92% wszystkich transakcji na festiwalu w tym roku stanowiły płatności zbliżeniowe. Wydano aż 19 tysięcy opasek płatniczych Mastercard.

Warszawa, 25 lipca 2018 r. — Na festiwalu muzycznym możliwość dokonywania szybkich zakupów jest ważniejsza, niż gdziekolwiek indziej. Dzięki nim uczestnicy mają jeszcze więcej czasu na słuchanie muzyki i dobrą zabawę. Zapewne dlatego na tegorocznym Open’er Festival rekordy popularności pobiła technologia zbliżeniowa, z pomocą której zrealizowano 92% wszystkich transakcji (66% rok temu). Do osiągnięcia tego rekordowego wyniku znacząco przyczyniły się opaski zbliżeniowe na nadgarstek z kartą przedpłaconą Mastercard, których wydano blisko 19 tysięcy.

Za zakupy w miasteczku festiwalowym można było zapłacić wyłącznie bezgotówkowo, dzięki czemu płatności były bezpieczniejsze, wygodniejsze i szybsze. Festiwalowicze mogli płacić zbliżeniowo kartami płatniczymi, telefonami, zegarkami oraz opaskami płatniczymi Mastercard. Te ostatnie były dostępne na Open’er Festival już po raz trzeci i wciąż zyskują kolejnych zwolenników. W tym roku wydano prawie 19 tysięcy nowych opasek, w tym ponad tysiąc zamówionych zostało online jeszcze przed festiwalem. Uczestnicy Open’era mogli również korzystać z opasek otrzymanych na festiwalu rok temu lub w czasie tegorocznej edycji Orange Warsaw Festival (wydarzenia również organizowanego przez Alter Art, którego jednym z partnerów jest Mastercard). W czasie dwóch ostatnich edycji wydarzenia w użyciu było blisko 40 tysięcy opasek płatniczych.

Tegoroczna edycja Open’er Festival to nie tylko muzyczna uczta na najwyższym poziomie i rekord frekwencji, ale też 10-lecie nowoczesnych płatności zbliżeniowych w Polsce, które uczestnikom wydarzenia zapewnia Mastercard. Na festiwalu sukcesywnie wprowadzane są coraz nowsze, innowacyjne rozwiązania płatnicze, dzięki czemu festiwalowicze mogą korzystać z nich jako pierwsi. To właśnie na Open’er Festival dekadę temu testowane na masową skalę były karty bezstykowe. Dzisiaj ponad 80% transakcji realizowanych kartami Mastercard to płatności zbliżeniowe, a konsumenci na Open’er Festival tę średnią zawyżają, płacąc bezstykowo 9 razy na 10.

„Dziś płatności zbliżeniowe, które 10 lat temu testowaliśmy na festiwalu, są standardem codziennych zakupów, a Polska jest jednym ze światowych liderów tej technologii. Następnym krokiem technologicznej rewolucji będą rozwiązania mobilne, czyli płacenie tym, co mamy zawsze pod ręką, nawet bez konieczności wyjmowania portfela. Dziś telefonem można płacić zarówno zbliżeniowo w punkcie sprzedaży, jak i w aplikacji, czy na stronie internetowej. W niedalekiej przyszłości będziemy natomiast świadkami rosnącej popularności urządzeń typu wearables – trendu, do którego nawiązują nasze festiwalowe opaski zbliżeniowe. Już dziś z tych rozwiązań korzystają uczestnicy Open’era, po raz kolejny będący w awangardzie nowoczesnych płatności” – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

W tym roku uczestnicy festiwalu z entuzjazmem korzystali także z płatności kartą w festiwalowej aplikacji, zamawiając w niej wybrane produkty, a następnie odbierając je w punktach sprzedaży. Takie zakupy cieszyły się w tym roku dużym zainteresowaniem – zarówno wśród sprzedawców, którzy chętnie dołączali swoją ofertę do aplikacji, jak i konsumentów, którzy otrzymywali 20% rabatu na wszystkie zakupione w aplikacji produkty.

Opaską można płacić też po festiwalu

Do tej pory 5 tysięcy festiwalowiczów zarejestrowało swoje opaski po tegorocznej edycji Open’era, ale ta liczba wciąż rośnie, ponieważ cały czas można dokonywać rejestracji na stronie opaska.alterart.pl. Po zarejestrowaniu opaski można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe Mastercard. Rejestracja opaski jest jednoznaczna z otrzymaniem numeru PIN, a to z kolei pozwala wykonywać transakcje na kwoty powyżej 50 PLN. Można również nią płacić za zakupy w internecie, gdyż po zalogowaniu do profilu użytkownik otrzymuje dostęp do numeru karty umieszczonej w opasce oraz jej kodu CVV.

Transakcje bezgotówkowe realizowane przy użyciu zarejestrowanych opasek płatniczych są bezpłatne, Koszty mogą pojawić się jedynie przy wypłacie gotówki z bankomatu z funkcją zbliżeniową (3 PLN) oraz przy płaceniu opaską za granicą (prowizja 1% od wartości transakcji). Natomiast dla niezarejestrowanych opasek od 1 października br. będzie naliczana opłata 1 PLN miesięcznie. W przypadku braku środków na opasce, opłata nie będzie pobierana.

Bez gotówki również w Music Bistro Bar

Elektroniczne płatności obowiązywały także w Mastercard Music Bistro Bar by Mateusz Gessler, które było dużą nowością na tegorocznym Open’er Festival. Była to wyjątkowa przestrzeń, gdzie uczestnicy festiwalu i fani doskonałej kuchni mogli spróbować dań, które skomponował ceniony kucharz i restaurator – Mateusz Gessler wraz z Szefem Kuchni, Robertem Kondziela. Rezerwacji miejsca i płatności za posiłek można było dokonać za pośrednictwem aplikacji festiwalowej. Na miejscu również przyjmowane były tylko płatności bezgotówkowe, co znacznie przyspieszało obsługę gości.

„Zdecydowana większość gości moich restauracji woli płacić kartą – około 80% rachunków jest regulowanych bezgotówkowo. Jest to łatwiejsze i dla klientów, i dla przedsiębiorców. Dzięki przewadze płatności elektronicznych nie muszę po zamknięciu lokalu jechać z gotówką do banku, żeby wpłacić utarg na konto. Mogę też bez trudu śledzić stan finansów restauracji. To jest najlepszy wynalazek ostatnich 50 lat. Pewnie dlatego nie jestem już człowiekiem gotówkowym. Od 10 lat nie płaciłem gotówką” – mówi Mateusz Gessler.
Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60