Mastercard'dan COVID-19 tedavisine yönelik çalışmaları hızlandırmak için yeni adım

12 Mart 2020 | Selin Selimoglu Tarafından

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard, tıbbi araştırma ve yeni ilaç keşiflerini destekleyen Wellcome ve Bill & Melinda Gates Vakfı ile son dönemde gündeme oturan COVID-19 virüsü için Geliştirme ve Tedavilere Erişimi Hızlandırma Girişimi’ni başlattıkları müjdesini verdi. COVID-19 Therapeutics Accelerator adı verilen girişim, bu konudaki Ar-Ge çalışmalarını koordine edecek ve salgınla başa çıkmak için ilaç geliştirme ve yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.

Mastercard, son aylarda dünya sağlığını tehdit eden bir salgın olarak gündeme oturan yeni koronavirüs COVID-19 için tedavileri belirleme, değerlendirme, geliştirme ve yaygınlaştırma çalışmalarını hızlandırmaya yönelik olarak, Wellcome ve Bill & Melinda Gates Vakfı ile toplam 125 milyonluk yatırımla COVID-19 Therapeutics Accelerator adını verdikleri bir girişim başlattı. Girişim ortakları olan Mastercard, Wellcome ve Bill & Melinda Gates Vakfı ürünleri herkes için ulaşılabilir ve uygun fiyatlı yapmayı amaçlıyorlar.

COVID-19 Therapeutics Accelerator oluşumu, COVID-19 hastalarını ve diğer viral patojenleri uzun vadede tedavi etmek için yeni ilaç geliştirmekten, mevcut ilaçların COVID-19 tedavisi için kullanılmasına yönelik çalışmalara kadar farklı çalışmalar yürütecek. Henüz  ortaya çıkan patojenlerle mücadele için geniş spektrumlu antiviraller veya immünoterapiler maalesef mevcut değil, mevcut olanların ise COVID-19 üzerinde kullanımı henüz onaylanmış değil. Bu çalışmaların hızlanabilmesi için Gates Vakfı ve Wellcome 50’şer milyon dolar, Mastercard ise 25 milyon dolar olmak züere toplam 125 milyon dolar yatırım ile Therapeutics Accelerator girişimini oluşturdu.

COVID-19 Therapeutics Accelerator, Dünya sağlık Örgütü’nün yanı sıra devletlerle, yasa koyucu ve uygulayıcı kurumlarla ve kendisine fon sağlayacak özel sektör kuruluşlarıyla da koordineli çalışacak.  Çalışmaları devam eden ilaçların geliştirilmesine ve üretime geçişine odaklanacak olan Accelerator girişiminin, araştırmaların paylaşılmasını, yatırımların koordine edilmesini ve kaynakların bir araya getirilmesini sağlayarak tedaviye yönelik araştırmaları hızlandırması bekleniyor. Accelerator, geliştirme sürecinin kilit aşamalarında hızlı ve esnek finansman sağlayarak, düşük kaynaklı ülkelerde de COVID-19 ve gelecekteki salgın tehditleri için kullanılabilecek yeni ilaçlara erişimi sağlamayı hedefliyor.

Therapeutics Accelerator girişimi ortakları, koronavirüsünün tedavisi, hızlı tespiti ve aşısının geliştirilebilmesi için uluslararası ortaklıkların şart olduğunun altını çiziyor. Bu ortaklıkların  araştırma, geliştirme, değerlendirme ve üretim çalışmaları için gerekli kaynakları biraraya getirmeye yönelik koordinasyonunu ise Accelerator üstlendi. Accelerator ayrıca geliştirilen tedavi, tanı, ilaç, aşı gibi çözümlerin dünyanın her yerinde ihtiyacı olan herkesin erişimini sağlamaya yönelik çalışmaları yürütecek. Therapeutics Accelerator girişimi ortakları bu amaca yönelik olarak birlikte çalışmak isteyen herkesi kendilerine katılmaya davet ediyor.

Mastercard yetkilileri kapsayıcı büyümeye olan bağlılıkları nedeniyle yeni koronavirüs COVID-19’a karşı yürütülen bu girişimin bir parçası olduklarını belirtiyor. Global sağlığı tehdit ettiği kadar global ekonomiyi de tehdidi altına alan COVID-19’un, dünya genelinde milyonlarca kişinin ekonomik olarak ayakta kalmasını zorlaştıracağını dile getiren Mastercard, finansal katılımı destekleyen çalışmalarından edindikleri deneyime göre bu denli riskli bir durum karşısında global iş ortaklıklarının öneminin altını çiziyor ve herkesi bu yeni girişime katılmaya, destek olamya davet ediyor.

Bill & Melinda Gates Foundation Hakkında

Her yaşamın eşit derecede kıymetli olduğuna inanan Bill & Melinda Gates Vakfı, herkesin sağlıklı ve üretken bir yaşama sahip olabilmesi için gelişmekte olan ülkelerde, insan sağlığını iyileştirmeye yönelik çalışmalar ile açlık ve yoksulluğa karşı çalışmalar yürütmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, başta yoksulluk sınırında yaşayanlar olmak üzere herkesin hayatta ve okulda başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu fırsatlara erişmesi için çalışmalar yapmaktadır. Merkezi Seattle, Washington'da bulunan Vakfın CEO’su Mark Suzman ve Eş Başkanı William H. Gates Sr’dır.  Vakıf, Bill ve Melinda Gates ve Warren Buffett başkanlığında çalışmalarını yürütmektedir.

Wellcome Hakkında

Siyasi ve finansal açıdan bağımsız bir vakıf olan Wellcome, faaliyetlerini genel sağlığı iyileştirmek amacıyla yürütüyor, araştırmacıları destekliyor, büyük sağlık sorunlarını ele alıyor, bilimin ilerlemesine yönelik kampanyalar düzenliyor ve isteyen herkesin bilim ve sağlık araştırmalarına katılmasına yardımcı oluyor.

Bilgi İçin: Ayşegül Aksoy / Ünite İletişim
aysegul.aksoy@unite.com.tr ; www.unite.com.tr

Selin Selimoglu