Türkiye’den 34 milyon kişi Yılbaşına sevdikleriyle girmek için yollara düşecek

13 Şubat 2020 | Selin Selimoglu Tarafından
  • Mastercard’ın yaptığı araştırmaya göre yılbaşı yaklaşırken Avrupa genelinde milyonlarca kişi yılbaşını aileleri ile birlikte geçirebilmek için seyahat edecek.
  • 250 milyon kişi yılbaşı için uçak, tren veya otomobile binip evinin yolunu tutacak.
  • Milyonlar evine ve ailesine doğru yola çıkıyor

Avrupa ülkelerinde yapılan Mastercard Yılbaşı Araştırmasına göre, yılbaşını aileleri ile geçirmek için Türkiye’den yola çıkacak bir kişi evine varmak için ortalama 648 km seyahat edecek ve 428 Euro harcama yapacak. 34 milyon kişinin %6’sı uçak, %80’i en az bir kez araba veya otobüs yolculuğu, %10’u ise tren yolculuğu yapıyor. Yeni yılı ailesiyle karşılamak isteyenler bu yolculukları için yılbaşından 2 ay önce para biriktirmeye ve seyahat planlamalarına başlıyor.

Aile özlense de tatil tercih edenler de var

Yılbaşı için seyahat edenlerin %32’si evlerine dönerek ailesine sürpriz yapmayı planlarken, %27’si aile ziyareti yerine tatil yapmayı tercih ediyor. Tatile gidenlerin %18’i yılbaşını aile tartışmalarından uzak geçrimek istediğini belirtirken, %19 kış güneşinin keyfini çıkarmak istediğini söylüyor. Ailesinin yanına gidenler ise kavuşmanın yanı sıra ortalama 222 Euro harcayarak ailesine hediyeler de alıyor.

Yılbaşında istese de ailesi ziyaret edemeyenler Skype ya da Facetime üzerinden görüşüyor

Her 10 kişiden 3’ü (%33) istese de ailesini ziyaret edemediğini belirtiyor. Her 10 kişiden 4’ü finansal nedenlerle yılbaşında ailesinin yanına gidemiyor. Her 10 kişiden 3 kişi ise yılbaşında çalıştığı için ailesine göremeyeceğini söylüyor. Eşinin ailesini ziyaret edenlerin oranı ise %13. Ailesini ziyaret edemeyenlerin %84’ü ise yılbaşı akşamı görüntülü görüşme uygulamaları ile hasret gideriyorlar.

Yılbaşı yaklaştığında her zaman harcamaların arttığını belirten Mastercard, gittikçe daha fazla kişi memleketinden uzakta yaşadığı için yılbaşının artık yılın en büyük seyahat günlerinden biri haline geldiğinin altını çiziyor. Mastercard, yoğunluk yaşanan bu özel günlerde kart sahiplerine havalimanı salon (lounge) girişinden bagaj sigortasına kadar tüm detaylarda seyahat avantajları sunarak paha biçilemez seyahat deneyimi yaşatmak için sürekli yenilikler yapıyor.

Güvenli yolculuklar için Mastercard’dan ipuçları

 Yılbaşı bütçenizi önceden yapın

Yiyecek, hediye, seyahat ve yılbaşı süsleri dahil, planlamanız gereken birçok konu var. Her birini, bütçenizi zorlamamak için önceden planlayın.

Güvenle harcayın

Online alışverişlerde tanınan ve güvenilir siteleri tercih edin.  Ödemelerde nakit yerine çipli kartlarınızı şifre ile kullanın. Sadakat kartlarınızı harcamalarınızdan ödül kazanmak için kullanmayı unutmayın.

Alışverişinizi planlayın

Son dakika panik halde birşeyler almak yerine kimin için ne kadar bir bütçeyle ne satın alacağınızı planlayın.

Erken rezervasyon avantajlarını kaçırmayın

Uçak, tren, otobüs… Neyle seyahat ederseniz edin, son dakika yerine önceden rezervasyon yaptırarak erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Otelde kalacaksınız yine son dakika artışlarından etkilenmemek adına erken rezervasyon yaptırın.

Masraflarınızı aylara dağıtın

Aralık ayı masraflar açısından yoğun bir ay olacaksa, giderleri erken davranarak önceki aylara, ya da kredi kartı kullanarak sonraki aylara yayabilir, böylece bütçenizi dengeleyebilirsiniz.

Mastercard ayrıcalıklarını kaçırmayın

Ziyaret ettiğiniz şehirlerde Mastercard’ın paha biçilemez tekliflerine göz atmayı da unutmayın, hepsine www.priceless.com adresinden kolayca erişebilirsiniz. Yolculuk süresince kartınızı yanınızdan ayırmamanız, otel odasında veya kaldığınız yerlerde bırakmamanız önemlidir. Fakat yine de olası bir kayıp veya çalıntı durumunda kartınızı bilginiz dışındaki kullanımlara karşı kolayca bloke edebilir, güvenliğinizi sürdürebilirsiniz.

7/24 Mastercard desteği!

Mastercard, dünyanın her yerinde geçerli olan “kayıp ve çalıntı kart bildirimleri” hizmeti sunarak bankanızı dakikalar içerisinde bilgilendirir. Kartınızı kaybettiğinizde ya da kartınızın kopyalandığı şüphesine kapıldığınızda, bankanızı arayarak “Acil Kart Yenileme” servisinden faydalanabilirsiniz. Yenilenen kartınız 2 iş günü içinde bulunduğunuz adrese teslim edilir. Kartınız size teslim edilinceye kadar acil nakit ihtiyaçlarınız için nakit avans çekebileceğiniz 250 bin Western Union şubesi olduğunu unutmayın. Ayrıca dünyanın her yerinde Mastercard veya Maestro amblemi olan 22 milyon ATM’den faydalanabilirsiniz.

 

Bilgi İçin: Ayşegül Aksoy / Ünite İletişim
aysegul.aksoy@unite.com.tr ; www.unite.com.tr

Selin Selimoglu