Podróże Europejczyków w 2024 roku – raport Mastercard Economics Institute

24 czerwca 2024 r. | Od Anna Marciniak

W 2024 roku sektor turystyczny notuje kolejne wzrosty. Według najnowszej analizy Mastercard Economics Institute, wydatki konsumentów na podróże w skali globalnej są wysokie, a ruch pasażerski znacznie wzrósł. Raport "Travel Trends 2024" zapewnia kompleksowy wgląd w zmieniający się krajobraz branży turystycznej, uwzględniając 74 kraje.

Turystyka z coraz lepszymi wynikami w  krajach europejskich

Branża turystyczna w Europie jest jednym z najbardziej odpornych sektorów gospodarki. Pomimo rosnącej inflacji i wyższych stóp procentowych po pandemii, popyt konsumentów na podróże pozostaje wysoki. Liczba zakupionych noclegów w Europie wyniosła 2,91 miliarda w 2023 roku, w porównaniu do 2,88 miliarda w 2019 roku. Wzrosło również znaczenie turystów z USA w turystyce europejskiej: ich udział w przyjazdach do Hiszpanii wzrósł z 4% w 2019 r. do 5% w 2023 r., do Portugalii z 6% do 9%, natomiast do Wielkiej Brytanii z 13% do 16%[1].

Wzrost liczby podróżujących przyczynił się do poprawienia wskaźników gospodarczych w krajach o wysokim natężeniu ruchu turystycznego, takich jak Chorwacja, Grecja, Portugalia i Hiszpania. W Grecji średni dzienny ruch lotniczy wzrósł o 13,1% od początku kwietnia 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. W Polsce odnotowano wzrost w wysokości 2,2% co daje wyższy wynik niż we Włoszech (wzrost o 0,6%) czy w Irlandii (wzrost o 1%). Kraje, które odnotowały spadek w tym obszarze to m.in. Francja (spadek o 8%), Norwegia (spadek o 5%) i Dania (spadek o 12%).

Najmodniejsze kierunki podróży w Europie

W Europie najpopularniejszym kierunkiem podróży tego lata (czerwiec-sierpień 2024 r.) będzie Monachium[2], co częściowo związane jest z odbywającymi się w Niemczech Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO. Kolejne miejsca na liście najczęściej wybieranych destynacji zajmują Tirana (Albania), Nicea (Francja), Korfu (Grecja) i Stambuł (Turcja).

Najwyższe wzrosty w ruchu lotniczym odnotują nadmorskie kierunki Albanii, Chorwacji i Turcji. Szczególnie silnie rozwinęła się turystyka w Albanii, co ma odzwierciedlenie w podwojeniu się liczby tras lotniczych [w stosunku do 2019 r.], natomiast liczba przyjazdów turystów wzrosła
z 12 mln w 2019 r. do 17 mln w 2023 r.

- Tendencja do przedkładania wydatków na doświadczenia nad rzeczy materialne pozostaje silna również w kontekście turystyki. Konsumenci częściej wydają na przeżycia – wizyty w restauracjach, muzeach czy na wydarzenia kulturalne - niż na rzeczy. Trend ten wpisuje się w ekonomię doświadczeń - coraz bardziej cenimy doświadczenia i pozytywne wspomnienia. Takie wspólne chwile, spędzone podczas podróżowania znaczą dla nas więcej i nie chcemy z nich rezygnować, co ma odzwierciedlenie w wynikach branży turystycznej – mówi Natalia Lechmanova, Chief Economist Europe, Mastercard Economics Institute.

Europejscy turyści coraz częściej wybierają wypoczynek poza okresem wakacyjnym - szczytem sezonu letniego (lipiec-sierpień). Popularnością cieszą się terminy w miesiącach przejściowych (maj-czerwiec i wrzesień-październik). Ponadto turyści w Europie spędzili w ostatnim roku średnio dwa dodatkowe dni na wakacjach - co jest wynikiem wyższym niż globalna średnia wynosząca jeden dodatkowy dzień na podróż. Trend ten jest napędzany przez przystępne cenowo kierunki, a także chęć spędzenia czasu w cieplejszym klimacie.

Pełny raport można znaleźć pod linkiem.

 

***

O Mastercard (NYSE: MA) www.mastercard.com

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Naszą misją jest włączanie i wspieranie rozwoju cyfrowej gospodarki, która przynosi korzyści wszystkim i wszędzie, oferując transakcje, które są bezpieczne, proste, inteligentne oraz łatwo dostępne. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych, możliwościom naszej sieci i  partnerstwom oraz ciągłej pasji, nasze innowacje i rozwiązania pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, sektorowi publicznemu i przedsiębiorstwom, w pełni realizować swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy  wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym bezcenne możliwości.  

 

Kontakt dla mediów

Anna Marciniak                                                                      

Dyrektorka ds. komunikacji, Mastercard                             

anna.marciniak@mastercard.com                                      

tel +48 (22) 526 12 60                                                              

 

[1] Analiza oficjalnych danych Eurostatu przeprowadzona przez Mastercard Economics Institute.

[2] Mastercard Economics Institute analizuje zagregowane i zanonimizowane dane dotyczące rezerwacji lotów rekreacyjnych dostarczone przez partnerów zewnętrznych.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60