Fintech bunq jako pierwszy w Europie udostępnia funkcję Mastercard True Name, aby wesprzeć osoby transpłciowe i niebinarne

17 maja 2021 r. | Od Anna Marciniak

Nowa opcja umożliwia użytkownikom kart płatniczych używanie na nich wybranych przez siebie imion

W Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Bifobii, Interfobii i Transfobii Mastercard z dumą poinformował o udostępnieniu w Europie funkcji kart debetowych i kredytowych True Name, która korzystającym z nich osobom umożliwia używanie wybranych przez siebie imion. Opcja ta została wprowadzona po raz pierwszy przez Mastercard w USA, podczas wydarzenia WorldPride w 2019 r., a następnie udostępniona przez największe amerykańskie banki. Od teraz również cyfrowy bank bunq oferuje ją swoim klientom w 30 krajach europejskich, w tym w Polsce. Celem inicjatywy jest wsparcie i rozwiązanie realnego problemu osób LGBTQIA+.

W przypadku osób transpłciowych i niebinarnych imię widniejące na karcie płatniczej nie zawsze odzwierciedla ich prawdziwą tożsamość, co może być przyczyną dyskomfortu i stresu. Niestety ze zmianą urzędowych danych osobowych często wiąże się długa i skomplikowana procedura prawna. Funkcja True Name oferowana przez Mastercard odpowiada na ten problem. Dzięki niej użytkownik może umieścić na swojej karcie płatniczej wybrane przez siebie imię. Klienci bunq już mogą ubiegać się o wydanie takiej karty.

Rozwiązania tego typu są bardzo ważne dla społeczności LGBTQIA+. Prawie jedna trzecia (32%) osób, które okazały dowód tożsamości z imieniem lub płcią niezgodną z ich wyglądem, doświadcza negatywnych reakcji, takich jak szykanowanie, odmowa wykonania usługi lub napaść[1].

„W Mastercard walczymy z wykluczeniem i wspieramy różnorodność. Wszyscy zasługują na możliwość korzystania z usług finansowych, które odzwierciedlają ich prawdziwą tożsamość. Dlatego osobom transpłciowym i niebinarnym umożliwiamy używanie imion, które same sobie wybrały. Ułatwi to rozwiązanie ich realnego problemu i pozwoli im używać ich prawdziwych imion w sposób prosty, bezpieczny i z dumą. Apelujemy do całej branży o wprowadzenie takich standardów dla wszystkich klientów” ― mówi Mark Barnett, prezes Mastercard Europe.

„Tworzymy historię i jesteśmy z tego dumni! Wierzymy w siłę różnorodności, w znaczenie wszystkich kolorów tęczy. W przypadku funkcji True Name mała zmiana może spowodować duży przełom, zapewniając ludziom wolność i pozwalając im żyć zgodnie z własną tożsamością” ― mówi Ali Niknam, dyrektor generalny bunq.

Tutaj obejrzysz film promocyjny dotyczący funkcji Mastercard True Name.

 

[1] James S. E., Herman J. L., Rankin S., Keisling M., Mottet L., Anafi M. (2016). The Report of the 2015 U.S. Transgender Survey. Washington, DC: National Center for Transgender Equality.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60

O bunq

Firma bunq została założona w 2012 r. przez Alego Niknama (ur. 1981), któremu udało się uzyskać pierwsze od 35 lat pozwolenie na prowadzenie działalności bankowej w Europie. Dążąc do wprowadzenia radykalnych zmian w funkcjonowaniu tradycyjnego sektora bankowego, Niknam zainwestował w bunq 73,8 mln EUR (jako jedyny inwestor). Według najnowszych opublikowanych danych łączna wartość depozytów klientów banku bunq wynosiła w kwietniu 2021 r. 1 mld EUR. Zarówno w roku 2019, jak i w 2020 suma depozytów ulegała podwojeniu i nadal rośnie z każdym dniem.

Spółka bunq prowadzi obecnie działalność w 30 krajach Europy, są to: Holandia, Niemcy, Austria, Włochy, Hiszpania, Francja, Belgia, Irlandia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania, Norwega i Islandia.

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.