Společnosti Letiště Praha a Mastercard dnes společně uvedly do provozu prvního robota ve službách českého letiště. Robot "Master Pepper" umístěný přímo na Terminálu 2 za bezpečnostní kontrolou cestující pobaví, poskytne jim základní informace a zprostředkuje jedinečný zážitek. Projekt robota je součástí technologického rozvoje Letiště Václava Havla Praha v oblasti zákaznické zkušenosti. Cestujícím bude k dispozici denně od 7:00 do 22:00 hodin. Projekt Letiště Praha a Mastercard je výsledkem dlouholetého partnerství obou společností a čerpá i ze zahraničních zkušeností Mastercard s tímto robotem.

S Master Pepperem mohou cestující vést interakci v angličtině nebo češtině. Na přímo kladené dotazy rozumí a odpovídá v anglickém jazyce. Prostřednictvím dotykového tabletu, který je součástí hardwarového vybavení robota, odpovídá a reaguje v českém jazyce. Master Pepper ovládá také autentické pohyby, díky kterým baví cestující a stává se jedinečným zážitkem při čekání na let. Skrz své funkcionality funguje nejen jako zdroj informací, ale především jako prostředek zábavy a zážitků.

„Letiště Praha disponuje dlouhodobými rozvojovými plány. Při jejich tvorbě a realizaci se díváme do vzdálenější budoucnosti tak, aby všechny projekty, které postupně budou vznikat, měly potenciál efektivně fungovat i v horizontu několika desítek let. Z toho důvodu sledujeme také  trendy v oblasti moderních technologií, které vyhodnocujeme a následně zavádíme do provozu. Technologický rozvoj letiště potom směřujeme do pěti oblastí. Těmi jsou bezpečnost budoucnosti, mobilita budoucnosti, pohodlná cesta letištěm, virtuální nakupování a zákaznická zkušenost. Master Pepper je příkladem technologického rozvoje letiště právě v oblasti zákaznické zkušenosti,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

 Máme mnohé společné. Jsme globální inovativní technologická společnost, stejně jako výrobce robota Peppera, a provozujeme nejrychlejší síť pro zpracování plateb, což je důležité i pro leteckou dopravu. A stejně jako robot Pepper zprostředkováváme lidem jedinečné zážitky – v našem případě v nabídce našich programů k platebním kartám Priceless Specials a Priceless Cities. Mastercard představil první komerční aplikaci pro robota Peppera již v roce 2016 v Asii,“ uvedl Miroslav Lukeš, generální ředitel pro ČR, Slovensko a Rakousko.

S cílem realizovat svůj technologický rozvoj otevřelo Letiště Praha iniciativu PRGAirportLab, která má za úkol monitorovat trendy ve vývoji nových technologií s ohledem na rozvoj letiště, analyzovat jejich využití v letecké dopravě a vybrané projekty realizovat. Příkladem takových technologií může být například biometrie, virtuální realita, smart parkování, virtuální taxi, hologramy či právě roboti.

Robot Pepper se nachází v prostorách prstu D Terminálu 2. Nasměruje cestující k nejbližší informační přepážce, dětské místnosti nebo ke konkrétnímu odletovému gatu. Cestujícím na vyžádání zatančí nebo si s nimi ochotně pořídí selfie. Zároveň poskytne informace o Letišti Praha nebo o službách společnosti Mastercard.

Hardware robota Peppera byl vyrobený společností SoftBank Robotics. Je 120 centimetrů vysoký, váží 28 kilo a po nabití vydrží v provozu až 12 hodin. Bezpečnost robota na místě budou zajišťovat informační pracovníci v terénu Letiště Praha.

Robot disponuje několika zařízeními, které zajišťují jeho funkcionality, včetně pohybu a hlasové interakce. Na hlavě má čtyři mikrofony, tři kamery a 3D hloubkovou čtečku. V jeho trupu se nachází gyroskop. Dotykové senzory jsou umístěny na hlavě a rukou. Na spodní části těla jsou dva sonary, šest laserů, tři nárazníkové senzory a další gyroskop.

 

Další aktuální informace naleznete na Twitteru Letiště Praha @PragueAirport.

O společnosti Mastercard

Mastercard (NYSE: MA), www.mastercard.com, je jednička v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách. Provozujeme nejrychlejší síť pro zpracování plateb, která propojuje spotřebitele, finanční instituce, obchodníky, vlády a podniky ve více než 210 zemích a teritoriích celého světa. Produkty a řešení společnosti Mastercard ještě více usnadňují, zabezpečují a zefektivňují každodenní obchodní činnosti – například nakupování, cestování, podnikání a hospodaření s financemi. Sledujte nás na Twitteru @MasterCardNews, připojte se k diskusi na CashlessPioneers Blog a přihlaste se k odběru nejnovějších zpráv v Engagement Bureau.

 

Kontakty pro média:

Roman Pacvoň

Tiskový mluvčí Letiště Praha

tel.:     +420 220 116 179

mobil: +420 724 392 455

e-mail: roman.pacvon@prg.aero

www.prg.aero

 

Tomáš Zimmermann, Bison&Rose, 731 689 997, tomas.zimmermann@bisonrose.cz
editorcz