Mastercard: jak bezpiecznie płacić przez internet, przed świętami i nie tylko

8 grudnia 2022 r. | Od Anna Marciniak

W okresie świątecznym nietrudno stracić głowę w wirze świątecznych porządków, zakupów i promocji. Jest to również czas wzmożonej aktywności przestępców internetowych, którzy sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody, aby dotrzeć do potencjalnych ofiar - wyłudzić od nich środki finansowe lub prywatne dane. Mastercard radzi, jak w czasie świątecznej gorączki ochronić się przed działaniem internetowych oszustów.

Co kwartał średnio o 30% zwiększa się liczba rodzajów atakowanych dóbr, w tym na przykład danych finansowych klientów – pokazuje raport „Mastercard Cybersecurity Insights for the banking sector in Poland”. Tylko między drugim, a czwartym kwartałem 2021 r. liczba metod ataków wykorzystywanych przez cyberprzestępców zwiększyła się ponad dwukrotnie. O czym warto pamiętać podczas internetowych zakupów i jak bezpiecznie płacić online?

  1. Aktualizuj systemy operacyjne na swoich urządzeniach. Aktualizacje instalują najnowsze funkcje nie tylko w oprogramowaniu, ale również w obszarze zabezpieczeń. Dzięki temu system może wykryć luki zagrażające bezpieczeństwu w urządzeniu, a tym samym uniemożliwić przestępcom dostęp do wrażliwych informacji czy danych finansowych.
  2. Nie rób zakupów korzystając z urządzeń, których nie jesteś właścicielem ani podłączając się do publicznego Wi-Fi. Podczas płatności w internecie warto korzystać z własnych urządzeń oraz podpiąć się do znanej nam sieci domowej lub własnej komórkowej. Oszustom internetowym łatwiej wykraść dane użytkowników korzystających z publicznej sieci Wi-Fi. Nie przesyłaj również danych widniejących na karcie płatniczej ani jej zdjęcia osobom postronnym.
  3. Robisz zakupy przez urządzenia mobilne? Korzystaj z cyfrowego portfela w swoim smartfonie – to nie tylko bezpieczny, ale również wygodny sposób płatności. Mobilny portfel zabezpiecz kodem dostępu (który nie będzie łatwym do odgadnięcia numerem - np. twojego telefonu) lub biometrią, np. odciskiem palca, skanem twarzy czy tęczówki oka. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić o to, co się stanie, gdy zapomniesz hasła lub kodu.
  4. Kupuj tylko w sprawdzonych, znanych sklepach online. Jeśli chcesz skorzystać z oferty nowego, nieznanego sprzedawcy, sprawdź najpierw opinię kupujących, zabezpieczenia na stronie internetowej, zweryfikuj właściciela sklepu – czy na przykład podaje aktywny numer telefonu. W swoich ulubionych sklepach, w których wiele razy robisz zakupy, możesz skorzystać z rozwiązania Mastercard Card-on-file, które pozwala znacznie usprawnić i przyspieszyć proces płacenia. Dzięki temu narzędziu można w bezpieczny sposób zapisać swoją kartę w e-sklepie, a później korzystać z niej bez konieczności ponownego wpisywania danych. Dokonanie transakcji może odbyć się tylko jednym kliknięciem.
  5. Chroń swoje internetowe konta za pomocą uwierzytelnienia wieloczynnikowego. Uwierzytelnianie wieloczynnikowe wymaga od użytkowników potwierdzenia tożsamości przy użyciu co najmniej dwóch różnych czynników weryfikacyjnych przed uzyskaniem dostępu do strony internetowej czy aplikacji mobilnej. To oznacza, że jeśli jeden czynnik nie zostanie zweryfikowany (np. nazwa użytkownika/hasło), oszuści nie będą w stanie spełnić drugiego wymogu uwierzytelniania (np. biometrii lub kodu tekstowego), co ostatecznie uniemożliwi im uzyskanie dostępu do kont.

- Przestępcy internetowi używają coraz bardziej wyrafinowanych metod manipulacji, a ich potencjalnymi ofiarami stają się również osoby, które zdają sobie sprawę z zagrożeń i płynnie poruszają się w cyfrowym świecie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby korzystać z dostępnych form zabezpieczeń, i co najważniejsze – być czujnym i uważnym podczas dokonywania płatności online, zwłaszcza w tak gorącym okresie, jakim jest zbliżający się czas przedświąteczny – tłumaczy Daria Auguścik, dyrektorka ds. rozwoju biznesu e-commerce w Mastercard.

***

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60