Globalde de kahraman E-Ticaret

13 Nisan 2021 | Selin Selimoglu Tarafından

Mastercard'ın hazırladığı ‘İyileşme İçgörüsü’ raporu, 2020 yılında dünya genelinde perakende sektöründe yapılan alışverişlerin sonuçlarını ortaya koydu. 900 milyar doları bulan e-ticaret harcamaları, sektörde dijital dönüşümün hızlandığını gösteriyor.

COVID-19 pandemisi, dünyanın dört bir yanındaki tüketicileri evde kalmaya; market ürünlerinden bahçe malzemelerine kadar birçok ürünü elekronik ticaret yoluyla satın almaya yöneltti. Mastercard'ın hazırladığı ‘İyileşme’ raporuna göre, 2020 yılında dünya genelinde perakende sektöründe yapılan e-ticaret harcaması 900 milyar dolar olarak raporlandı. Başka bir deyişle, 2019 yılında, perakende sektöründe %14’lük bir harcama yapılırken, 2020’de yapılan harcamaların oranı %40 daha fazla oldu.

Yüz yüze gerçekleşen alışverişlerin azaldığı bu dönemde, özellikle mağazalar, restoranlar ve irili ufaklı birçok işletmenin yardımına e-ticaret yetişti. Mastercard'ın hazırladığı ‘İyileşme İçgörüsü: Ticarette E-dönüşüm’ raporuna göre, COVID-19 döneminde gerçekleşen dijital geçişin yaklaşık %20-30'unun kalıcı olması bekleniyor.

Mastercard Baş Ekonomisti ve Mastercard Economics Institute Başkanı Bricklin Dwyer, "Tüketiciler evde kalmak zorundayken, e-ticaret sayesinde paranın dijital yolculuğu hızla devam etti. Dolayısıyla, bu süreçte dijitale öncelik veren ülkeler ve şirketler, en az hasar görenler oldu. Analizimiz, en küçük işletmelerin bile dijitalde kazanç sağladıklarını gösteriyor” dedi.

Dijital dönüşüm coğrafi, ekonomik ve hanehalkı farklılıkları ile evrensel ve tutarlı olmasa da, rapor bazı temel genel eğilimleri özetliyor. 

Dijitali erken dönemde benimseyenler karlı çıktı

Kriz öncesinde daha dijital olan ekonomiler (İngiltere ve ABD gibi), yurt içi dijital geçişte, e-ticarette daha az paya sahip olan Arjantin ve Meksika gibi ülkelere göre daha kalıcı görünen daha büyük kazançlar elde etti. Asya Pasifik, Kuzey Amerika ve Avrupa, e-ticaretin benimsendiği en güçlü bölgeler oldu.

Kalıplaşmış tüketim alışkanlıkları dönüştü

E-ticaret içerisinde en küçük paya sahip olan temel perakende sektörlerine tüketiciler uyum sağladı. Süpermarketlerdeki e-ticaret artışının yaklaşık %80'inin kalıcı olacağı tahmin ediliyor.

E-ticaret harcamaları %30 arttı

Uluslararası e-ticarette hem satış hacmi hem de sipariş verilen ülkelerin sayısında önemli bir artış gerçekleşti. Tüketicilerin, tek tıkla ulaşabildiği sonsuz sayıdaki seçenek sayesinde, uluslararası e-ticarete yönelik tüketici harcamaları 2020 yılının Mart ayından 2021 yılının Şubat ayına kadar yıllık yaklaşık %25-30 oranında arttı. İtalya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde yaşayanlar, e-ticaret kanallarından ortalama %33 daha fazla alışveriş yapıyor. Bu ülkeleri Rusya ve İngiltere takip ediyor.

İyileşme İçgörüsü: Ticaret E-Dönüşümü belgesine buradan erişebilirsiniz.

Mastercard, işletmelerin ve hükümetlerin COVID-19'a bağlı sağlık, güvenlik ve ekonomik riskleri daha iyi yönetebilmelerine yardımcı olmak için geçtiğimiz yıl İyileşme İçgörüsü girişimini başlattı. Girişim, ilgili ve zamanında araçlar, inovasyonlar ve araştırmalar sunmak için Mastercard'ın analitik ve deney platformlarından, uzun süredir devam eden danışmanlık uygulamalarından ve benzersiz veri odaklı içgörülerden faydalanıyor.  

Metodoloji

Rapor, Mastercard ağındaki anonim ve toplu satış faaliyetlerinden elde edilen veriler ve Mastercard Economics Instute tarafından yapılan özel analizden faydalanıyor.

1Mastercard Economics Institute, trendlerdeki sapmaya dayalı ek perakende e-ticaret harcamalarını belirlemek için Mastercard ağı içindeki faaliyetlerden yararlandı ve tüm ödeme türlerinde dünya genelinde perakende sektöründeki e-ticareti modelledi. 

Mastercard Economics Institute Hakkında

Mastercard Economics Institute, tüketicilerin gözünden makroekonomik eğilimleri analiz etmek üzere 2020 yılında faaliyetlerine başladı. Ekonomistler, analistler ve veri bilimcilerden oluşan bir ekip, büyük müşteriler, iş ortakları ve politika yapıcılar için ekonomik konularda düzenli raporlama sağlamak için Mastercard SpendingPulse ™ dahil olmak üzere Mastercard içgörülerinden ve üçüncü taraf verilerinden faydalanıyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı

© 2021 Bu sunum ve içeriği, yalnızca bilgilendirme amaçlı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Herhangi bir belirli eyleme veya yatırıma yönelik yatırım tavsiyesi değildir. Karar verme veya yatırım amaçlı olarak kısmen ya da tamamen güvenilmemelidir. Bu içeriğin doğruluğu garanti edilmez. Riski kendilerine ait olmak üzere bu bilgileri inceleyip kullanan kullanıcılara "olduğu gibi" sağlanır. Mastercard Economics Institute'un ekonomik tahminleri, simülasyonları veya senaryoları dahil olmak üzere bu içerik, hiçbir şekilde Mastercard'ın operasyonel veya finansal performansına ilişkin (veya fiili) beklentileri yansıtmamaktadır.

Selin Selimoglu