Mastercard і Ukrtrimex розробили рішення для фіскалізації онлайн

3 серпня 2020 рік | Київ | Автор Yevheniia Kovalenko

Mastercard у партнерстві з Ukrtrimex розробили рішення для здійснення онлайн-фіскалізації через безкоштовний мобільний додаток «Смарт Каса». Вже відсьогодні торговці зможуть у тестовому режимі користуватися мобільним додатком із програмним РРО (реєстрація розрахункових операцій), без необхідності купувати та встановлювати додаткове обладнання. Онлайн-фіскалізація спростить процес обліку торгових операцій і взаємодії підприємців з фіскальною службою, а наявність у мобільному додатку функціоналу для приймання безготівкових оплат надасть нові можливості для бізнесу.

Мобільний додаток «Смарт Каса» поєднує у собі зручну онлайн-касу та реєстратор фіскальних операцій.

Як працює фіскалізація через додаток «Смарт Каса»:

    1. Касир додає товар у «Кошик» (сканує штрих-код або вводить інформацію вручну);
    1. Касир підтверджує продаж за допомогою ЕЦП, дані синхронізуються із податковою;
    1. На екрані з'являється номер фіскального чека з QR кодом;
    1. Просканувавши QR-код, клієнт відкриє свій чек на сайті податкової.


Через «Смарт Касу» підприємці можуть також приймати безготівкові оплати – через цифрові гаманці Apple Pay, Google Pay та Masterpass шляхом сканування QR-коду. Для цього на етапі оплати касир має вибрати опцію «Mastercard QR», покупець сканує QR-код, згенерований додатком для оплати, вибирає цифровий гаманець і картку, підтверджує оплату – і покупка здійснена. Партнером у розробці рішення для оплат через QR-код у мобільному додатку стала компанія iPay.

Завдяки доступу до особистого кабінету у додатку «Смарт Каса» підприємці також можуть переглядати аналітику своєї діяльності у формі графічних звітів, відстежувати продажі тощо. Рішення «Смарт Каса» використовує інноваційний програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО), що успішно пройшов тестування в Державній податковій службі минулого року.

«Ми тривалий час вивчали потреби малого та середнього бізнесу, націлені на виконання вимог щодо фіскалізації, а також надання клієнтам можливості оплати зручним для них способом. Так, нам вдалось об'єднати провідні технології для організації робочого місця касира – торгову касу «Смарт Каса», програмний РРО та прийом оплати картками та гаджетами. При цьому підприємець може використовувати як фізичний термінал «Смарт Каса» для обробки транзакцій з банківськими картками і активувати програмне забезпечення «Смарт Каса» з пРРО на ньому, так і власний гаджет на базі Android - звичайний мобільний телефон – встановивши мобільний додаток «Смарт Каса» з пРРО та приймати оплату картками за допомогою сервісу QR оплати», - зазначив Микола Гаврищук, керівник проекту «Смарт Каса», Ukrtrimex.

Крім того, компанія Mastercard виступила партнером у запуску мобільного додатку для онлайн-фіскалізації «пРРОсто», розробленого компанією «Програміка» за підтримки Державної податкової служби України. На першому етапі у додатку реалізована технологія онлайн-фіскалізації, а  незабаром у ньому з’явиться можливість прийому безготівкових оплат за підтримки Mastercard.

Мобільні додатки «Смарт Каса» та «пРРОсто» вже можна безкоштовно завантажити на смартфон чи планшет в Apple Store та Google Play.

«Співпраця податкової служби з компаніями-розробниками та платіжною системою Mastercard для проведення розрахункових операцій сприяє не тільки покращенню сервісів для платників податків, а й розвитку безготівкових розрахунків, спрощенню процедур проведення розрахункових операцій, оптимізує час та витрати суб’єктів господарювання. Це ще один захід для цифровізації економіки», - зазначила заступник Голови Державної податкової служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Наталія Калєніченко.

 «Використовуючи свій багаторічний досвід та технологічні розробки, Mastercard виступає надійним партнером для бізнесу і держави у побудові прозорої безготівкової економіки. Разом із партнерами ми реалізуємо низку інноваційних сервісів для розвитку кешлес-оплат, і сьогодні важливим кроком є розробка і запуск рішень, які допоможуть малому і середньому бізнесу здійснювати необхідну фіскалізацію оплат в онлайн-режимі, а крім того нададуть МСБ можливість зручного прийому безготівкових платежів просто у мобільному додатку. Такі універсальні технологічні рішення як «Смарт Каса» та «пРРОсто» допомагають взаємодії бізнесу й держави і сприяють розвитку цифровізації країни», – підкреслила Інга Андреєва, генеральний директор Mastercard в Україні та Молдові.

Фіскалізація – це процес обліку проданих товарів та передача відповідної звітності у податкову службу. На сьогодні, відповідно до норм українського законодавства, ФОП 2-4-х груп не використовують РРО, якщо їх дохід не перевищує 1 млн гривень. З 1-го січня 2021 року оновлюється перелік підприємців, які обов’язково мають використовувати РРО: до таких груп потрапляють продавці товарів і послуг через інтернет, продавці ювелірних виробів із дорогоцінних каменів та металів, підприємці у сфері туристичних послуг, ті, хто надають комерційні послуги у сфері охорони здоров’я, продавці ліків та медичних виробів, продавці деталей для авто, б/у речей, а також ті, хто займаються ресторанним, готельним бізнесом, постачанням готових страв. З 1-го квітня 2021 року зобов’язання передавати у податкову фіскальні звіти і звітні чеки вже матимуть усі підприємці-платники єдиного податку, окрім ФОП 1-ї групи[1]. Розроблене програмне РРО у мобільних додатках «Смарт Каса» та «пРРОсто» вже доступне до тестування.


[1] Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»  та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» №128-IX від 20 вересня 2019 року.

Yevheniia Kovalenko