Mastercard przyspiesza wprowadzenie do obiegu ekologicznych kart płatniczych

6 kwietnia 2023 r. | Od Anna Marciniak

Mastercard ogłosił, że przyspiesza działania mające na celu całkowitą redukcję użycia jednorazowego plastiku PVC z wszystkich swoich kart płatniczych do 2028 roku. To kolejny krok w wypełnianiu zobowiązania firmy w zakresie wspierania zrównoważonego rozwoju, a także oferta dla konsumentów poszukujących sposobów na zmniejszenie wpływu ich portfela na środowisko.

Od 1 stycznia 2028 roku wszystkie nowe, plastikowe karty płatnicze Mastercard będą musiały być wykonane z bardziej zrównoważonych materiałów - w tym z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub biopochodnych takich jak rPVC, rPET czy PLA[1]. Karty, przed wprowadzeniem do użytku, zatwierdzane będą w ramach specjalnego programu certyfikacji. Mastercard będzie wspierać swoich globalnych partnerów – wydawców kart, w procesie odchodzenia od pierwotnego PVC.

Mastercard zainicjował działania związane z wprowadzaniem do obiegu zrównoważonych kart w 2018 roku. Od tego czasu do prowadzonego przez firmę programu zapisało się ponad 330 wydawców z ponad 80 krajów. Współpracują oni w z największymi producentami kart płatniczych nad zamianą ponad 168 milionów kart na te produkowane z bio-materiałów i surowców recyklingowych. Ogłoszone zobowiązanie nie tylko wspiera te wysiłki, ale także uzupełnia działania Mastercard w zakresie oferowania innowacyjnych, wirtualnych kart  (tzw. digital-first), które całkowicie eliminują potrzebę oferowania klientom kart fizycznych.

Zmiana zasad spowoduje, że wszystkie nowo wyprodukowane karty będą certyfikowane przez Mastercard pod kątem oceny ich składu oraz oświadczeń producenta dotyczących strategii zrównoważonego rozwoju. Certyfikat weryfikowany będzie jeszcze przez zewnętrznego audytora, a gdy karta uzyska takie potwierdzenie, zostanie na niej nadrukowany znak „Karty Ekologicznej”.

“Mastercard kształtuje wspólne dążenie naszej branży do bardziej zrównoważonej i bardziej świadomej ekologicznie przyszłości” mówi Ajay Bhalla, prezes ds. Cyber & Intelligence w Mastercard. „Podążając za naszymi klientami, którzy pragną dokonywać przyjaznych dla środowiska wyborów, podejmujemy zdecydowane zobowiązanie do zmniejszenia naszego wpływu na środowisko, z korzyścią dla ludzi i planety.”

Mastercard rozpoczął swoje działania w obszarze zrównoważonego rozwoju ponad dekadę temu, koncentrując się na budowaniu włączenia finansowego, odpowiedzialności w obszarze zarządzania danymi i dbania o środowisko. Od tego czasu stale współpracuje z partnerami wprowadzając na rynek nowe prośrodowiskowe inicjatywy i innowacje, takie jak Priceless Planet Coalition, kalkulator śladu węglowego czy certyfikowane eko karty.

„Mastercard angażuje się w działania na rzecz klimatu i ograniczanie odpadów prowadząc działania zmierzające do wypełnienie zobowiązania zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Korzysta również ze swoich możliwości i sieci partnerskiej, by przyspieszyć przechodzenie na niskoemisyjną, odnawialną gospodarkę”- podsumowuje Ellen Jackowski, Chief Sustainability Officer w Mastercard.

W 2018 roku, za pośrednictwem Mastercard Digital Security Lab, firma nawiązała współpracę w zakresie Greener Payments Partnership z producentami kart takimi jak Gemalto, Giesecke+Devrient i IDEMIA, aby ograniczyć użycie jednorazowego plastiku PVC w produkcji kart. Banki współpracujące z Mastercard obejmują ponad 80 różnych krajów na całym świecie. W 2021 roku firma uruchomiła program Mastercard Card Eco-Certification („CEC”).

Dążąc do bardziej zrównoważonej przyszłości

Zwalczanie globalnego kryzysu klimatycznego będzie wymagało wysiłku nas wszystkich. Mastercard może mieć największy wpływ aktywując swoją globalną sieć do współpracy i wspólnych działań. Sieć obejmuje 20 000 klientów i partnerów bankowych, łącznie docierających do ponad 3 miliardów posiadaczy kart. Dzięki tej sieci firma współpracuje z partnerami, by wprowadzać na rynek innowacje i inicjatywy ekologiczne, takie jak Priceless Planet Coalition, Kalkulator śladu węglowego i Sustainable Card Program. Współpracuje także z sektorem publicznym, prywatnym i społecznym, aby stworzyć kolejną serię innowacji klimatycznych. Mastercard Sustainability Innovation Lab  służy jako centrum badawczo-rozwojowe dla zrównoważonych produktów cyfrowych oraz jako platforma do współtworzenia z partnerami.

[1] rPVC, rPET, czy PLA to przykłady alternatywnych tworzyw sztucznych, które są najczęściej stosowane w opakowaniach, materiałach budowlanych i butelkach pochodzących z recyklingu.

 

***

 

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60