Mastercard: rekordowe zbiórki na rzecz Fundacji WOŚP dzięki eSkarbonce oraz akcji na Twitterze

2 lutego 2022 r. | Od Anna Marciniak

Jubileuszowy, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przyniósł rekordowe kwoty od darczyńców. To już 10. raz, kiedy Mastercard gra razem z WOŚP, pod hasłem „Dumni z pomagania”. Tegoroczna suma zebrana w eSkarbonce napędzanej przez Mastercard wyniosła nieco ponad 20 mln zł, zatem zeszłoroczny wynik został przekroczony o ponad 2 mln zł. Rekordową kwotą zakończyła się też zbiórka w ramach akcji #MastercardGrazWOSP na Twitterze - 393 305  zł, czyli blisko o 35 tys. zł więcej niż w poprzednim roku. Cyfrowe narzędzia dostarczone przez Mastercard, umożliwiające prowadzenie zbiórki na odległość, cieszyły się w tym roku jeszcze większą popularnością, dając darczyńcom łatwy i wygodny sposób przekazania datków.

W tym roku po raz piąty Mastercard umożliwił wpłaty na rzecz Fundacji za pośrednictwem eSkarbonek, czyli „wirtualnych puszek”. Mogli je zakładać zarówno prywatni wolontariusze, jak i firmy, instytucje czy organizacje. Wystarczyło w prosty sposób wygenerować i udostępniać w sieci unikalny link do własnej eSkarbonki, za pomocą którego darczyńcy wpłacali darowizny z wykorzystaniem bezgotówkowych płatności online. eSkarbonki, napędzane przez Mastercard, uruchomione zostały na początku grudnia i działały do poniedziałkowego wieczoru, 31 stycznia. Już kolejny rok ta metoda wsparcia WOŚP okazała się niezwykle potrzebna, umożliwiając zarówno wolontariuszom, jak i darczyńcom, przyłączenie się do zbiórki bez wychodzenia z domu. O popularności tego narzędzia najlepiej świadczy fakt, że w tym roku liczba eSkarbonek podwoiła się – założono ich blisko 42 tys., a zebrana do eSkarbonki kwota – 20 mln zł jest wyższa o 12 procent w stosunku do ubiegłego roku. Ostateczna suma może jeszcze się zmienić, ponieważ nadal księgowane są ostatnie wpłaty. Do eSkarbonek dorzuciło się blisko 345 tys. pomagających – o 7% więcej niż w poprzednim roku i 46 razy więcej niż w pierwszym roku uruchomienia tego narzędzia. W dniu tegorocznego Finału w szczytowym momencie odnotowano nawet 22 wpłaty na sekundę. Najwyższa jednorazowa wpłata do eSkarbonki wyniosła 50 tys. zł. Z kolei najbardziej pękata eSkarbonka z kwotą 313 624 zł należała do 18-letniego wolontariusza, druga z kwotą 244 920 zł do znanego aktora, a trzecia z kwotą 211 951 zł do firmy z branży mediowej.

Ponadto, Mastercard już po raz dziewiąty w dniu Finału WOŚP zorganizował akcję #MastercardGrazWOSP na Twitterze. Za pierwszy tweet lub retweet jednego użytkownika opublikowany w dniu Finału z tym hashtagiem, Mastercard zadeklarował przekazanie 5 złotych na konto Orkiestry. Użytkownicy Twittera napisali 78 661 unikalnych tweetów, zbierając tym samym 393 305 dla Orkiestry w zaledwie 24 godziny. Mastercard zasilił więc tegoroczną zbiórkę kwotą prawie 35 tys. zł większą niż w roku ubiegłym. Łącznie, od początku inicjatywy w 2014 r., dzięki zaangażowaniu użytkowników Twittera, w ramach akcji „Mastercard gra z WOŚP” na konto Fundacji Mastercard przekazał 1 900 000 zł. #MastercardGrazWOSP przez cały dzień Finału był nr 1 w polskich Trendach, pojawił się również w światowych Trendach Twittera. Tweety i retweety z hashtagiem, jak co roku, były chętnie publikowane przez dziennikarzy, polityków, influencerów, gwiazdy sportu i fanów muzyki.

Swoje zaangażowanie w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Mastercard potwierdził nie tylko dostarczając cyfrowe narzędzia do zbiórki. Co trzeci pracownik warszawskiego oddziału firmy założył własną eSkarbonkę, a w czasie niedzielnego Finału wielu z nich wyruszyło również kwestować na ulicach miasta. Łącznie konto zbiórki zasilili kwotą ponad 54 tys. zł. 

„Okazuje się, że nawet w tak trudnych czasach Polacy nie zapominają, jak ważna jest pomoc innym. WOŚP, mimo pandemicznych wyzwań, nadal potrafi zjednoczyć nas wszystkich w szczytnym celu. Jesteśmy dumni, że Mastercard kolejny już raz przyłączył się do tego pomagania, dostarczając nowoczesne, cyfrowe narzędzia, ułatwiające wolontariuszom pracę, a darczyńcom przyłączenie się do zbiórki. Ale bez dobroci i hojności Polaków nawet najlepsze narzędzia nie wystarczyłyby, aby zebrać tak imponującą kwotę. Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną zbiórkę i dorzucili swoją cegiełkę” - powiedział Jerzy Hołub, dyrektor marketingu w polskim oddziale Mastercard Europe.

Zwieńczeniem 30. Finału jest wyjątkowa playlista WOŚP „Dumni z pomagania”, stworzona przez użytkowników kart Mastercard, którzy przy wpłatach na eSkarbonkę mieli okazję głosować na piosenki artystów, którzy przez 30 lat pojawiali się na finałowej scenie WOŚP. Playlista została udostępniona w dniu Finału i pozwoli na dłużej pozostać w niezwykłej atmosferze Orkiestry.

Wszystkie środki zebrane przy wsparciu Mastercard trafią na konto Fundacji WOŚP i – zgodnie z tegorocznym celem – zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60