9 із 10 жителів «розумного села» на Дніпропетровщині користуються картками — перші результати пілотного проекту ПриватБанку та Mastercard

16 вересня 2019 рік | Дніпро | Автор Yevheniia Kovalenko

ПриватБанк та Mastercard підбили перші підсумки безготівкового експерименту «Розумне село», що розпочався наприкінці 2018 року у селі Волоське на Дніпропетровщині. Ініціатива мала на меті надати локальній громаді можливість відчути переваги безготівкового способу життя та зробити доступними банківські послуги.

У селі Волоське Дніпропетровської області проживає 1 400 осіб. За першими підсумками[1], у фінансову систему було залучено більшість жителів: 89% селян, старших 16 років, тепер користуються банківськими послугами. Цей показник у Волоському вищий за середнє значення по Україні – 69%[1], а у порівнянні із сільською місцевістю (59%)[1] він вищий у 1,5 рази.

«Волоське зараз активно змінюється: минулого року ми створили власну мережу водопостачання,  цьогоріч — впроваджуємо програму з утилізації сміття. А завдяки співпраці громади та обласної адміністрації з Mastercard та ПриватБанком став можливий експеримент із переходу на безготівковий спосіб життя. Партнери проекту інтегрували банківські послуги в наше сільське життя. Зміни відчули усі — від пенсіонерів до школярів, — поділився Андрій Пінчук, староста села Волоське.Фінансова грамотність, безперечно, є однією з важливих складових cashless громади, тому в деяких класах початкової школи за згодою батьків ми вводимо предмет «Фінансова абетка».

Для забезпечення селян доступом до банківських послуг експеримент стартував із впровадження в селі безготівкової інфраструктури: в місцевих магазинах були встановлені POS-термінали, а в офісі старости – банкомат та термінал самообслуговування. Платіжними картками були забезпечені пенсіонери та отримувачі соціальних виплат.

Нововведення у Волоському стосуються і школи — у їдальні встановили POS-термінал і 127 школярів тепер розраховуються безготівково картками «Юніор» за сніданки, обіди та продукцію шкільного буфету. Батьки школярів також можуть оплачувати послуги шкільної їдальні через термінал. 88% батьків позитивно ставляться до безготівкових розрахунків у шкільній їдальні. Також у вересні впроваджено автоматизований вхід учнів до школи за допомогою зчитування банківських карток на турнікетах. Це дозволило батькам отримувати повідомлення про вхід та вихід дитини зі школи, а директору — перелік школярів, присутніх на уроках. Крім того, такий автоматизований облік допоможе оптимізувати роботу шкільної їдальні.

Через півроку після початку експерименту «Розумне село» ПриватБанк проаналізував ставлення жителів Волоського до розширення фінансової інфраструктури. Переважна більшість селян зазначили позитивні зміни, пов’язані з безготівковим способом життя. Так, встановлення POS-терміналів у магазинах позитивно оцінили 81% селян; встановлення терміналу самообслуговування — 80%. Найчастіше селяни використовують платіжну картку для оплати товарів та послуг у магазинах та кафе – 83%, найбільш популярними категоріями для безготівкових оплат у селі Волоське стали: продукти харчування – 99%, побутова хімія та косметика – 74%, а також ліки та медпрепарати – 57%.

«Один з перших реалізованих разом з партнерами з Mastercard «живий» проект фінклюзії важливий не лише тим, що мешканці села отримали можливість відчути переваги сучасних банківських послуг та економити на безготівкових розрахунках, — говорить керівник напрямку трансформації та інновацій ПриватБанку Єгор Аветісов. — Розширення сучасної інфраструктури дає поштовх до розвитку економіки громад, а головне, на що ми направляємо зусилля, це залучення до сучасних технологій та банкінгу дітей, тому що саме діти найбільш активно сприймають новації та стають провідниками Cashless у власних родинах. Розвиток смарт школи стане основним напрямом подальшого розвитку цього надихаючого проекту».

«За статистикою 24,7% населення України проживає у сільській місцевості[1]. Це було однією з причин, чому ми разом із ПриватБанком вирішили зробити територію без готівки саме в селі. Результати цього унікального пілотного проекту зі створення першого smart села в Україні свідчать про готовність спільними зусиллями об’єднаних територіальних громад та бізнесу до впровадження безготівкових розрахунків, що є складовою поширення фінансової інклюзії в Україні», — зазначила Інга Андреєва, генеральний директор Mastercard  в Україні.

Встановлення банкомату, терміналу самообслуговування та POS-терміналів — це перші складові інфраструктури «розумного села». Опитування в селі Волоське свідчить, що локальна громада готова до впровадження нових безготівкових рішень. Також 86% жителів Волоського підтримують впровадження безготівкової оплати проїзду, що дозволить покращити досвід користування транспортом.

Дивіться відео про експеримент у с. Волоське за посиланням: https://bit.ly/2lRJPJW

Завантажуйте відео за посиланням: https://dropmefiles.com/994487

[1] Дослідження GFK Financial Market Data Service «Оцінка заходів по стимулюванню Cashless від ПриватБанку в селі Волоське» за 2-й квартал 2019

Yevheniia Kovalenko