Mastercard wybiera Aion Bank na partnera strategicznego programu Fintech Express

20 kwietnia 2021 r. | Od Anna Marciniak

W ramach nawiązanej współpracy nowym europejskim spółkom fintech zostaną udostępnione chmurowe usługi bankowości cyfrowej Aion Banku

 

Mastercard i Aion Bank, wspierany przez swojego partnera technologicznego Vodeno, nawiązały strategiczną współpracę, w ramach której cyfrowy bank został certyfikowanym członkiem programu Mastercard Fintech Express. Dzięki temu partnerstwu spółki fintech będą mogły korzystać z oferowanej przez Aion Bank technologii Vodeno Cloud Platform (VCP), stanowiącej jedną z najbardziej kompleksowych platform bankowych działających w całości w chmurze.

Aion Bank to bank cyfrowy dla klientów indywidualnych i firmowych, który w swojej ofercie łączy najlepsze innowacje technologiczne z szeroką gamą usług świadczonych przez banki tradycyjne. Jego infrastruktura informatyczna, oparta na chmurze Vodeno, wspiera wszystkie aspekty obsługi bankowej klientów indywidualnych i MŚP za pośrednictwem ponad 300 publicznych interfejsów API. Vodeno, w pełni chmurowy dostawca usług typu „bankowość jako usługa”, zbudował swoją platformę w oparciu o infrastrukturę chmury publicznej Google. Platforma ta stanowi unikalne połączenie mikrousług oraz umożliwia łatwą migrację z dowolnego starszego systemu bankowego lub innego rozwiązania wewnętrznego. Vodeno oferuje wbudowane usługi finansowe bankom, kredytodawcom i detalistom niezależnie od ich wielkości i sektora, w którym prowadzą działalność. Dzięki połączeniu licencji bankowej i doświadczenia regulacyjnego Aion Banku oraz technologii firmy Vodeno powstało wyjątkowe rozwiązanie, które spełnia wymagania regulacyjne i pomaga w szybkim wprowadzaniu innowacji.

Atrakcyjnym elementem oferty Aion i Vodeno jest „Decoupled Debit”. Polega ono na tym, że wydana użytkownikowi karta nie ma przypisanego własnego rachunku, tylko jest bezpośrednio połączona z innymi źródłami finansowania. Rozwiązanie to zostało już wdrożone przez kilku klientów w Europie i może być wdrożone dla klientów Fintech Express w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Aion był również pierwszym bankiem w Belgii, który zastosował technologię NFC do obsługi procesu rejestracji nowych klientów z sektora handlu detalicznego i MŚP. Polega to na tym, że użytkownik zakładając konto w aplikacji Aion Bank przykłada swój paszport do telefonu, aby ten mógł załadować dane osobiste klienta. Nie jest konieczne robienie zdjęcia dokumentu. Rozwiązanie to jest zgodne z regulacjami bankowymi i spełnia procedury AML (Anti Money Laundering – Przeciwko Praniu Pieniędzy) oraz KYC (Know Your Customer – Poznaj Swojego Klienta). W przypadku dowodów osobistych pozostaje sprawdzona metoda skanowania dokumentu. Dzięki temu nowe konta klientów można założyć w 10 minut, a procedura udzielania kredytów uprawnionym użytkownikom została skrócona do 20 minut.

Oprócz całkowicie cyfrowej obsługi procesu pożyczkowego Aion i Vodeno opracowały również produkty kredytowe dla fintechów oraz firm prowadzących sprzedaż w internecie, które chcą dodawać wbudowane usługi bankowe do swoich ekosystemów. W ramach jednego, kompleksowego wdrożenia sprzedawcy detaliczni mogą udostępnić ofertę płatności odroczonych lub ratalnych oraz innych usług finansowych. Technologię dostarcza Vodeno, a finansowania udziela Aion Bank, co zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i gwarancje finansowe wynikające z europejskiej licencji bankowej. Z kolei każdej firmie fintech, która chce wprowadzić do swojej oferty usługi pożyczkowe, Aion i Vodeno pomagają uzyskać elastyczność i zgodność z przepisami, umożliwiając przy tym najszybsze w branży wejście na rynek, dzięki szerokiemu pakietowi interfejsów API.

Aion i Vodeno korzystają z usług spółki Mastercard Processing, świadczącej pełny zakres usług przetwarzania transakcji dla wydawców kart, i są w stanie w bezpieczny sposób wspierać klientów swoimi rozwiązaniami cyfrowymi. Dołączenie do programu Mastercard Fintech Express da firmom Aion i Vodeno również możliwość nawiązania kontaktu z szeroką siecią partnerów Mastercard, co umożliwi im jeszcze szybszy rozwój.

W lutym firma Vantik poinformowała o nawiązaniu współpracy z Mastercard i Vodeno w celu wprowadzenia w Niemczech bezpłatnej karty debetowej Mastercard, umożliwiającej korzystne oszczędzanie długoterminowe. Użytkownicy karty Vantik przy każdych zakupach otrzymują 1-procentowy moneyback, który jest automatycznie inwestowany w zrównoważony fundusz emerytalny. Vantik wykorzystał technologię oraz licencję bankową Aion Banku, aby wprowadzić ten produkt na rynek w rekordowo krótkim czasie.

„W obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z przyspieszonym zwrotem w stronę cyfrowości, użytkownicy poszukują innowacji technologicznych. Konsumenci coraz chętniej korzystają z rozwiązań online, a wielu Europejczyków chciałoby przejść z bankowości fizycznej do kanałów cyfrowych. Innowacyjne firmy chcą spełnić ich wymagania poprzez wprowadzanie nowych produktów fintech w szybkim tempie i na dużą skalę, ze wsparciem odpowiednich partnerów. Bardzo się cieszymy, że Aion Bank dołączył do naszego programu Fintech Express. Ma on na celu pomaganie firmom cyfrowym poprzez ułatwianie współpracy z Mastercard. Jesteśmy świadomi ogromnego potencjału współpracy z Aion Bank ze względu na jego kompleksową ofertę, wspieraną przez dostawców technologicznych dla fintechów, takich jak Vodeno” – mówi Jason Lane, Wiceprezes ds. Rozwoju Rynku w Mastercard Europe.

„Bardzo cieszymy się z rozwoju naszej współpracy z Mastercard oraz z dołączenia do programu Fintech Express. Współpraca ta jest owocem długofalowych relacji z Mastercard. Z wielką przyjemnością będziemy oferować fintechom, biorącym udział w programie, wbudowane usługi finansowe oparte na w pełni chmurowej technologii bankowej Vodeno. Dzięki tej współpracy uzyskaliśmy dostęp do szerokiej gamy usług dodatkowych Mastercard, takich jak doradztwo zespołów ds. rozwoju biznesu na kluczowych rynkach, łączność z kluczowymi klientami komercyjnymi, wspieranie marki oraz wsparcie marketingowe. Połączenie usług Mastercard, technologii Vodeno i w pełni uregulowanego statusu Aion Banku przyspieszy rozwój europejskich firm fintech, które chcą udostępniać szeroką gamę produktów i usług kredytowych w wielu sektorach gospodarki” – mówi Wojciech Sobieraj, prezes Aion Banku.

Program Mastercard Fintech Express jest częścią kompleksowej platformy Mastercard Accelerate, która zapewnia startupom i nowym firmom wsparcie i pomoc na każdym etapie rozwoju i transformacji, od wejścia na rynek do globalnej ekspansji. Platforma ta obejmuje cztery główne programy: Fintech ExpressStart PathEngage i Developers.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60

O Aion

Aion Bank jest nowym bankiem oferującym pełny zakres usług cyfrowych wyłącznie na zasadzie subskrypcji, a jego celem jest pomaganie klientom w oszczędzaniu pieniędzy. Bank ma swoją główną siedzibę w Brukseli i działa na mocy belgijskiej licencji bankowej. Łączy najlepsze innowacje technologiczne z szerokim zakresem usług i gwarancji oferowanych przez banki tradycyjne. Unikalny model subskrypcyjny Aion Banku daje klientom dostęp do bankowości all-inclusive, w tym do szeregu produktów oszczędnościowych, bardzo wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych oraz atrakcyjnie oprocentowanych kredytów. Aion Bank nigdy nie pobiera ukrytych opłat i prowizji za swoje usługi. Aion Bank jest wspierany przez globalną firmę private equity Warburg Pincus LLC i zarządzany przez kadrę z bogatym, międzynarodowym doświadczeniem w rozwijaniu instytucji finansowych.

O Vodeno

Celem firmy Vodeno jest zrewolucjonizowanie branży usług finansowych. Dzięki nowoczesnej i kompleksowej platformie chmurowej oraz zespołowi ponad 150 osób z szerokim doświadczeniem w bankowości jesteśmy w stanie określić prawdziwy koszt udanej transformacji cyfrowej. Platforma chmurowa VODENO Cloud Platform (VCP) to jedna z pierwszych i najbardziej kompleksowych na świecie platform typu „bankowość jako usługa”, opracowana we współpracy z naszym partnerem Aion Bank podlegającym regulacjom Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA). Umożliwia ona dostarczanie wbudowanych usług finansowych bankom, kredytodawcom i detalistom niezależnie od ich branży i wielkości. Vodeno obsługuje wszystkie obszary ekosystemu bankowego, od podstawowej bankowości opartej na inteligentnej umowie, po cyfrowe płatności, karty i usług onboardingu oparte na interfejsach API, dzięki czemu pomaga firmom spełniać wymagania regulacyjne, a jednocześnie szybko wprowadzać innowacje.

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.