Warszawa, 14 marca 2018 r. - Santander Bank Polska, Garmin i Mastercard uruchamiają jako pierwsi w Polsce płatności zbliżeniowe zegarkiem z funkcją Garmin Pay. Klienci Santander Bank Polska, którzy mają smartwatch Garmin z funkcją Garmin Pay i korzystają z karty Mastercard, mogą zostawić portfele w domu i płacić bezpiecznie za zakupy zegarkiem u każdego sprzedawcy akceptującego płatności zbliżeniowe.

Po płatnościach zbliżeniowych smartfonem, których popularność w Polsce szybko rośnie – tylko Santander Bank Polska na koniec 2017 roku miał ponad 6 mln płatności mobilnych – nadchodzi era wearables (urządzeń ubieralnych). Z badania Mastercard wynika, że co czwarty Polak chce w przyszłości płacić zbliżeniowo urządzeniem ubieralnym, jak inteligentny zegarek czy opaska fitness.[1] Na rosnącą popularność takiego rozwiązania wskazują również najnowsze dane International Data Corporation (IDC). Zgodnie z nimi, w 2017 roku na świecie zostało kupionych ponad 115 mln smartwatchów, co stanowi wzrost o ponad 10% rok do roku.[2]

- W Santander Bank Polskajesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić klientom nowe doświadczenia w zakresie płatności, aby mogli płacić tak, jak chcą. Dlatego nie zwalniamy tempa i do dostępnych już rozwiązań takich jak aplikacja Santander mobile, BLIK, płatności zbliżeniowe HCE i Google Pay, dodajemy nowe, czyli Garmin Pay. Usługę przygotowaliśmy we współpracy z liderami rynku – Garmin i Mastercard, którym podobnie jak nam, zależy na oferowaniu klientom innowacyjnych, wygodnych i bezpiecznych rozwiązań. Cieszymy się, że to klienci naszego banku będą pierwszymi w Polsce, którzy zapłacą inteligentnymi zegarkami Garmin – powiedział Błażej Mika, dyrektor Departamentu Produktów Płatniczych i Relacji z Partnerami w Santander Bank Polska.

Portfel pod ręką, czyli w zegarku

Garmin Pay to wygodny, praktyczny i bezpieczny sposób płacenia za zakupy zegarkiem. Aby z niego skorzystać należy:

  • zainstalować aplikację Garmin Connect Mobile na swoim smartfonie (aplikacja dostępna dla telefonów z systemem Android i iOS),

  • połączyć zegarek z aplikacją,

  • dodać kartę płatniczą Santander Bank Polska Mastercard do aplikacji Garmin Connect Mobile.


Po dodaniu karty, klienci mogą płacić smartwatchem w terminalach zbliżeniowych w całej Polsce. W zegarku Garmin należy wybrać portfel, podać 4-cyfrowe hasło (utworzone podczas dodawania karty w aplikacji), a następnie przyłożyć zegarek do czytnika kart (w ciągu 60 sekund od wpisania hasła). Warto dodać, że przez 24 godziny użytkownik zegarka może nim płacić bez ponownego wpisywania hasła. Jeśli jednak w tym czasie ściągniemy zegarek z ręki lub wyłączy się funkcja monitorowania tętna, to ze względów bezpieczeństwa przy następnej płatności zostaniemy poproszeni o ponowne wpisanie hasła cyfrowego portfela.

- Usługa Garmin Pay opracowana została z myślą o osobach będących w ciągłym ruchu. Dzięki niej możliwe jest dokonanie płatności we wszystkich tych sytuacjach, kiedy nie mamy, albo nie chcemy zabierać ze sobą portfela czy kart płatniczych. Może to być poranne bieganie, trening na rowerze szosowym lub start w zawodach. Zegarki Garmin towarzyszą jednak użytkownikom nie tylko w czasie aktywności na świeżym powietrzu czy uprawiania sportu, ale i w życiu codziennym. Dzięki współpracy z partnerami, będą mogli oni dokonywać szybkich, bezpiecznych i wygodnych transakcji zbliżeniowych, a tym samym wykorzystywać urządzenia Garmin na więcej sposobów – mówi Jakub Szałamacha, Marketing Manager Garmin Polska Sp. z o.o.

- Polacy plasują się w europejskiej i światowej czołówce, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe, które cenią za szybkość, wygodę i bezpieczeństwo. To świetnie wróży nowatorskim rozwiązaniom bazującym na tej technologii, takim jak zbliżeniowe transakcje mobilne. W ciągu 2017 roku liczba osób płacących zbliżeniowo smartfonem urosła w Polsce ponad dwuipółkrotnie, do 800 tys. użytkowników. Kolejnym etapem technologicznego skoku będzie płacenie ‘urządzeniami ubieralnymi’, które sprawiają, że zakupy są jeszcze szybsze i jeszcze wygodniejsze, a nasza technologia gwarantuje ich bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni, że wspólnie z partnerami potwierdzamy naszą pozycję lidera również i w tym obszarze – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Pierwszym smartwatchem wyposażonym w technologię Garmin Pay jest model Garmin vívoactive 3.

Bezpieczeństwo pod ręką

Płatności dokonywane przy użyciu Garmin Pay spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa i prywatności. Bezpieczne „zapisywanie” kart płatniczych wydawanych przez Santander Bank Polska w urządzeniu umożliwia technologia tokenizacji organizacji płatniczych Visa/Mastercard. Dzięki tokenizacji oryginalny numer karty zostaje zastąpiony jej cyfrowym zamiennikiem, tzw. tokenem. W efekcie, ten pierwszy jest chroniony i nie jest nikomu udostępniany. Ponadto, token jest powiązany tylko z jednym urządzeniem, np. inteligentnym zegarkiem, a zapłacenie przy jego użyciu innym sprzętem jest niemożliwe. W razie utraty (np. zgubienia) urządzenia wystarczy zablokować token przypisany do tego sprzętu i nie ma konieczności zastrzegania oryginalnej karty, którą można nadal płacić, nawet po zablokowaniu konkretnego tokenu.

Santander Bank Polska nie zwalnia tempa – 150 tys. wydanych kart mobilnych

Santander Bank Polska jest pierwszym bankiem w Polsce, który udostępnia płatności zbliżeniowe zegarkiem z funkcją Garmin Pay. Wszyscy klienci banku, którzy mają kartę płatniczą Mastercard oraz zegarek Garmin wyposażony w funkcję Garmin Pay, mogą płacić za zakupy jednym ruchem nadgarstka.

Garmin Pay to kolejny sposób dokonywania płatności, który udostępnia Santander Bank Polska. Poprzednie wdrożenia potwierdzają, że klienci są otwarci na nowe rozwiązania i aktywnie z nich korzystają. Bank ma prawie 1,1 mln klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej (750 tys. to użytkownicy aplikacji Santander mobile), wśród których co piąty (200 tys.) korzysta z płatności mobilnych takich jak BLIK, HCE, Google Pay. Co więcej, na koniec lutego 2018 roku łączna liczba wydanych kart mobilnych w rozwiązaniach HCE i Google Pay przekroczyła 150 tys.

Więcej szczegółów dotyczących płatności zbliżeniowych zegarkiem z funkcją Garmin Pay oraz o aktualnych promocjach znajdują się na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/garmin-pay

Do płatności zbliżeniowych potrzebny jest zegarek Garmin wyposażony w NFC oraz telefon z zainstalowaną aplikację Garmin Connect Mobile. Usługę Garmin Pay dostarcza jest przez firmę Garmin. Szczegóły oferty Banku oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach Santander Bank Polska., na https://www.santander.pl/klient-indywidualny/bankowosc-internetowa/santander-mobile oraz pod numerem infolinii 1 9999 – opłata zgodna z taryfą danego operatora. Stan na 6.03.2018 r.

[1]https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/badanie-mastercard-27-polskich-konsumentow-chce-placic-urzadzeniami-typu-wearables/

[2] https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS43598218
Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60