Płatności zbliżeniowe od Mastercard w nowej Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

7 października 2021 r. | Od Anna Marciniak

Xiaomi i Mastercard wspólnie upowszechniają płatności zbliżeniowe wśród Polaków, wprowadzając na rynek nową opaskę Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Xiaomi Mi Band to najpopularniejsza marka opasek sportowych nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Użytkownicy cenią w niej niezawodność, dokładność pomiarów i wygodę użytkowania. Opaska jest doskonałym towarzyszem aktywności oraz codziennego życia. Pozwala rejestrować wyniki treningów, badać stan zdrowia czy jakość snu. Świetnie sprawdza się jako dyskretny i wygodny ekran do powiadomień ze smartfonu. Jedyną cechą, której do tej pory brakowało, jest możliwość płatności zbliżeniowych. Dzięki współpracy z Mastercard teraz to się zmieni. Od dzisiaj możemy płacić za zakupy, używając wirtualnej karty płatniczej Mastercard zapisanej w formie tokena w opasce Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC.  

Proces płatności nowym smart bandem jest bardzo prosty. Wystarczy w aplikacji Mi Fit wybrać usługę Xiaomi Pay, dostępnej przy zakupie opaski, wprowadzić dane wybranej karty Mastercard, a następnie odpowiedni token zostanie wgrany na urządzenie, którym od tej pory będzie można płacić w sposób równie łatwy, co zegarkiem lub telefonem. Użytkownik Xiaomi Mi Band 6 NFC przed pierwszą płatnością danego dnia musi wybrać kartę zapisaną na opasce i podać ustawiony w aplikacji kod PIN. Tak „odblokowana” opaska pozwala na łatwe i szybkie płatności w ciągu 24 godzin, w czasie których bez przerwy pozostanie na nadgarstku użytkownika.

Aby dokonać transakcji, wystarczy zbliżyć nadgarstek z urządzeniem do terminala POS. Przed przypadkowym dokonaniem płatności chroni funkcja świadomej autentykacji – decydując się na płatność, użytkownik musi przesunąć palcem ekran opaski z jednej strony na drugą. Wtedy urządzenie zostaje „aktywowane”, a dokonanie transakcji staje się możliwe.

Już od dzisiaj, z funkcji płatności będą mogli skorzystać użytkownicy kart Mastercard wydanych przez instytucje finansowe takie jak Bank Pocztowy oraz fintechy ZEN.com i Curve. Wkrótce opaską Xiaomi będą mogli płacić także klienci banków BNP Paribas, Getin Bank, mBank oraz SGB-Bank.

„Polscy konsumenci są coraz bardziej mobilni i ucyfrowieni, a od innowacji i technologii, z których korzystają na co dzień, oczekują przede wszystkim wygody i bezpieczeństwa. Nowa opaska Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC to produkt, który odpowiada na wszystkie te potrzeby – pozwala płacić szybko i bezpiecznie poprzez przyłożenie nadgarstka z opaską do terminala. Zakupy można więc zrobić nie mając przy sobie portfela ani telefonu. Dzięki współpracy Mastercard i Xiaomi o zaletach płatności urządzeniami ubieralnymi będzie mogło się przekonać wielu użytkowników kart w Polsce. Cieszymy się, że tak innowacyjne rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne i dostępne – mówi Aleksander Naganowski, Dyrektor ds. rozwoju produktów cyfrowych w polskim oddziale Mastercard Europe.

„Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC to najlepszy przykład technologii, która po prostu ułatwia życie. Codziennie płacimy kartą za przeróżne drobiazgi. Za każdym razem tracimy trochę czasu na wyciąganie i otwieranie portfela, znajdowanie karty. Smartfon z płatnościami NFC też jest wygodny, ale to opaskę mamy cały czas na nadgarstku. To najwygodniejszy sposób na drobne płatności. To jedno z tych urządzeń, do których łatwo się przyzwyczajamy i potem nie wyobrażamy sobie bez nich życia.” – powiedział Łukasz Bieniek Deputy Country Manager w Xiaomi Technology Polska.

Nowa opaska Xiaomi Mi Band 6 NFC wprowadzona w partnerstwie z Mastercard to pierwszy z wielu produktów tej marki umożliwiających płatności zbliżeniowe i wspierających trend mobilnych płatności.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60

Kontakt dla mediów

Mateusz Rzempała, Xiaomi
539 539 317 | mateuszr@xiaomi.com
Piotr Durski, Xiaomi
664 126 484 | piotr.durski@onemulti.pl

O Xiaomi

Xiaomi Corporation została założona w kwietniu 2010 roku. Firma weszła na giełdę w Hong Kongu 9 lipca 2018 (1810.HK). Xiaomi to firma internetowa oferująca smartfony i inteligentne urządzenia podłączone za pośrednictwem platformy „Internetu rzeczy” IoT (Internet of Things).

Xiaomi konsekwentnie buduje swój wizerunek w oparciu o relacje z użytkownikami. Firma nieustannie szuka innowacyjnych rozwiązań, stawiając na pierwszym miejscu jakość i wydajność. Xiaomi tworzy produkty dostępne w uczciwych cenach, tak, aby każdy miał możliwość podwyższać komfort swojego życia dzięki technologii.

Xiaomi zajęło 2. miejsce na świecie pod względem dostaw smartfonów w drugim kwartale 2021 roku. Firma stworzyła również wiodącą na świecie konsumencką platformę AIoT (AI+IoT), z 324,8 mln inteligentnych urządzeń podłączonych do niej, z wyłączeniem smartfonów i laptopów. Produkty Xiaomi są obecne w ponad 100 krajach i regionach na całym świecie. W sierpniu 2021 roku firma po raz drugi znalazła się na liście Fortune Global 500, zajmując 338. miejsce, awansując o 84 miejsca w porównaniu z rokiem 2020. Zajęła również 7. miejsce wśród firm internetowych.

Xiaomi wchodzi w skład indeksu Hang Seng Index, Hang Seng China Enterprises Index, Hang Seng TECH Index oraz Hang Seng China 50 Index.

Więcej informacji o Xiaomi znaleźć można na: http://blog.mi.com/en/

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.