Kamila Kaliszyk najbardziej wpływową kobietą polskiej branży płatniczej według rankingu Cashless.pl

13 marca 2023 r. | Od Anna Marciniak

Kamila Kaliszyk, dyrektorka ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe, zajęła pierwsze miejsce w „Rankingu najbardziej wpływowych kobiet polskiej branży płatniczej” w 2023 roku, organizowanym przez Cashless.pl. Do tegorocznej, piątej edycji rankingu zgłoszono rekordową liczbę kobiet – ponad 60. O pozycji w zestawieniu  „najbardziej wpływowych kobiet polskiej branży płatniczej” i na „Liście wschodzących gwiazd polskiej branży płatniczej” decydowała 60-osobowa Kapituła rankingu. Kandydatki oceniane są pod kątem całokształtu pracy zawodowej i wpływu, jaki ich działalność wywiera na rynek płatności.

W tegorocznym rankingu wyróżniono łącznie 40 kobiet związanych zawodowo z branżą płatniczą, w tym 5 reprezentantek Mastercard, które znalazły się w pierwszej dwudziestce. Kamila Kaliszyk otrzymała największą liczbę punktów od Kapituły i tym samym zajęła pierwsze miejsce w „Rankingu najbardziej wpływowych kobiet polskiej branży płatniczej”.

Kamila Kaliszyk jest związana z Mastercard od ponad 20 lat. Obecnie pełni funkcję dyrektorki ds. rozwoju rynku, odpowiadając za pion rozwoju akceptacji kart płatniczych i współpracę ze sprzedawcami detalicznymi, agentami rozliczeniowymi, instytucjami samorządowymi i administracją publiczną. Jednocześnie aktywnie działa na rzecz wspierania kobiet w biznesie, m.in. uczestnicząc jako liderka i mentorka w globalnym programie Mastercard Women Leadership Network.

Na topowych miejscach w zestawieniu „najbardziej wpływowych kobiet polskiej branży płatniczej 2023” znalazły się również 4 reprezentantki Mastercard: Daria Auguścik, dyrektorka ds. rozwoju biznesu e-commerce, Małgorzata Domagała, dyrektorka ds. rozwiązań cyfrowych i cyberbezpieczeństwa, Dorota Fejfer, dyrektorka w zespole Account Management oraz Anna Marciniak, dyrektorka ds. komunikacji.

– Gratuluję wszystkim uczestniczkom i laureatkom rankingu Cashless.pl. Jesteśmy dowodem na to, że w różnorodności tkwi ogromny potencjał. Swoją codzienną pracą i osiągnięciami pokazujemy, jak istotną rolę odgrywają kobiety w biznesie, a zarazem przypominamy o tym, jak ważne jest pokonywanie stereotypowych ograniczeń i dążenie do równości i różnorodności w miejscach pracy. Ta nagroda to hołd dla wszystkich inspirujących liderek, które inicjują zmiany, dodają odwagi innym i pokazują, że w biznesie płeć nie ma znaczenia. To zaszczyt znaleźć się w tak wybitnym gronie – mówi Kamila Kaliszyk, dyrektorka ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Bariery warte pokonania

83% respondentów ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Antal przyznało, że dostrzega bariery mające wpływ na przebieg kariery zawodowej kobiet w finansach. 58% jest zdania, że płeć ma wpływ na możliwość awansu. W badaniu Womenomics, przeprowadzonym dla Mastercard, 44% Polek stwierdziło, że kobiety mają mniejszą niezależność finansową od mężczyzn. Jedną z przyczyn takiej sytuacji upatrują w nierównościach w zarobkach (54%). Deklaracje respondentów pokrywają się z twardymi danymi - według Eurostatu w 2021 r. kobiety w Unii Europejskiej zarabiały średnio 14% mniej od mężczyzn, pracując na tych samych lub porównywalnych pozycjach i zajmowały tylko co trzecie stanowisko kierownicze w firmach.

W polskim biurze Mastercard połowę wszystkich pracowników stanowią kobiety. Wiemy, jak ważne jest wspieranie równości na rynku pracy i w biznesie, dlatego tworzymy kulturę organizacyjną sprzyjającą różnorodności. W naszej firmie nie ma luki płacowej między kobietami i mężczyznami na tych samych stanowiskach, a jednym z naszych celów jest rekrutacja z uwzględnieniem różnorodności. To oznacza, że wśród kandydatów na każde stanowisko musi być przynajmniej jedna kobieta. Mamy nadzieję, że podobną drogą będzie podążać coraz więcej firm. Organizacje, które wdrożyły politykę „równych szans” dostrzegły, że takie podejście po prostu się opłaca - nie tylko pod kątem wizerunkowym, ale również biznesowym. Kobiecy potencjał to ogromna siła – cieszymy się, że coraz więcej firm go odkrywa – komentuje Kamila Kaliszyk z Mastercard.

Na przestrzeni 5 lat, w „Rankingu najbardziej wpływowych kobiet polskiej branży płatniczej” i na „Liście wschodzących gwiazd polskiej branży płatniczej” znalazło się 9 reprezentantek Mastercard, którym łącznie przyznano 21 wyróżnień.

 

***

 

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60