Jak używać eSkarbonek WOŚP od Mastercard?

27 stycznia 2022 r. | Od Anna Marciniak

Kolejny rok, z powodu pandemii w czasie Finału WOŚP wiele osób zostanie w domach. Z tego powodu szerokie wykorzystanie nowoczesnych form zbierania datków na odległość jest tym ważniejsze. Dlatego ponownie udostępniamy eSkarbonki od Mastercard, dzięki którym możesz wspierać WOŚP online, bez wychodzenia z domu, dbając przy tym o swoje zdrowie. Dowiedz się, jak za ich pośrednictwem możesz wpłacić datek.

1. Jak działają eSkarbonki?

eSkarbonki to „wirtualne puszki”, dzięki którym kwestujący mogą zbierać datki na rzecz WOŚP, a darczyńcy mogą się do takiej zbiórki przyłączyć. Link do eSkarbonki zawsze zaczyna się od adresu https://eskarbonka.wosp.org.pl/…, po którym następuje ciąg liter i cyfr indywidualny dla konkretnego kwestującego. Efekty wszystkich tych zbiórek można śledzić na stronie https://eskarbonka.wosp.org.pl/. Tam też można wpłacać datki, które trafią na ogólny rachunek eSkarbonki.

2. Jak wygląda wpłata do eSkarbonki krok po kroku?

Korzystanie z eSkarbonek jest szybkie, proste i bezpieczne. Na stronie eSkarbonki należy wybrać kwotę darowizny i formę płatności (karta Mastercard lub PayU), wpisać swoje imię i adres email, zaakceptować regulamin i na koniec kliknąć „Wpłać”. Następnie użytkownik jest przekierowywany na odpowiednią stronę PayU (operatora płatności w eSkarbonkach), na której należy postępować zgodnie z instrukcjami. Oprócz kart płatniczych, dostępne formy płatności to również przelew bankowy czy BLIK. Po realizacji wpłaty na eSkarbonkę darczyńcy, którzy podadzą imię dostaną osobiste podziękowanie od Jurka Owsiaka. Na stronie eSkarbonki pojawi się też informacja o wpłacie, wraz z jej kwotą i imieniem darczyńcy.

3. Kto może założyć eSkarbonkę?

Swoją eSkarbonkę prowadzić może każdy, także firmy, które chciałyby zbierać datki na WOŚP wśród swoich pracowników, klientów czy partnerów biznesowych. Ale podobnie jak w poprzednich latach eSkarbonkę mogą zakładać też osoby fizyczne, w tym wolontariusze Fundacji WOŚP, a także sztaby WOŚP.

4. Czym eSkarbonki poszczególnych kwestujących różnią się od tej na stronie https://eskarbonka.wosp.org.pl/?

Środki ze wszystkich zbiórek w całości trafią do WOŚP, ale będą księgowane na różnych rachunkach technicznych. Linki do indywidualnych eSkarbonek, zakładanych przez osoby fizyczne, firmy MŚP czy sztaby WOŚP, zawsze zaczynają się tak samo (https://eskarbonka.wosp.org.pl/…), ale kończą się unikalnym ciągiem cyfr i liter. To pozwala na ich osobne księgowanie i wyświetlanie wyników osiąganych przez konkretnego kwestującego. Z kolei wpłaty za pośrednictwem strony https://eskarbonka.wosp.org.pl/ trafiają na ogólne konto eSkarbonki. Tam też wyświetla się globalna kwota zebrana do tej pory za pośrednictwem wszystkich eSkarbonek.

5. Jak długo będzie aktywna eSkarbonka?

Wpłat na eSkarbonki można dokonywać do poniedziałku 31 stycznia 2022 r., do północy.

6. Czy jest minimalna/maksymalna kwota wpłaty do eSkarbonki?

Minimalna kwota, jaką można przekazać, to 1 zł, nie ma górnej granicy.

7. Czy kwestujący może przywłaszczyć sobie środki zebrane w eSkarbonce?

Osoby prowadzące zbiórkę nie mają dostępu do środków zgromadzonych w eSkarbonkach, a wszystkie pieniądze trafiają bezpośrednio na konto Fundacji WOŚP.

8. Jak sprawdzić, że podany link do wpłaty pieniędzy jest autentyczny?

To, czy dany link prowadzi do autentycznej eSkarbonki, można sprawdzić na stronie https://www.wosp.org.pl/wspieraj/sprawdz-eskarbonke, stworzonej specjalnie do weryfikacji eSkarbonek.

Podobnie jak w świecie fizycznym, płatności online wymagają zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak dokładne sprawdzenie adresu strony, na której dokonujemy płatności, czy korzystanie wyłącznie z usług zaufanych pośredników płatności (w tym przypadku PayU).

Wszystkie eSkarbonki są dostępne wyłącznie pod linkami zaczynającymi się od https://eskarbonka.wosp.org.pl/… . Strona ta jest szyfrowana i posiada certyfikat bezpieczeństwa wystawiony przez zaufaną jednostkę certyfikacyjną (firma ESET), czego widocznym znakiem jest kłódka przy pasku adresu w przeglądarce internetowej. Po wybraniu metody płatności użytkownik jest przekierowywany do operatora płatności PayU, którego strona jest zabezpieczona w analogiczny sposób.

9. Nie jestem pewien, czy podany link jest autentyczny. Co powinienem zrobić?

Jeśli masz wątpliwości, czy osoba zachęcająca do zbiórki za pośrednictwem eSkarbonki rzeczywiście kwestuje na rzecz WOŚP, zachęcamy do korzystania z głównej eSkarbonki, która zawsze jest dostępna pod tym samym linkiem: https://eskarbonka.wosp.org.pl/.


Wygląd przykładowych eSkarbonek:

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60