«Ліверпуль» і «Реал Мадрид» цілком можуть мати секретну зброю у грі, що відбудеться вже цими вихідними, UEFA Champions League Final Kyiv 2018. Їхня секретна зброя – вболівальники. Компанія Mastercard, офіційний спонсор UEFA Champions League, у ході дослідження виявила, що гамір натовпу фанів може покращити гру футболістів так само, як додатковий гравець на полі, а настрій гравців також позитивно впливає на кінцевий результат.

Роль 12-го гравця на полі особливо цінна. Чути і бачити постійну підтримку натовпу вболівальників, прапорці, банери та шарфики дуже важливо, оскільки це додає позитиву гравцям і підвищує їхні зусилля до 8%, що рівноцінне появі ще одного гравця на полі.

Дослідження Мastercard, перше подібне в Європі, також виявило, що те, як гравець радіє, теж може бути секретом загальної перемоги. Зокрема:

  • 82% гравців команд-переможців піднімали обидві руки, радіючи забитим голам;

  • 79% — стискали обидві руки в кулак;

  • 77% гравців випинали груди, демонструючи радість після забитих голів.


Зібрані дані показали, що ймовірність перемоги команд, які раділи, обіймаючись, даючи один одному «п’ять» тощо, складала 50%. З іншого боку, 49% гравців, які не поводились подібним чином на полі, опинялись у команді, що програла. Взірцем для наслідування постави потенційного переможця дослідники назвали найкращого бомбардира Ліги чемпіонів, Кріштіану Роналду.

Усміхнені вболівальники  також можуть суттєво вплинути на результат команди. Дослідження показало, що коли гравці бачили, що люди усміхаються, вони грали на максимумі зусиль до 12% довше, ніж ті, хто бачив незадоволені обличчя.

Спортивний психолог і автор дослідження Бредлі Буш, один із провідних експертів у сфері прикладної спортивної психології, пропонує свої 5 порад безцінним уболівальникам:

  1. Вболівайте гучно і гордо – голосова підтримка сприяє тому, що ваша команда старатиметься до 7% більше, а також допоможе уникнути перевтоми гравців.

  2. Регулярно співайте – що більше, то краще! Це допоможе створити та підтримувати атмосферу гравцям.

  3. Демонструйте свою підтримку – банери, прапорці та плакати є чіткими візуальними ознаками величезної підтримки і покращують гру до 8%.

  4. Усміхайтесь – надія, гордість та щастя є чудовими мотиваторами, втіленими в усмішках. У результаті футболісти грають на максимумі до 12% довше.

  5. Фанам обидвох команд – фіналістів UEFA Champions League 2018, варто носити свою форму для домашніх матчів, оскільки червоний та білий (з різних причин) пов’язані з кращою грою.


Старший віце-президент із маркетингу Mastercard в Європі Жанетт Лієндо відзначила: «Цікаве спостереження: тим часом, як у світі стрімко розвивається безконтактний спосіб життя, фізична взаємодія з колегами по команді під час святкування може бути секретом успіху на полі. Компанія Mastercard пишається тим, що понад 20 років є партнером чудової гри та її вболівальників під час UEFA Champions League. Ми чекаємо фінал 26 травня у Києві, щоб укотре побачити, як з м’яча починаються безцінні історії».
Yevheniia Kovalenko