Mastercard i Caritas wspierają edukację i rozwój ukraińskich dzieci

11 października 2022 r. | Od Anna Marciniak

Od lutego ponad 6 milionów uchodźców przekroczyło polsko-ukraińską granicę, wielu z nich pozostało w Polsce. Znaczna część osób, które przybyły do naszego kraju, to kobiety i dzieci poszukujące schronienia przed wojną, miejsca do zbudowania życia na nowo. Mastercard Center for Inclusive Growth współpracuje z globalną organizacją pomocową Caritas, by wspierać dobrostan dzieci, które musiały opuścić Ukrainę. By wspomóc te wysiłki, w ramach Mastercard Impact Fund przekazano Caritas Polska grant w wysokości 400 000 dolarów.

Szacuje się, że prawie połowa uchodźców, którzy przybyli do Polski z Ukrainy w wyniku wojny, to dzieci - w tym 4 tys. z domów opieki i sierocińców. Te dane pokazują, w jak trudnej sytuacji jest nowe pokolenie naszych sąsiadów z Ukrainy, które pozbawione zostało dostępu do edukacji, poczucia bezpieczeństwa, a także dobrostanu fizycznego i psychicznego. Realizację tych właśnie celów wesprze darowizna przekazana organizacji Caritas z Mastercard Impact Fund.

Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z Caritas Polska, uda nam się zapewnić choć odrobinę stabilności dzieciom z ukraińskich rodzin, które zostały wyrwane ze swoich domów i zmuszone do ucieczki, w wielu przypadkach bez żadnego dobytku. Cieszymy się, że możemy wesprzeć te dzieci, zapewniając im wyżywienie, dach nad głową, pomoc w zakupie przyborów szkolnych i dostępie do edukacji, tak aby ich życie w naszym kraju chociaż odrobinę przypominało to dawne, które stracili. By miały możliwość kontynuowania nauki i rozwijania swoich zainteresowań czy umiejętności i pomimo wszystko mogły być po prostu dziećmi – mówi Payal Dalal, Senior Vice President of Social Impact w Mastercard Center for Inclusive Growth.

Darowizna w wysokości 400 000 dolarów przeznaczona jest na wsparcie działań w ramach programu "Caritas Dzieciom", który składa się z trzech filarów:

  • Dofinansowania do letniego wypoczynku dla dzieci w na terenie całej Polski.
  • Zapewnienia wyżywienia, zakwaterowania i wsparcia edukacyjnego dla ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej, które znajdują się w ośrodkach Caritas w Polsce.
  • Finansowania wyprawek szkolnych tak, by umożliwić ukraińskim dzieciom udane i płynne przejście do nowego systemu edukacji, a także pomoc w odpowiednim przygotowaniu się do nowego roku szkolnego.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Caritas Polska angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukraińcom. Staramy się jak najszybciej odpowiadać na najpilniejsze potrzeby i zależy nam, aby naszymi działaniami pomocowymi w ramach programu "Caritas Dzieciom", objąć również najbardziej potrzebujące dzieci z Ukrainy. Dzięki temu chcemy im zapewnić pomoc socjalną w postaci np. zakwaterowania lub zaoferować wsparcie edukacyjne finansując wyprawki szkolne. Od wielu lat prowadzimy akcję “Tornister Pełen Uśmiechów“ nie tylko po to, żeby wesprzeć najmłodszych, którzy rozpoczynają nowy rok szkolny, ale również po to by przywrócić uśmiech na ich twarzach – mówi ks. dr Marcin Iżycki Dyrektor Caritas Polska,

Darowizna jest częścią ogłoszonego w maju tego roku grantu z Mastercard Impact Fund, o łącznej wysokości 1,9 mln dolarów, przeznaczonego na poprawę sytuacji i dobrostanu osób z Ukrainy, które w wyniku wojny musiały opuścić swoje domy.

Więcej informacji na temat działań podejmowanych przez Mastercard Center for Inclusive Growth, znajduje się na stronie: https://www.mastercardcenter.org/

 

***

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60