Mastercard New Payment Index 2022: konsumenci chcą elastyczności i wygody usługi Kup Teraz, Zapłać Później, ale szukają bezpieczeństwa u zaufanych dostawców

12 grudnia 2022 r. | Od Anna Marciniak

Buy Now Pay Later, to coraz bardziej popularna forma finansowania zakupów, umożliwiająca odroczenie płatności i wykonanie jej w późniejszym terminie. Według Juniper Research, aktualne 360 milionów użytkowników płatności odroczonych na świecie, wzrośnie do ponad 900 milionów do 2027 roku. Wyniki badania Mastercard New Payment Index obrazują podejście Polaków do tej usługi.  

Zaufanie do dostawców płatności

Polacy są zaznajomieni z koncepcją Kup Teraz, Zapłać Później, 89% badanych twierdzi, że zna tę usługę, globalnie ten odsetek wynosi 81%. Polscy konsumenci chcą cieszyć się elastycznością i wygodą płatności odroczonych, ale z poczuciem bezpieczeństwa związanym z zaufanym dostawcą, takim jak bank lub sieć płatnicza. Dziś tylko 47% polskich konsumentów przyznaje, że czuje się komfortowo korzystając z Kup Teraz, Zapłać Później. Jak wynika z badania Mastercard New Payment Index to, jaka instytucja udostępnia tę formę finansowania jest dla kupujących bardzo ważne. 62% konsumentów w Polsce przyznaje, że byliby bardziej zainteresowani korzystaniem z opcji płatności odroczonych oferowanej przez ich bank, a 60% czułaby się bezpieczniej korzystając z rozwiązania Kup Teraz, Zapłać Później wspieranego przez dużą sieć płatniczą, niż z rozwiązań innych dostawców.

„Polacy są otwarci na nowe usługi w obszarze płatności, ale jednocześnie widać bardzo silną zależność między wygodą a bezpieczeństwem. Świadomość usługi płatności odroczonych jest wysoka, ale ogólny komfort konsumentów związany z zagadnieniami takimi jak wpływ na zdolność kredytową oraz udostępnianie danych konsumenta pozostaje niski. Dlatego tak istotna staje się współpraca całej branży finansowej nad rozwiązaniami, które ten komfort podniosą. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że 55% polskich konsumentów jest otwartych na powiązanie swojego konta bankowego w taki sposób, aby umożliwić automatyczne spłaty dla usługi płatności odroczonych” – mówi Damian Zieliński, dyrektor ds. rozwoju produktów i nowych platform płatniczych w regionie Europie Centralnej, Mastercard Europe. „Równie ważna w tym kontekście jest również edukacja konsumentów, aby z rozwagą i odpowiedzialnością korzystali z rozwiązań Buy Now Pay Later biorąc pod uwagę swoją płynność finansową” – dodaje.

BNPL – jak korzystają Polacy?

68% polskich konsumentów przyznaje, że chętniej korzysta z usługi Kup Teraz, Zapłać Później przy większych lub nagłych zakupach, a 31% spośród tych, którzy korzystają z tej formy finansowania twierdzi, że pomaga im ona w planowaniu budżetu domowego. Niskie lub zerowe oprocentowanie oferowane przez rozwiązania płatności odroczonych jest znaczącą zachętą dla ponad połowy Polaków do sięgania po nie częściej.

O New Payment Index 2022

Globalne badanie konsumenckie New Payments Index przeprowadzone przez Mastercard pokazuje zmieniające się nastawienie konsumentów do nowoczesnych form płatności i bada ich preferencje w tym zakresie. W badaniu przeprowadzono wywiady online wśród 35 040 dorosłych osób na świecie, obejmujące reprezentatywne dla kraju próby z rynków: Austria (n=1.004), Belgia (n=1.002), Francja (n=1.000), Niemcy (n=1.009), Włochy (n=1.000), Holandia (n=1.000), Polska (n=1.001), Portugalia (n=500), Hiszpania (n=1.002), Szwecja (n=1.004), Szwajcaria (n=1.000), Wielka Brytania (n=1.000). Badanie przeprowadzono przez The Harris Poll i Mastercard Foresights, Insights and Analytics w dniach 21 marca - 21 kwietnia 2022 roku.

***

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.

 

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60