Żabka, Mastercard i First Data należąca do Fiserv wprowadzają innowacyjne rozwiązanie wpłaty gotówki na kartę przy okazji zakupów

25 lutego 2020 r. | Warszawa | Od Anna Marciniak
  • Nowa na polskim rynku usługa pozwala użytkownikom kart Mastercard wpłacać gotówkę na konto w terminalu Polcard (First Data) przy okazji zakupów w Żabce
  • Żabka jest pierwszym detalistą, zaś Mastercard i First Data należąca do Fiserv, właściciel marki Polcard, to pierwsze instytucje finansowe oferujące to rozwiązanie w Polsce
  • Usługa Wpłacaj na kartę to alternatywa dla wpłatomatów i oddziałów banków, dzięki której wpłata gotówki na konto staje się bardziej dostępna i wygodnaŻabka, Mastercard oraz First Data, należąca do Fiserv, wprowadzają innowacyjną usługę Wpłacaj na kartę. Od teraz w każdym sklepie sieci Żabka w Polsce konsumenci mogą wpłacać gotówkę na konto bankowe w terminalach Polcard (First Data) przy użyciu wybranych kart debetowych i kredytowych Mastercard. Dzięki temu mogą szybko i wygodnie wpłacić nadmiar gotówki przy okazji codziennych zakupów, bez tracenia czasu na szukanie i odwiedzanie wpłatomatu lub oddziału banku.

„Jesteśmy innowacyjni i otwarci na nowe usługi oferowane w ramach naszej sieci ponad 6000 sklepów. Wspólnie z partnerami technologicznymi odpowiadamy na współczesne wyzwania rynkowe i tworzymy nową wartość dla klientów ułatwiając im codzienne życie. Teraz Żabka jest już nie tylko bankomatem, w którym można gotówkę wypłacić, ale dzięki naszej nowej usłudze – także wpłatomatem. Przy okazji zakupów klienci-posiadacze kart Mastercard będą mogli zawsze wygodnie dokonać wpłaty w każdym, pobliskim sklepie naszej sieci. Jesteśmy przekonani, że to rozwiązanie spodoba się naszym klientom i będzie coraz szerzej dostępne dla właścicieli kart płatniczych” – mówi Anna Grabowska wiceprezes firmy Żabka Polska.

Usługa Wpłacaj na kartę dostępna jest w ponad 6000 sklepów sieci Żabka w całej Polsce, co w porównaniu do 8000 wpłatomatów działających na terenie kraju niemal podwaja liczbę punktów, w których wygodnie i szybko można wpłacić gotówkę na konto.


Wpłata przy kasie

Aby skorzystać z nowej usługi, klient powinien poinformować kasjera o chęci wpłaty gotówki na konto. Sprzedawca odbiera od klienta pieniądze, które mają trafić na konto, przelicza je i wprowadza odpowiednią kwotę w systemie kasowym. Następnie klient wkłada lub zbliża swoją kartę do terminala i potwierdza transakcję kodem PIN. Podobnie jak przy rejestracji starterów GSM, przy pierwszej transakcji Wpłacaj na kartę, zgodnie z polskimi wymogami prawnymi, klient musi też podać swoje dane – imię, nazwisko, numer PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości oraz datę jego ważności – legitymując się przy kasie dowodem osobistym lub paszportem. Korzystając z usługi po raz kolejny klient musi okazać kasjerowi dokument tożsamości. Za dokonanie transakcji Żabka nie pobiera prowizji. Po jej realizacji klient otrzymuje od sprzedawcy potwierdzenie wpłaty. Zaksięgowane środki pojawią się na koncie w czasie od kilku do 30 minut od wykonania operacji, czasami dłużej, w zależności od banku-wydawcy karty Mastercard. Jednorazowo w kasie Żabki można wpłacić dowolną kwotę do wysokości
500 zł. Tyle wynosi również dzienny limit wpłaty na kartę w sklepach sieci Żabka.


Można wpłacać i wypłacać

Usługa Wpłacaj na kartę odpowiada na potrzeby polskich konsumentów, z których większość za zakupy woli już płacić kartą. Są oni też zainteresowani usługą wpłacania gotówki na konto bankowe, co obrazują najnowsze dane NBP[1] dotyczące popularności wpłatomatów. Liczba realizowanych w nich transakcji systematycznie wzrasta i w III kw. 2019 r. przekroczyła 16 mln.

Usługa Wpłacaj na kartę jest dostępna dla posiadaczy kart płatniczych Mastercard wydanych przez: Alior Bank, Bank BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao (tylko karty kredytowe), BNP Paribas, Bank Pocztowy, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Plus Bank, Santander Bank Polska oraz SGB-BANK.

 „Naszym celem w Mastercard jest niezmiennie to, żeby płatności były możliwie szybkie, wygodne i bezpieczne. Dlatego wprowadzamy kolejne bezgotówkowe innowacje, które odpowiadają na potrzeby współczesnego klienta. Te innowacje to na przykład nasza technologia tokenizacji, która pozwala płacić zbliżeniowo również smartfonem czy inteligentnym zegarkiem, ale też usługi takie jak Płać kartą i wypłacaj czy Wpłacaj na kartę, które sprawiają, że zarządzanie finansami staje się prostsze. Dzięki nim konsumenci nie muszą poświęcać czasu na szukanie bankomatu czy wpłatomatu, mogą też czuć się bezpieczniej dzięki temu, że nie noszą przy sobie dużej ilości gotówki. Bardzo się cieszę, że razem z partnerami możemy wprowadzać takie praktyczne innowacje dla konsumentów” – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.

„Pozytywne doświadczenie podczas płatności wpływa i poprawia znacząco jakość całego procesu obsługi klienta. Dlatego innowacje w tym obszarze, takie jak przekształcenie terminala płatniczego w wielofunkcyjne urządzenie realizowane we współpracy z Mastercard i Żabką, są dla First Data i Fiserv najwyższym priorytetem” – mówi Tomasz Przepiórka, Dyrektor Departamentu Klientów Korporacyjnych na obszar EMEA, First Data należąca do Fiserv. „Wpłata na konto za pomocą karty to najnowsza usługa, podnosząca satysfakcję klientów i stanowiąca wartość dodaną dla naszych partnerów”.


Regulamin nowej usługi jest dostępny pod adresem:

https://media.zabka.pl/uploads/media/5df92eca2d36d/wplata-na-karte-regulamin-uslugi.pdf

Usługa jest uruchomiona przez First Data i to ona jest dostawcą usługi płatniczej. Mastercard w ramach współpracy z poszczególnymi bankami umożliwia, aby karty płatnicze miały funkcjonalność wpłaty gotówki na kartę. Żabka jako agent instytucji płatniczej zapewnia sieć punktów, w których usługa będzie dostępna.

 

###

 

O Żabce

Firma Żabka Polska Sp. z o.o. jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience liczącej ponad 6000 placówek prowadzonych przez ponad 4300 franczyzobiorców pod marką Żabka. Na przestrzeni dwudziestu lat działalności na polskim rynku, Spółka zdobyła pozycję lidera segmentu sprzedaży convenience. Nasze sklepy są odwiedzane codziennie przez blisko 2 miliony klientów, a 12 milionów konsumentów mieszka nie dalej, niż 300 m od najbliższej Żabki. W nowym formacie, wzbogaconym o szeroki wachlarz usług dodatkowych, funkcjonuje już ponad 5500 sklepów. Nasz biznes rozwijamy odpowiedzialnie. Do filarów CSR Spółki należą: dbałość o środowisko naturalne, odpowiedzialna sprzedaż żywności, rozwój osobisty i edukacja, wsparcie lokalnych społeczności, a także dbałość o zdrowie i aktywny styl życia. Więcej informacji o sklepach Żabka na: www.zabka.pl.

Kontakt dla mediów:
Biuro Prasowe Żabka
e-mail: biuro.prasowe@zabka.pl
tel. +48 514 877 509

 

O Mastercard

Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.

Kontakt dla mediów:
Anna Marciniak
Communications Director, Mastercard
anna.marciniak@mastercard.com, tel. +48 (22) 526 12 60O First Data i Fiserv

First Data jest teraz częścią Fiserv. Fiserv, Inc. (NASDAQ: FISV) jako światowy lider w dziedzinie płatności i technologii finansowych pomaga klientom osiągać najlepsze wyniki dzięki  zaangażowaniu w innowacje. Jest partnerem firm w dążeniu do doskonałości w obszarach takich jak obsługa rachunków i rozwiązania bankowości cyfrowej, obsługa kart płatniczych i zarządzanie infrastrukturą sieciową, płatności, handel elektroniczny, akceptacja i przetwarzanie płatności w handlu i usługach.  Dostarcza Clover™  innowacyjne, oparte na chmurze rozwiązanie POS. Fiserv jest notowana w indeksach S&P 500® i FORTUNE® 500, a także należy do FORTUNE Magazine World’s Most Admired Companies®. Odwiedź stronę fiserv.com i śledź informacje w mediach społecznościowych, aby uzyskać więcej informacji i najnowsze informacje o firmie.

Kontakt dla mediów:
Olga Małecka, Marketing and Communications Manager, Poland
olga.malecka@firstdata.pl,+48 690 188 058

Ann Cave, Fiserv
ann.cave@fiserv.com, +1 678-325-9435

 


[1] Informacja o kartach płatniczych, III kwartał 2019 r., NBP.

Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60