• Badanie opinii pt. „Światła, kamera, akcja!” pokazuje, co w scenie otwarcia filmu najbardziej cenią widzowie: interakcję głównych bohaterów i odpowiednią oprawę muzyczną

 • Quentin Tarantino jest uznawany w Polsce za mistrza pierwszej sceny, w przeciwieństwie do reszty Europy, gdzie króluje Steven Spielberg

 • Polscy fani kina oceniają film już po 18 minutach decydując, czy chcą oglądać go dalej


Warszawa, 15 maja 2018 r. – Mastercard, oficjalny partner Festiwalu Filmowego w Cannes, zaprezentował wyniki europejskiego badania pt. „Światło, kamera, akcja!”. Wyniki pokazują, jak ważna jest pierwsza scena filmu, na podstawie której widz wyrabia sobie wstępną opinię na temat całego filmu. To dzięki niej produkcja ma szansę stać się niezapomniana – tak uważa aż 92% polskich respondentów (średnia europejska 72%).

Spośród dziesiątek wybitnych filmów, od których nie można oderwać oczu już od samego początku, respondenci z Polski wskazali na pierwszą scenę z „Titanica” z 1997 r. jako tę najbardziej niezapomnianą (8,2% wskazań). Drugie najbardziej kultowe otwarcie należy do „Króla Lwa” z 1994 r. (7,5%), zaś trzecie do „Gwiezdnych Wojen: Część IV – Nowa Nadzieja” z 1977 r. (7%). Polską topową piątkę najbardziej niezapomnianych pierwszych scen uzupełniają ponadto „Pulp Fiction” z 1994 r. (6,4%) oraz „Ojciec Chrzestny” z 1972 r. (5,8%). Początek „Titanica” jest najczęściej wskazywany nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie.

Za reżysera będącego mistrzem pierwszych scen Polacy uważają Quentina Tarantino (19%). Co ciekawe, wyróżniamy się pod tym względem na tle pozostałych europejskich państw, które jednogłośnie uznały prymat Stevena Spielberga. W Polsce plasuje się on na drugim miejscu (18%), przed Alfredem Hitchcockiem (9%), Woodym Allenem (7%) oraz Jamesem Cameronem (6%).

Dla pań romans, dla panów akcja

Skoro początek filmu jest dla nas tak istotny, to jakie elementy powinien zawierać? Ankietowani przez Mastercard najbardziej liczą w nim na scenę, w której dwie główne postacie spotykają się po raz pierwszy (27%), dzięki czemu można je szybko poznać. W dalszej kolejności wypatrują inteligentnego, dowcipnego tekstu, wzbudzającego zainteresowanie głównego bohatera oraz akompaniamentu wspaniałej muzyki (po 25% dla każdej z odpowiedzi).

Jednocześnie ścieżka dźwiękowa jest tym elementem, na który, zdaniem polskich ankietowanych, producenci powinni przeznaczyć najwięcej środków finansowych, aby uczynić film niezapomnianym (30% wskazań). To m.in. za sprawą wzruszającej kompozycji pt. „Krąg życia” Eltona Johna „Król Lew” jest wskazywany jako zawierający drugą najbardziej kultową scenę otwarcia, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

Ciekawie rozkładają się odpowiedzi kobiet i mężczyzn. Panowie w pierwszej scenie filmu najchętniej widzieliby pościg samochodowy, eksplozję lub strzelaninę. Z kolei dla żeńskiej części widowni ciekawsze są spotkanie głównych postaci, interesujący bohater czy humor w stylu slapstick.

Decyzja w kwadrans, żeby wybrać 10 filmów na miesiąc

Zgodnie z wynikami badania Mastercard, pokolenie Netflixa nie traci czasu na filmy, które od samego początku nie zapewniają emocji. Niezależnie, czy to filmowa klasyka, czy niedawna premiera, pierwsza scena jest kluczowa, ponieważ 83% ogółu polskich widzów przestaje oglądać film, jeśli ten im się nie podoba, a oceny dokonują już po 18 minutach. Młodzi kinomani, w wieku 18-24 lata, wydają się być nieco bardziej cierpliwi – na ocenę filmu dają sobie 21 minut, a te nieciekawe wyłącza 78%.

Polacy oglądają średnio 10 filmów miesięcznie, przy czym najwyższy odsetek ankietowanych (20%) śledzi ich od 4 do 6. Najaktywniejszymi kinomanami są osoby w wieku 55+, które co miesiąc znajdują czas na zobaczenie średnio 11 filmów.

Film budzi emocje i inspiruje do zmiany

Badanie zrealizowane na zlecenie Mastercard ukazuje również siłę wpływu, jaki film może mieć na widza. Niemal 84% polskich ankietowanych jest zdania, że przejmująca i niezapomniana ekranizacja może inspirować ludzi do zrobienia czegoś pozytywnego. Z kolei 57% badanych uważa, że niezapomniana scena otwarcia inspiruje do poczynienia zmian w swoim życiu.

„W dzisiejszych filmach nie chodzi już tylko o efekty specjalne, ale o połączenie różnych elementów, aby wywołać u widza emocjonalną reakcję. Mastercard stara się pomóc konsumentom w realizacji ich pasji, takich jak na przykład miłość do sztuki filmowej. Poprzez naszą nową kampanię Start Something Priceless zachęcamy, inspirujemy i dajemy ludziom na całym świecie możliwość realizowania pasji i celów, które mają dla nich szczególne znaczenie” – mówi Jeannette Liendo, wiceprezes Mastercard Europe do spraw marketingu.

Top 10 najlepszych scen otwarcia wg polskich kinomanów:

 1. „Titanic” (1997 r.): Urywek filmu dokumentalnego zaprezentowany w sepii, z momentem wypływania Titanica w swój dziewiczy rejs, po czym obraz zmienia się i jest pokazany wrak statku leżący na dnie oceanu.

 2. „Król Lew” (1994 r.): Słynna piosenka Króla Lwa, ze wschodem słońca i afrykańskimi zwierzętami gromadzącymi się wokół Pride Rock.

 3. „Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja” (1977 r.): Legendarny tekst “Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…”, po czym następuje uderzenie niszczyciela Imperium.

 4. „Pulp Fiction” (1994 r.): Scena napadu na restaurację, po której pojawia się charakterystyczna ścieżka dźwiękowa filmu i napisy.

 5. „Ojciec Chrzestny” (1972 r.): Zdanie tytułowego bohatera: “Ale póki co, dam ci tęsatysfakcję jako prezent w dniu ślubu mej córki”.

 6. „Matrix” (1999 r.): Słynne napisy z Matriksa, widz zagłębia się w szyfr, po czym następuje scena obławy policyjnej na Trinity.

 7. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” (2001 r.): Wykuwanie Pierścieni Władzy, a następnie walka z Sauronem przed Mount Doom.

 8. „Szeregowiec Ryan” (1998 r.): Lądowanie w Normandii (D-Day), latające pociski i zatapiane statki.

 9. „Pianista” (2002 r.): Adrien Brody grający na pianinie.

 10. „Szczęki” (1975 r.): Pływająca kobieta zostaje zaatakowana przez rekina.


 

OGÓLNOEUROPEJSKIE WYNIKI BADANIAPięć najlepszych scen otwarcia w filmach:Pięciu najlepszych reżyserów scen otwarcia:
1.       “Titanic”2.       “Król Lew”

3.       “Pulp Fiction”

4.       „Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja”

5.       “Szczęki”
1.       Steven Spielberg2.       Quentin Tarantino

3.       Alfred Hitchcock

4.       Ridley Scott

5.       George Lucas

 

Najlepsze sceny otwarcia w filmach wg ankietowanych z poszczególnych krajów:KrajFilmWynik
CzechyTitanic13%
DaniaPulp Fiction8%
FrancjaTitanic10%
NiemcyKról Lew9%
WęgryTitanic11%
WłochyTitanic7%
HolandiaKról Lew10%
PolskaTitanic8%
IrlandiaPulp Fiction9%
RosjaTitanic11%
HiszpaniaGwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja9%
SzwecjaKról Lew9%
SzwajcariaKról Lew10%
TurcjaTitanic13%
Wielka BrytaniaGwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja10%

 

# # #

 

Kontakt dla mediów:

Anna Marciniak                                                                                       Agencja Solski Communications

Communications Manager, Mastercard                                                Zespół Mastercard

Anna_Marciniak@mastercard.com                                                       tel. +48 (22) 242 86 29/26/34

Tel. +48 (22) 526 12 60                                                                          mastercard@solskipr.pl

 

O badaniu „Światła, kamera, akcja!”

Badanie zostało przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie Mastercard. Wzięło w nim udział 32 tys. ankietowanych z 15 krajów europejskich, w tym z Polski. 

O kampanii Start Something Priceless

Ludzie wierzą dziś w moc marek do dokonywania pozytywnych zmian społecznych oraz w to, że marki mają obowiązek czynić świat lepszym. Start Something Priceless to globalna platforma Mastercard stworzona do inspirowania ludzi, aby podążali za swoimi pasjami i celami. Ma ona przypominać, że każdego dnia mamy siłę do tworzenia wspomnień, rozpalania pasji, dokonywania zmian, a nawet zapoczątkowania ruchu społecznego. Kampania ma na celu rozbudzenie nowego sposobu myślenia i zachęcenie ludzi do podjęcia działań, które będą miały pozytywny wpływ na ich życie, ich społeczności, a nawet na cały świat.

O festiwalu w Cannes 

Międzynarodowy Festiwal w Cannes jest najważniejszym festiwalem filmowym pod względem światowej skali  oddziaływania. W 2018 r. odbywa się jego 71. edycja, a festiwal pozostaje wierny swemu pierwotnemu celowi, którym jest zwrócenie uwagi na filmy i zwiększenie ich widoczności, aby przyczynić się do rozwoju kina, pobudzić światowy przemysł filmowy i świętować kino na poziomie międzynarodowym.
Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60