Generálním ředitelem Mastercard pro Českou republiku a Slovensko byl jmenován Michal Čarný

9. září 2019 | Praha | Od editorcz
Michal Čarný byl jmenován novým generálním ředitelem společnosti Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku s účinností od 1. září 2019. Hlavní prioritou v jeho nové roli bude další růst společnosti Mastercard na obou trzích a upevňování její vedoucí pozice v oblasti bezhotovostních plateb. Na pozici střídá po necelých osmi letech Miroslava Lukeše, který v newyorské centrále Mastercard povede jako Senior Vice President globální vývoj debetních produktů.

Michal Carny_GR Mastercard pro CZ a SK

Mou prioritou bude další posilování inovací a rozvoj akceptace platebních karet. Čechy a Slovensko patří v této oblasti mezi nejinovativnější trhy na celém světě. V bezkontaktním placení jsou naše trhy absolutní světovou jedničkou s prakticky stoprocentním podílem bezkontaktních terminálů. Právě díky možnostem infrastruktury pro akceptaci karet si Češi již velmi oblíbili také mobilní platby, které využívá 31 % z nich, zatímco před třemi lety to bylo jen 13 %. Není proto divu, že Češi za minulý rok uskutečnili více než miliardu transakcí kartou. To představuje meziroční nárůst o 30 % zejména na úkor hotovostních plateb. Existuje však prostor pro přijímání karet na místech, kde to stále ještě není běžné, jako jsou ordinace lékařů, festivaly, sportovní stadiony či provozovny drobných živnostníků,“ uvedl Michal Čarný.

Společnost Mastercard je vedoucím hráčem na českém a slovenském platebním trhu. Za použití široké škály unikátních technologií přináší bezpečné, jednoduché a stále chytřejší každodenní platby. Výraznou prioritou společnosti Mastercard jsou inovace. „Naši klienti z řad českých a slovenských bank se stejně jako samotní držitelé karet mohou těšit na nové atraktivní výhody karet Mastercard, které jim ještě více usnadní a zpříjemní každodenní placení. Zaměřovat se budeme také na nové formy plateb, například jednoduché převody peněz mezi jednotlivými držiteli karet,“ dodal Michal Čarný.

Michal Čarný má více než osm let zkušeností s vytvářením a implementací firemních strategií. Ve společnosti Mastercard byl tři roky zodpovědný za přípravu a realizaci strategie pro spotřebitelské a firemní produkty v České republice, na Slovensku a v Rakousku. Na starosti měl také implementaci inovativních služeb s přidanou hodnotou, rozvoj netradičních vydavatelů včetně fintech hráčů a řízení společných aktivit s klíčovými obchodníky.

Před příchodem do Mastercard Michal Čarný působil pět let ve společnosti Roland Berger Strategy Consultants, kde vedl poradenské projekty se zaměřením na finanční služby a telekomunikační sektor. Pracoval s klienty napříč mnoha regiony včetně střední a východní Evropy, západní Evropy, jižní Evropy a Blízkého východu. Působil také v jihovýchodní Asii či Číně.

Michal Čarný vystudoval ekonomii a strategii na University of Chicago a London School of Economics and Political Science. Ve volném čase se věnuje potápění, vysokohorské turistice či jachtingu, v současné době usiluje o získání pilotní licence pro malá letadla.

Miroslav Lukeš působil jako generální ředitel pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko téměř osm let. Pod jeho vedením došlo k akceleraci růstu karetních plateb, ale také k zavedení zásadních inovací, díky kterým Česko a Slovensko patří mezi nejinovativnější země na světě. Vedle bezkontaktních a mobilních plateb to bylo první globální spuštění brandu věrnostního programu Priceless Specials, zavádění bezkontaktních plateb v dopravě, užší spolupráce s veřejným sektorem a další. Nyní bude z newyorské centrály Mastercard vést vývoj debetních produktů na globální úrovni se zaměřením na digitalizaci. V Česku ale bude působit i nadále. Zůstává členem Redakční rady Bankovnictví, Rady Národního divadla, Správní rady Pražského jara a poroty Banky roku.

„Upřímně děkuji bankám, partnerům a týmu Mastercard za bezpočet společných projektů, díky kterým jsme společně udělali život milionů lidí pohodlnější a bezpečnější. Společně jsme zviditelnili Česko a Slovensko na globální mapě inovací a díky tomu mohli uvádět nové produkty ve světové či regionální premiéře. Jsem přesvědčen že tým profesionálů v Mastercard bude i pod Michalovým vedením úspěšně spolupracovat s bankami, obchodníky i veřejným sektorem a zavádět další novinky, které usnadní a zpříjemní placení,“ řekl Miroslav Lukeš.

editorcz