Mastercard planuje udostępnić bankom narzędzia zwiększające bezpieczeństwo transakcji w kryptowalutach

17 października 2022 r. | Od Anna Marciniak

Tym samym firma poszerza swoją ofertę o kolejny pakiet bezpiecznych, pewnych i niezawodnych usług

 Mastercard uruchomił pakiet usług Crypto Source™, umożliwiający instytucjom finansowym oferowanie ich klientom szeregu nowych funkcji w zakresie bezpiecznej obsługi transakcji w kryptowalutach.

Wyniki przeprowadzonego przez Mastercard w 2022 r. wśród konsumentów na całym świecie badania Mastercard New Payments Index wskazują, że 29% z nich lokuje środki w kryptowalutach w celach inwestycyjnych, a kolejne 65% chciałoby, aby związane z ich obsługą usługi były zapewnione przez zaufaną instytucję finansową, której są już klientami.*

Poprzez współpracę z nadzorowanymi i licencjonowanymi podmiotami oferującymi usługi związane z kryptowalutami, partnerskie instytucje finansowe uzyskają dostęp do kompleksowych rozwiązań pozwalających na nabywanie, przechowywanie w depozycie oraz sprzedaż wybranych aktywów kryptowalutowych, wzbogaconego o sprawdzone usługi w zakresie bezpieczeństwa tożsamości, cyberbezpieczeństwa i doradztwa. Działanie nowego pakietu usług uzupełnia narzędzie Mastercard Crypto Secure™, zapewniające dodatkowy poziom bezpieczeństwa uczestnikom ekosystemu kryptowalut i ułatwiające wystawcom kart przestrzeganie skomplikowanych przepisów regulujących obrót nimi.

Aktualna oferta usług i narzędzi Mastercard związanych z kryptowalutami dla banków i fintechów  obejmuje:

  • Wsparcie technologiczne i partnerstwo ułatwiające nabywanie, przechowywanie w depozycie i sprzedaż wybranych kryptowalut;
  • Zarządzanie bezpieczeństwem z wykorzystaniem rozwiązań Mastercard w zakresie uwierzytelenienia, analizy kryptowalut, monitorowania transakcji, przeciwdziałania praniu pieniędzy, weryfikacji klientów – „Know Your Business”, etapów cyklu życia kryptowaluty, cyberbezpieczeństwa oraz zabezpieczeń biometrycznych;
  • Możliwość dokonywania płatności w kryptowalutach i ich wymianę na środki w walutach tradycyjnych, z wykorzystaniem szeregu produktów i usług, w tym kart kryptowalutowych, usług bankowości otwartej i usług transgranicznych. Dostarczana przez Mastercard technologia pozwala instytucjom finansowym zaoferować także dodatkowe funkcje, takie jak cyfrowe paragony czy rozwiązania nagradzające lojalność klientów;
  • Program zarządzania ofertą produktów i usług związanych z kryptowalutami, w tym narzędzia służące do opracowywania oferty, rozwoju produktów i wdrażania odpowiednich technologii, a także usługi w zakresie optymalizacji sposobów dotarcia do klienta oraz doradztwa marketingowego, mające na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia bankom, fintechom i wystawcom kart w tworzeniu wielkoskalowej oferty obsługi transakcji realizowanych w kryptowalutowach.

Fundamentem, na którym oparta jest działalność Mastercard, jest zaufanie. Pakiet, którego uruchomienie dzisiaj ogłaszamy, odzwierciedla nasze zintegrowane podejście do usług, które pozwolą kolejnemu miliardowi użytkowników bezpiecznie stać się uczestnikami ekosystemu kryptowalut. Dzięki dokonanym w ostatnich latach inwestycjom w tym obszarze, takim jak nabycie spółek CipherTrace i Ekata, dysponujemy wyjątkowymi zasobami i kompetencjami, pozwalającymi nam zaoferować klientom i konsumentom najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania dostępne na rynku” – mówi Ajay Bhalla, Wiceprezes ds. Działalności w Zakresie Cyberbezpieczeństwa i Zapobiegania Zagrożeniom w Mastercard.

W związku z rozwojem działalności w zakresie kryptowalut Mastercard zacieśnia swoje partnerstwo i współpracę z firmą Paxos Trust Company, oferującą wiodącą w branży platformę usług opartych na technologii blockchain. W ramach nawiązanego partnerstwa zadaniem Paxos będzie zapewnianie obsługi obrotu krypowalutami oraz usług depozytariusza aktywów cyfrowych w imieniu banków, a zadaniem Mastercard wykorzystanie swoich technologii do takiego zintegrowania funkcji oferowanych przez partnera z interfejsami banków, aby konsument mógł z nich korzystać w sposób płynny i niezakłócony.

Nasze zobowiązanie jest proste – wykorzystać możliwości wynikające z kryptowalut i technologii, na których oparte jest działanie aktywów cyfrowych tak, aby zapewnić klientom szerszy wybór sposobów dokonywania płatności. Dzisiejszy dzień jest ekscytującym krokiem na obranej przez nas ścieżce rozwoju działalności związanej z kryptowalutami. Filarami tego rozwoju są nasze dotychczasowe atuty, stanowiące o konkurencyjności rozwiązań, jakie oferujmy na całym świecie – od otwartej bankowości i narzędzi do weryfikacji tożsamości, przez narzędzia do analizy danych i wykrywania nadużyć, po technologie służące do rozliczania transakcji. Jesteśmy podekscytowani możliwością zbudowania długofalowego partnerstwa z firmą Paxos, z którą współpracujemy w celu wprowadzenia bezpiecznej i niezawodnej technologii dla instytucji finansowych. Nasz innowacyjny produkt kryptowalutowy zapewnia wybór w odpowiedniej, dużej skali oraz niezmiennie będzie przynosić jedyne w swoim rodzaju możliwości bankom, które starają się oferować nowe, zaawansowane usługi swoim klientom” – podsumowuje Jorn Lambert, Dyrektor ds. Cyfryzacji w Mastercard.

Mastercard dysponuje potężną siecią instytucji finansowych na całym świecie. Nowy, wyjątkowy pakiet usług, opracowany wspólnie przez Paxos i Mastercard, zapewni instytucjom finansowym najszybszy i najpewniejszy sposób udostępniania klientom na całym świecie niezawodnej i bezpiecznej obsługi transakcji w kryptowalutach. Niezmiernie cieszymy się ze współpracy z Mastercard, której owocem jest coraz szybsze upowszechnianie się aktywów cyfrowych w obrocie gospodarczym” - komentuje Walter Hessert, Dyrektor ds. Strategii w Paxos.

Od kilku lat Mastercard współpracuje z klientami i partnerami nad wprowadzeniem nowych usług i funkcji, które ułatwią dostęp do kryptowalut, a także sprawią, że posługiwanie się nimi będzie bezpieczniejsze. Działania te uzupełniają technologie pozyskane przez Mastercard w wyniku nabycia takich spółek technologicznych jak Finicity, Ekata, RiskRecon czy CipherTrace. Powstałe w ten sposób unikatowe połączenie usług pozwala zapewnić uprawnionym instytucjom finansowym możliwość bezpośredniej obsługi dokonywanych przez ich klientów inwestycji w aktywa cyfrowe. Ponadto Mastercard w dalszym ciągu wspiera banki, instytucje publiczne i inne podmioty w ramach prowadzanej działalności doradczej w zakresie kryptowalut i pieniądza cyfrowego (ang. Crypto & Digital Currencies Consulting Practice).

Mastercard Crypto Source jest obecnie na etapie przygotowywania do wdrożenia w ramach programów pilotażowych. Szczegółowe informacje dotyczące ich szerszego udostępnienia zostaną przekazane w odrębnym komunikacie w późniejszym terminie.

 

###

Źródło:
*Badanie przeprowadzone w formie rozmów online przez The Harris Poll we współpracy z Mastercard Global Foresights, Insights and Analytics w okresie od 21 marca to 21 kwietnia 2022 r. W badaniu wzięło udział 35 040 dorosłych respondentów z całego świata (w tym 17 071 kobiet i 17 969 mężczyzn), dobranych tak, aby stanowić reprezentatywne próby dla poszczególnych rynków krajowych w pięciu regionach świata.

 

***

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.

www.mastercard.com

Informacje o rozwiązaniach Mastercard w zakresie obrotu kryptowalutami  i technologii blockchain

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60