Mastercard uruchamia Gamer Academy, aby wspierać aktywność zawodową kobiet na rynku gier i w e-sporcie

19 października 2023 r. | Od Anna Marciniak
  • Gamer Academy otworzy przed kobietami nowe możliwości zawodowe w branży gier i w e-sporcie oraz wesprze je w zdobywaniu doświadczenia w tym obszarze;
  • Projekt prowadzony jest we współpracy z G2 Esports i Riot Games;

 

Gaming stał się globalną dyscypliną sportową. Obecnie ponad 3 miliardy ludzi na świecie uważa się za e-graczy[1], a popularność współzawodnictwa w e-grach nie ustępuje rywalizacji w tradycyjnych sportach. Podczas gdy prawie połowę e-graczy stanowią kobiety, to globalnie odsetek tych zajmujących się profesjonalnie tą dyscypliną wynosi mniej niż 1%, a zatrudnionych w branży jest tylko około 5% kobiet. Widoczna dysproporcja płci sprawia, że potencjał i możliwości pasjonatek gier nie są w pełni wykorzystane oraz wymagają zdecydowanych działań w tym zakresie. Dlatego Mastercard uruchomił program Gamer Academy, który ma wesprzeć różnorodność i budowanie równowagi płciowej w branży gier i e-sportu. Celem programu jest również zwiększenie reprezentacji kobiet na wyższych szczeblach w branży gamingowej oraz kreowanie godnych naśladowania i inspirujących wzorców dla młodych kobiet, które przyczynią się do zmniejszenia uprzedzeń związanych z płcią oraz pozwolą stworzyć bardziej zintegrowaną i różnorodną społeczność e-graczy.

Rekrutacja do programu startuje tej jesieni. Projekt rozpocznie się natomiast w 2024 r. i będzie oferował kobietom szkolenia i wszelkie niezbędne materiały do tego, aby mogły zacząć lub kontynuować karierę w e-sporcie i branży gier na wielu różnych stanowiskach uwzględniając takie role jak m.in. wydawczynie gier, planistki wydarzeń, kierowniczki ds. marketingu, profesjonalne e-sportsmenki, czy menadżerki zespołów. Dziesięć pań będzie miało okazję wziąć udział w pierwszym tego typu, kilkumiesięcznym programie nauczania, który zapewni im możliwość nawiązania relacji z profesjonalnymi e-sportowcami, kontakt z ekspertkami i ekspertami z branży oraz dostęp do ekskluzywnych wydarzeń. Ponadto, z udziałem uczestniczek programu powstanie seria odcinków edukacyjnych, aby fanki i fani e-sportu mogli również czerpać wiedzę z ich doświadczeń i praktyk.

Mastercard Gamer Academy oferuje uczestniczkom projektu m.in.:

  • dostęp do mentorów i mentorek, w tym profesjonalnych e-sportowców;
  • dostęp za kulisy wielu największych na świecie wydarzeń e-sportowych organizowanych przez Riot Games w tym League of Legends Worlds Champions 2023 w Seulu i VALORANT Masters 2024 w Madrycie;
  • wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i budowania odporności zawodowej;
  • warsztaty merytoryczne z zakresu m.in. budowania zaangażowania marki, marketingu, mediów społecznościowych i tworzenia treści.

Gamer Academy jest wspierana przez wiodącą globalną organizację e-sportową G2 Esports, będącą liderem pod względem udziału reprezentacji drużyn kobiecych w e-sporcie (na poziomie 40%). Firma dąży do tego, aby wyrównać szansę kobiet w rozgrywkach sportowych i wszystkim e-zawodnikom i e-zawodniczkom, bez względu na płeć, zagwarantować taki sam rodzaj wsparcia i szkoleń. Dzięki takiemu podejściu, zwycięzcami wielu dyscyplin e-sportowych (m.in. w mistrzostwach VALORANT i League of Legends) są wystawiane przez G2 Esports drużyny kobiece.

- W Mastercard wspieramy ludzi z pasją – bez względu na ich płeć, rasę, czy kulturę - powiedział Raja Rajamannar, globalny dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Mastercard. - Dzięki Mastercard Gamer Academy pomagamy kobietom – miłośniczkom e-sportu w rozwoju ich karier. Jesteśmy pewni, że dzięki naszej inicjatywie nie tylko przyczynimy się do zmniejszania dysproporcji płciowej w branży, ale również sprawimy, że świat gier i e-sportu będzie jeszcze bardziej różnorodny, ciekawy i inspirujący, co odczują również wszyscy fani, którym zapewnimy dodatkowe, bezcenne doświadczenia związane z ich pasją. Mamy nadzieję, że uda nam się zmienić zasady gry!

 Więcej informacji na temat Mastercard Gamer Academy oraz formularz zgłoszenia do programu pojawią się na stronie internetowej: https://www.mastercard.com/global/en/vision/gameracademy.html

 

***

Kontakt dla mediów

Anna Marciniak                                                                                

Dyrektorka ds. Komunikacji,  Mastercard                                       

anna.marciniak@mastercard.com                                             

tel. +48 (22) 526 12 60                                                                  

 

O Mastercard (NYSE: MA)

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Naszą misją jest włączanie i wspieranie rozwoju cyfrowej gospodarki, która przynosi korzyści wszystkim i wszędzie, oferując transakcje, które są bezpieczne, proste, inteligentne oraz łatwo dostępne. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych, możliwościom naszej sieci i partnerstwom oraz ciągłej pasji, nasze innowacje i rozwiązania pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, sektorowi publicznemu i przedsiębiorstwom, w pełni realizować swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy  wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym bezcenne możliwości.

O G2 ESPORTS:

G2 Esports to organizacja e-sportowa na świecie działająca w branży rozrywkowej, znana z posiadania najlepszych graczy i składów e-drużyn. Firma zdominowała globalną scenę od czasu jej powstania w 2015 roku, zapewniając niezliczone zwycięstwa w głównych turniejach, kilka nagród branżowych i atrakcyjną współpracę partnerską. Rozrywka jest esencją wszystkiego co robi G2, a marka e-sportowa jest numerem jeden pod względem zaangażowania społecznego w wielu regionach na całym świecie. W ciągu ośmiu lat swojej dominacji, G2 zbudowało  globalną bazę ponad 40 milionów fanów w regionie EMEA, Ameryce Północnej, Azji i Ameryce Łacińskiej. Sercem G2 jest ponad 150 graczy, twórców treści i pracowników którzy razem tworzą i rozwijają rozpoznawalny brand w obszarze rozrywkowo-lifestylowym. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://g2esports.com

O Riot Games:

Riot Games zostało założone w 2006 roku, aby tworzyć, rozwijać i wspierać gry, które powstają z myślą o największych miłośnikach e-sportu. W 2009 roku Riot wydał swój debiutancki tytuł League of Legends, który zyskał uznanie na całym świecie. League of Legends stała się najczęściej graną grą na PC na świecie i miała kluczowy udział w gwałtownym rozwoju e-sportu. W drugiej dekadzie Riot kontynuuje ewolucję gry League, oferując jednocześnie graczom nowe wrażenia, dzięki takim tytułom jak: Teamfight Tactics, Legends of Runeterra, VALORANT, League of Legends: Wild Rift, Riot Forge oraz wielu innym w toku. Riot Games rozszerza również świat gry Runeterra poprzez projekty multimedialne obejmujące muzykę, komiksy, gry planszowe i Arcane - nagrodzony Emmy serial animowany. Założona przez Brandona Becka i Marca Merrilla firma ma siedzibę w Los Angeles w Kalifornii i zatrudnia ponad 4500 Rioterów w ponad 20 biurach na całym świecie.

***

[1] https://explodingtopics.com/blog/number-of-gamers

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60