Jak używać eSkarbonek WOŚP?

2 stycznia 2020 r. | Od Anna Marciniak

W czasie tegorocznego Finału WOŚP, obok innych form przekazywania datków, działają także eSkarbonki od Mastercard. Dowiedz się, jak wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy za ich pomocą. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  1. Jak działają eSkarbonki?

eSkarbonki to „wirtualne puszki”, które przygotowaliśmy dla wolontariuszy WOŚP. Dzięki nim mogą oni kwestować nie tylko zbierając datki do tekturowych puszek, ale też online. Link do eSkarbonki zawsze zaczyna się od adresu https://eskarbonka.wosp.org.pl/..., po którym następuje ciąg liter i cyfr indywidualny dla konkretnego wolontariusza Orkiestry. Efekty tych zbiórek można śledzić na stronie https://eskarbonka.wosp.org.pl/. Tam też można wpłacać datki, które trafią na ogólny rachunek eSkarbonki.

  1. Czym eSkarbonki poszczególnych wolontariuszy różnią się od tej na stronie https://eskarbonka.wosp.org.pl/?

Z obydwu rodzajów zbiórek środki w całości trafią do WOŚP, ale będą księgowane na różnych rachunkach. Linki do eSkarbonek konkretnych wolontariuszy zaczynają się tak samo (https://eskarbonka.wosp.org.pl/...), ale kończą się unikalnym ciągiem cyfr i liter, który pozwala na dopisanie kwoty do konta konkretnego wolontariusza.

  1. Jak długo będzie aktywna eSkarbonka?

Wpłat na eSkarbonki można dokonywać do końca tegorocznego Finału WOŚP, tj. do godz. 23:59, 12 stycznia 2020 r.

  1. Czy jest minimalna/maksymalna kwota wpłaty do eSkarbonki?

Minimalna kwota, jaką można przekazać, to 1 zł, nie ma górnej granicy.

 

  1. Jak wygląda wpłata do eSkarbonki krok po kroku?

Korzystanie z eSkarbonki jest szybkie, proste i bezpieczne. Na stronie eSkarbonki należy kliknąć przycisk „Wpłać”, a następnie wybrać kwotę, którą chcemy zasilić konto Fundacji WOŚP. Po wyborze formy płatności użytkownik jest przekierowywany na stronę PayU (operatora płatności w eSkarbonkach), na której należy postępować zgodnie z instrukcjami. Oprócz kart płatniczych, dostępne formy płatności to również przelew bankowy oraz BLIK.

  1. Czy wolontariusz może przywłaszczyć sobie środki zebrane w eSkarbonce?

Wolontariusze nie mają dostępu do środków zgromadzonych na eSkarbonkach, a wszystkie pieniądze trafiają bezpośrednio na konto Fundacji WOŚP.

  1. Jak sprawdzić, że podany link do wpłaty pieniędzy jest autentyczny?

To, czy dany link prowadzi do autentycznej eSkarbonki wolontariusza WOŚP, można sprawdzić na stronie https://www.wosp.org.pl/wspieraj/sprawdz-eskarbonke, stworzonej specjalnie do weryfikacji eSkarbonek.

Podobnie jak w przypadku płatności w świecie fizycznym, płatności online wymagają zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak: dokładne sprawdzenie adresu strony, na której dokonujemy płatności, korzystania wyłącznie z usług zaufanych pośredników płatności (np. PayU) czy korzystanie tylko ze stron oferujących szyfrowanie danych.

Wszystkie eSkarbonki są dostępne wyłącznie pod linkami zaczynającymi się od https://eskarbonka.wosp.org.pl/... . Strona ta chroniona jest przez bezpieczne połączenie i posiada certyfikat bezpieczeństwa wystawiony przez zaufaną jednostkę certyfikacyjną dla domeny wosp.org.pl, którego widocznym znakiem jest „zielona kłódka”. Po wybraniu metody płatności i jej zatwierdzeniu zostaniesz przekierowany do operatora płatności PayU, którego strona jest zabezpieczona w analogiczny sposób. Powyższe wskazówki pomogą Ci rozpoznać prawdziwą eSkarbonkę i tym samym zyskać pewność, że pieniądze trafią na założony, szczytny cel.

Strona eSkarbonki zawsze wygląda też w taki sam, charakterystyczny sposób: Na czarnym tle wyświetlają się pomarańczowe i szare serduszka, które animują się po najechaniu na nie kursorem. Na środku strony, pod symbolem eSkarbonki znajduje się imię i nazwisko wolontariusza, a poniżej zebrana do tej pory przez niego kwota i pomarańczowy przycisk „Wpłać”. Dodatkowo, na dole strony znajduje się logo WOŚP (po lewej) i symbol eSkarbonki (po prawej).

  1. Nie jestem pewien, czy podany link jest autentyczny. Co powinienem zrobić?

Jeśli masz wątpliwości, czy osoba zachęcająca do zbiórki na WOŚP rzeczywiście jest wolontariuszem, zachęcamy do korzystania z głównej eSkarbonki, która zawsze jest dostępna pod tym samym linkiem: https://eskarbonka.wosp.org.pl/.

Jeśli zauważyłeś jakieś nieprawidłowości, prosimy o przesłanie informacji na adres email eskarbonka@wosp.org.pl.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60