Mastercard udostępnia GdzieJakiBiznes.com

10 kwietnia 2024 r. | Od Anna Marciniak

GdzieJakiBiznes.com to nowe narzędzie od Mastercard, stworzone z myślą o przedsiębiorcach - zarówno tych doświadczonych, szukających lokalizacji do ekspansji, jak i takich, którzy chcą znaleźć odpowiednie miejsce na otwarcie swojego pierwszego biznesu. Oferuje ono dostęp do informacji, które dotychczas były zarezerwowane dla dużych przedsiębiorstw i korporacji. Narzędzie może być bardzo przydatnym wsparciem w podejmowaniu decyzji o lokalizacji własnej działalności, prezentując wyniki i wnioski z zaawansowanej analizy danych. GdzieJakiBiznes.com powstało w oparciu o zanonimizowane i zagregowane dane o trendach zakupowych Mastercard oraz informacje od partnerów, np. o natężeniu ruchu czy poziomie hałasu.

Znajdź swoje miejsce w biznesie

Nowe narzędzie od Mastercard odpowiada na potrzeby osób, które mają pomysł na własny biznes, rekomendując potencjalnie najlepsze miejsce do jego prowadzenia. Może także pomóc w podjęciu decyzji, jakiego rodzaju działalność ma największe szanse na powodzenie w przypadku, gdy przedsiębiorca ma już wybraną lokalizację. Jest też przydatne dla tych, którzy poszukują zarówno pomysłu na biznes, jak i odpowiedniego miejsca dla niego.

Po wypełnieniu krótkiego formularza na stronie GdzieJakiBiznes.com prezentowana jest ocena szansy powodzenia danej kategorii biznesu w wybranej lokalizacji. Formularz można wypełniać wielokrotnie, aby uzyskać rekomendację maksymalnie dopasowaną do swoich potrzeb. Narzędzie w intuicyjny sposób prezentuje zagregowane dane z różnych źródeł, pokazując nie tylko potencjał biznesowy danej lokalizacji, ale także charakterystykę jej otoczenia, np.: dostępność komunikacji miejskiej, terenów zielonych, liczbę placówek edukacyjnych czy natężenie ruchu. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na sukces przedsiębiorstwa.

GdzieJakiBiznes.com to proste i przyjazne w obsłudze, bezpłatne narzędzie, niewymagające rejestracji ani logowania, dostosowane zarówno do urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych. Wyniki prezentowane są dla 37 największych miast w Polsce. Dzięki współpracy z Grupą Morizon-Gratka, użytkownicy platformy otrzymują także bezpośredni dostęp do aktualnych ofert kupna lub wynajmu lokali usługowych, dopasowanych do ich potrzeb i możliwości budżetowych. W jednym miejscu można znaleźć zatem cały wachlarz informacji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji związanej z prowadzeniem własnej działalności.

„Wybór odpowiedniej lokalizacji lub jej dopasowanie do wybranej branży jest dla wielu biznesów  kluczowym czynnikiem sukcesu. Przekazując GdzieJakiBiznes.com w ręce przyszłych i obecnych przedsiębiorców chcemy im pomóc w budowaniu ich biznesów od samego początku. To jedyne takie narzędzie w Polsce, wspierające małych i średnich przedsiębiorców, dostępne bezpłatnie. Stworzyliśmy je, by użyć naszych zasobów w jak najlepszy sposób – to przykład odpowiedzialnego wykorzystania analizy danych w służbie społeczeństwu i dla rozwoju przedsiębiorczości” – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.

Narzędzie powstało z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach, których wśród Polaków jest coraz więcej. Tylko w 2022 roku w naszym kraju otworzyło się ponad 310 tys. firm, a każdego dnia powstaje około 1 000 nowych przedsiębiorstw. Te dane, a także raport PARP[1] pokazują, że Polacy chcą otwierać własną działalność. Dotyczy to zarówno młodszej grupy (18-30 lat), wśród której 27% osób nieprowadzących działalności gospodarczej planuje założenie własnego biznesu[2], jak i tej starszej (powyżej 50. roku życia).

Komplementarne biznesy – dopasowany sąsiad to wspólny zysk

Dzięki analizom Mastercard, stanowiących podstawę narzędzia GdzieJakiBiznes.com, użytkownik platformy może też uzyskać informacje o biznesach komplementarnych, czyli takich, które funkcjonując w pobliżu siebie, lepiej prosperują. Przykładem jest piekarnia oraz barber, sklep zoologiczny i drogeria, a także księgarnia i jubiler  – działając w sąsiedztwie, oba biznesy mogą liczyć na większą liczbę klientów. Dla wielu osób, zastanawiających się nad otworzeniem jednego z takich komplementarnych biznesów, jest to kolejna wskazówka pomocna w wyborze lokalizacji, w której ich firma będzie miała większe szanse powodzenia.

GdzieJakiBiznes.com wykorzystuje informacje na temat trendów w wydatkach konsumenckich, które są agregowane i anonimizowane zgodnie z zasadami bezpiecznego przetwarzania danych, stosowanymi przez Mastercard. To kolejny tego typu projekt od Mastercard. Wcześniej, w czasie pandemii koronawirusa, powstało narzędzie KiedyDoSklepu.pl, pokazujące natężenie ruchu w pobliskich sklepach spożywczych, by konsumenci mogli uniknąć tłoku i kolejek podczas zakupów. Z kolei po wybuchu wojny w Ukrainie, Mastercard stworzył platformę GdzieZamieszkac.com, dzięki której przybyli do Polski obywatele Ukrainy, mogli znaleźć miejsce do zamieszkania  optymalne pod kątem ich sytuacji rodzinnej i budżetu.

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.

Kontakt dla mediów:

 

Anna Marciniak

Dyrektorka ds. komunikacji, Mastercard                                                    

anna.marciniak@mastercard.com 

tel. +48 (22) 526 12 60

 

[1] Rynek pracy, edukacja, kompetencje (listopad 2023) (parp.gov.pl)

[2] Badanie pt. “Aspiracje ludzi młodych odnośnie ich przyszłej kariery zawodowej”, przeprowadzonego w październiku 2022 r. przez Fundację THINK! w partnerstwie z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga oraz we współpracy z Centrum Psychologii Ekonomicznej i Badań Decyzji Akademia Leona Koźmińskiego.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60