Fundacja Impact i Mastercard Center for Inclusive Growth rozszerzają wsparcie dla przedsiębiorczych kobiet z Ukrainy

9 marca 2023 r. | Od Anna Marciniak

W lipcu 2022 roku Fundacja Impact – we współpracy z Mastercard Center for Inclusive Growth – uruchomiła program „Odbudowa ukraińskiego biznesu – przedsiębiorczość kobiet” –  mający na celu udzielenie pomocy kobietom z Ukrainy w osiedleniu się i rozpoczęciu działalności gospodarczej w Polsce.

Bardzo chciałabym podziękować. Dzisiaj otrzymałam maszyny do szycia, które kupiłam dzięki bonowi grantowemu.  To jest niewiarygodne, jestem tak szczęśliwa.  Kiedy otworzyłam paczkę, popłakałam się. Moje marzenie o rozpoczęciu działalności gospodarczej w Polsce wkrótce się spełni mówi Tetiana, jedna z 80 przedsiębiorczych kobiet, które zostały wybrane spośród ponad 1500 wnioskodawczyń i otrzymała wsparcie na otwarcie firmy szwalniczej w Polsce

Odbudowanie zaufania poprzez dostarczenie wiedzy, narzędzi i nie tylko

Odbudowa ukraińskiego biznesu” to program mający na celu wskazanie ukraińskim kobietom w Polsce drogi do ponownego sukcesu osobistego i zawodowego. Dzięki pomocy czołowych polskich specjalistów w kwestiach technicznych oraz wsparciu w zakresie opieki nad dziećmi i finansowaniu, uczestniczki mogą odzyskać źródło utrzymania” – mówi Payal Dalal, SVP w Mastercard Center for Inclusive Growth. „Program ma jednak do zaoferowania dużo więcej niż naukę umiejętności i dostęp do finansowania. Chodzi o zbudowanie społeczności ukraińskich przedsiębiorców, którzy mogą się od siebie uczyć i wzajemnie wspierać. Chodzi o to, aby zapewnić im komfort i bezpieczeństwo w nowym środowisku dając nie tylko miejsce, w którym mogą pracować nad nowymi pomysłami biznesowymi, ale także spokój ducha, wynikający z faktu, że ich dzieci są pod dobrą opieką, gdy mamy realizują swoje zawodowe plany.”

Do tej pory do udziału w programie „Odbudowa ukraińskiego biznesu” wybrano 80 przedsiębiorczych kobiet z Ukrainy. Są one obecnie w trakcie uruchamiania własnego biznesu w Polsce – a to pozwoli dodatkowo zdywersyfikować i pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę.

Kolejny etap wsparcia nowa przestrzeń coworkingowa

Wspieranie ukraińskich przedsiębiorców to także zapewnienie im najlepszego możliwego miejsca do pracy przestrzeni, w której będą mogli nie tylko dzielić się pomysłami i doświadczeniem, ale także skupić 100% swojej uwagi na rzeczach, które trzeba zrobić, aby zrealizować swoje biznesowe marzenia. Mając to na uwadze, w ramach programu „Odbudowa ukraińskiego biznesu”, 8 marca 2023 roku uruchomiona została specjalna przestrzeń coworkingowa. Zlokalizowana w Warszawie na IX piętrze biurowca przy ulicy Rydygiera 8 będzie otwarta dla przedsiębiorczych kobiet i innych zamieszkałych w Polsce Ukraińców.

Przestrzeń coworkingowa będzie miejscem, w którym przedsiębiorcze kobiety uczestniczące w programie „Odbudowa ukraińskiego biznesu” będą mogły się ze sobą spotkać, zasięgnąć porady ekspertów na temat różnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz uczestniczyć w wielu działaniach mających na celu podniesienie ich umiejętności zawodowych, jak również sprawić, że poczują się bardziej komfortowo na poziomie osobistym.

Jesteśmy szczęśliwe. Mamy możliwość spotykania się i dzielenia się swoimi postępami, codziennością – mamy poczucie przynależności, bycia częścią społeczeństwa. To znacznie poprawia jakość naszego codziennego życiemówi Olena, jedna z uczestniczek programu.

Ważnym aspektem, sprzyjającym spokojnemu miejscu pracy jest fakt, że w ramach przestrzeni coworkingowej zapewniana jest również opieka nad dziećmi. Dzięki temu, ukraińskie przedsiębiorczynie mogą skupić się na pracy, jednocześnie wiedząc, że ich dzieci nie tylko znajdują się pod dobrą opieką, ale też uczestniczą w szeregu angażujących zajęć.

Webinaria: możliwość uczenia się od najlepszych

Uczestniczki programu „Odbudowa ukraińskiego biznesu” mają możliwość interakcji z najlepszymi specjalistami z dziedzin e-commerce i e-biznesu w Polsce. W ramach programu mogą zapisać się i wziąć udział w comiesięcznych webinariach. Tematy poruszane podczas każdego z tych wirtualnych spotkań skupiają się na konkretnym aspekcie skutecznego prowadzenia biznesu.

Wierzymy, że siła tego programu opiera się na idealnym połączeniu spotkań osobistych i on-line z czołowymi ekspertami na naszym rynkuwyjaśnia Michał Kamiński z Fundacji Impact. „Zamierzamy skupić się na takich tematach jak sprzedaż on-line, marketing czy cyfrowe usługi finansowe”.

Pierwsze webinarium z tego cyklu, które odbyło się 20 lutego 2023 roku, dotyczyło zagadnień związanych z zarządzaniem relacjami z klientami. Prowadziła go Monika Żukowska, ekspertka od procesu sprzedaży z kilkunastoletnim doświadczeniem zarówno jako praktyk, jak i profesjonalny mentor.

Aby uzyskać więcej informacji na temat powyższego webinarium lub zapisać się na najbliższe spotkanie, odwiedź: https://ukrainianbusiness.impactcee.com/szkolenia/ 

***

Mastercard Center for Inclusive Growth wspiera sprawiedliwy i zrównoważony rozwój gospodarczy oraz włączenie finansowe na całym świecie. Instytucja wykorzystuje podstawowe zasoby i kompetencje firmy Mastercard, w tym analizy danych, wiedzę specjalistyczną i technologię. Jednocześnie zarządza filantropijnym funduszem Mastercard Impact Fund, który jest wykorzystywany do prowadzenia niezależnych badań, realizacji globalnych programów i wzmacniania społeczności liderów opinii i zmian – osób działających na pierwszej linii walki o rozwój, który sprzyja włączeniu społecznemu. Aby uzyskać więcej informacji i być na bieżąco z najnowsze wiadomościami, śledź Centrum na Twitterze @CNTR4growth lub zapisz się do newslettera organizacji.

 

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60