny banky vydávající platební karty již podporují nový protokol EMV 3DS. Prozatím běží podpora starého i nového protokolu. To, který z nich je při platbě využit, záleží na obchodníkovi, který ověření iniciuje.

„Česká republika se v zavádění opatření, která umožňují silné ověření zákazníka, řadí mezi evropské lídry. V rámci ověřování pomocí nového protokolu jsme druzí za Velkou Británií v četnosti jeho využívání.  Z hlediska nasazení biometrie při ověřování má Česká republika mezi top 10 evropskými vydavateli karet s biometrií hned 5 bank,“ říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Společnost Mastercard spolupracuje s bankami na zavádění silného ověření zákazníka, a to jak na úrovni dodavatelské, kde nabízí řešení, která umožňují zavést potřebné změny, tak na poradenské úrovni, kde bankám nabízí analýzy a monitoring plateb nebo testovací služby. „Jednou z takových služeb je indikátor rizikovosti transakce. Tato služba automaticky doplňuje každou transakci kartou Mastercard a upozorňuje vydavatelskou banku o úrovni její rizikovosti. Analýza transakčního rizika je realizována pomocí řešení využívajícího umělou inteligenci, které vyhodnocuje údaje z celé sítě Mastercard a vydavatelským bankám usnadňuje aplikovat výjimky z autentizace,“ dodává Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro oblast střední a východní Evropy.

Společnost Mastercard také poskytuje služby, které zvyšují bezpečnost a jednoduchost plateb. Patří mezi ně testovací e-shop pro banky, testovací služba pro internetové obchodníky a certifikace poskytovatelů terminálu.

Rok 2019, byl pro platby kartou rokem velkých změn. Obdobný trend v České spořitelně pokračuje i v roce 2020. Zákazníkům představíme další funkčnosti, které jsou nejen uživatelsky příjemné, ale ještě více zvyšují bezpečnost plateb kartou,“ uvádí Jan Dachovský, expert na platební transakce v České spořitelně.

„KB Klíč je jednou z našich nejvýznamnějších inovací, která výrazně přispívá k digitalizaci bankovnictví. Umožňuje nejen bezpečně, jednoduše a rychle potvrzovat platby kartou na internetu, ale nově nabízí i možnost elektronického podpisu smluv pro kohokoliv. Používání aplikace je zcela intuitivní a jednoduché a potvrzení je prováděno otiskem prstu nebo scanem obličeje. Oblibu aplikace KB Klíč potvrzuje konstantní nárůst jejich uživatelů, který se za poslední rok více než zdvojnásobil a aktuálně již přesahuje hranici 700 000 uživatelů,“ popisuje Monika Truchliková, manažerka Tribu Platební metody z Komerční banky.

Biometrické ověřování klientů v e-commerce prostoru jsme pilotně spustili na začátku července. V polovině července pak následoval roll-out na celé portfolio karet. Aktuálně je denně v průměru 1/3 transakcí, v rámci nové verze protokolu 3DSecure 2.1, ověřována biometricky a tento poměr stále narůstá ve prospěch biometrického ověření. Na konci srpna nám skončila stabilizační fáze a chystáme tak pro klienty úpravy, které jim ještě více zjednoduší nákupy na internetu při zachování vysokého zabezpečení jejich financí. Mezi největší bude jistě patřit výrazně vyšší využití možností rizikové analýzy transakcí. Umožníme tak klientům transakce provést bez ověření v případech, kdy bude jasné, že transakci provádí oprávněný uživatel. Druhou výraznou novinkou je zrychlení platby automatickou volbou ověření pomocí RB klíče, pokud má klient RB klíč aktivován,“ shrnuje Zdeněk Vondra, Project Manager Raiffeisenbank.

editorcz