• W ciągu pięciu lat Mastercard i SumUp umożliwią przyjmowanie płatności elektronicznych kilku milionom MŚP w całej Europie, w tym w Polsce

  • Nawiązanie tej współpracy to kolejny ważny krok na drodze do poszerzania dostępu do płatności bezgotówkowych

  • Dzięki mobilnym terminalom płatniczym, zaprojektowanym z myślą o małych firmach, przedsiębiorcy będą mogli czerpać korzyści związane z obsługą płatności elektronicznych


 

Warszawa/Waterloo, 25 lipca 2019 r. — Mastercard i SumUp poinformowały o nawiązaniu współpracy, która ma zwiększyć liczbę placówek przyjmujących płatności elektroniczne w 27 krajach Europy, w tym w Polsce. W ciągu kolejnych pięciu lat obie organizacje umożliwią przyjmowanie płatności kartą kilku milionom mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm.

Dzięki współpracy Mastercard i SumUp przedsiębiorcy będą mogli używać czytników kart SumUp do przyjmowania płatności realizowanych kartą lub inteligentnymi urządzeniami mobilnymi. Współcześni konsumenci oczekują wyboru i wygody, a nowe opcje płatności zaspokoją ich oczekiwania.

„Cieszymy się ze współpracy z SumUp, innowatorem i liderem w dziedzinie urządzeń płatniczych dla małych firm. Skala tej współpracy istotnie zwiększy liczbę punktów sprzedaży przyjmujących płatności elektroniczne. Małe firmy to fundament gospodarki, a nasza wspólna inicjatywa pozwoli im rozwijać się szybciej dzięki temu, że będą lepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów” – mówi Jason Lane, wiceprezes Mastercard ds. rozwoju rynku w Europie.

W wielu krajach, w tym w Polsce, większość płatności wciąż odbywa się za pomocą gotówki, szczególnie w segmencie małych firm. Gotówka to jednak mało efektywny i mniej bezpieczny środek płatniczy. Ukryte koszty transakcji gotówkowych mogą być dla małych firm wysokie, a jej przyjmowanie wiąże się z wieloma niedogodnościami, takimi jak koszty transportu, uciążliwe przeliczanie, problemy z bezpieczeństwem, oszustwa czy podrabiane banknoty. Udostępniając proste i efektywne rozwiązania płatnicze, Mastercard i SumUp pomagają przedsiębiorcom rozwiązać te problemy oraz zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę płatności. Dzięki mobilnym urządzeniom płatniczym typu mPOS, które oferuje SumUp, oraz możliwościom w tworzeniu warunków do rozwoju tego typu innowacji, jakie posiada Mastercard, współpraca obu firm pozwoli skutecznie osiągnąć te cele.

Oprócz wyeliminowania ukrytych kosztów, przyjmowanie płatności elektronicznych przynosi przedsiębiorcom również korzyści w postaci wyższych przychodów. Udowodniono, że udostępnienie takiej opcji klientom pozwala sprzedawcy zwiększyć obroty. Dane SumUp pokazują, że małe firmy mogą odnotować nawet 60-procenotwy wzrost. Z kolei według badań Mastercard podmioty, które zdecydowały się na przyjmowanie płatności kartą, na ogół osiągają 10%–15% wzrost średniej wielkości transakcji, ponieważ konsumenci nie są ograniczeni ilością gotówki, jaką akurat mają w portfelu. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli małych sklepów na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do gotówki i bankomatów jest często ograniczony. Płatności elektroniczne usprawniają też przepływy pieniężne przedsiębiorcy, umożliwiając mu szybkie księgowanie środków, dając gwarancję płatności i eliminując konieczność domagania się zapłaty zaległych faktur i należności.

Zarówno Mastercard, jak i SumUp, są partnerami programu Polska Bezgotówkowa oraz wspierają inne inicjatywy zwiększające dostęp firm i konsumentów do płatności elektronicznych.

 

# # #

O SumUp

SumUp jest firmą z branży FinTech, która umożliwia przedsiębiorstwom każdej wielkości szybkie i łatwe otrzymywanie płatności, zarówno w sklepach fizycznych, jak i internetowych. Firma została uznana za najszybciej rozwijające się europejskie przedsiębiorstwo w rankingu „Inc. 5000” i każdego roku zdobywa ponad 4000 nowych klientów. Z terminali SumUp korzysta ogromna liczba przedsiębiorców, od DHL po londyńskich kierowców taksówek, a jej roczne przychody przekroczyły 200 mln EUR. W październiku 2018 r. firma SumUp wprowadziła na rynek czytnik 3G — terminal płatniczy, który umożliwia akceptantom przetwarzanie płatności bez aplikacji mobilnej czy stałego połączenia Wi-Fi.

Dzięki w pełni cyfrowej rejestracji, szybkiej dostawie oraz łatwej i szybkiej konfiguracji akceptanci mogą korzystać z zalet transakcji cyfrowych już po kilku minutach od otrzymania czytnika.  Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej (https://sumup.pl/) oraz na profilu @SumUp.
Photo of Anna Marciniak
Anna Marciniak, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI W POLSKIM ODDZIALE, Mastercard Europe

+48 22 526 12 60