Mastercard ve İhtiyaç Haritası’ndan yerel ekonomiye destek projesi

17 Eylül 2020 | Selin Selimoglu Tarafından

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard, İhtiyaç Haritası'yla bir araya gelerek Türkiye ekonomisine yaklaşık 1,5 milyon TL’lik yatırım yapıyor. Mastercard’ın bağımsız fonundan aktarılan ve sosyal sorumluluk adına yapılan yatırımla ihtiyaç sahiplerinin taleplerine cevap verilirken yerel ekonominin aktörlerinin de desteklenmesi amaçlanıyor. Proje sayesinde, toplumun dayanışma sorumluluğunu paylaşmayı görev edinen Mastercard ve İhtiyaç Haritası, Covid-19 nedeniyle kırılgan bir dönem geçiren bireylere ve işletmelere “can suyu” olmayı hedefliyor.

Mastercard Türkiye, ihtiyaç sahipleriyle ihtiyacı karşılamak isteyenleri online bir platformda buluşturan İhtiyaç Haritası’yla bir araya geliyor. Proje kapsamında, yerel ihtiyaçların yerel işletmelerden karşılanmasına imkan sunarak yerel ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.

Mastercard ve İhtiyaç Haritası’nı bir araya getiren proje Covid-19 döneminde ortaya çıkan temel ihtiyaç malzemelerinin yine İhtiyaç Haritası tarafından kurulan platform aracılığıyla yerel işletmeler ve esnaflar tarafından karşılanması esasına dayanacak. Yerel üreticilerin dijitalleşmesi ve e-ticaretin gelişmesine de hizmet edecek projenin teknik alt yapısı için çalışmalar Aralık ayına kadar tamamlanacak.Böylelikle yerel işletmeler için yeni bir iş modeliyle tanışacaklar.

Proje; kalkınmanın sadece bölgesel ya da kentsel ekonomik kaynaklara bağlı olmadan yerel üretici ve küçük işletmelerin de aktif katkısıyla gerçekleşebileceği bilinciyle hareket ediyor. Mastercard ve İhtiyaç Haritası; ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını yerel üreticiler ve esnaflardan sağlayabileceği bir sistem oluşturuyor. Mastercard ve İhtiyaç Haritası'nın bir araya geldiği bu projede ekonomik olarak zor durumda olan bireylerin ihtiyaçlarını yerel ekonominin paydaşlarıyla karşılayarak sürdürülebilir bir ekonomi yaratmayı hedefliyor.Mastercard&IhtiyacHaritasi (1)

Projenin kapsamı nedir?
Mastercard ve İhtiyaç Haritası'nın bir araya gelerek başlattığı bu proje 20 şehri kapsayacak. 10 illik iki fazdan oluşacak proje 2020 yılı içinde hayata geçiyor olacak.

Mastercard Impact Fund
Mastercard’ın dünya üzerindeki gelir ve bilgi eşitsizliğini azaltarak ekonomik eşitliği sağlamak, dünya çapında adil, sürdürülebilir bir ekonomiyi ve finansal katılımı desteklemek amacıyla kurulan bağımsız kurumu Mastercard Impact Fund, dünyanın birçok ülkesinde benzer ilkelerle hareket eden programları destekliyor. Mastercard Impact Fund ilk kez Türkiye’den bir sosyal kooperatifi destekliyor.

Mastercard Hakkında
Mastercard, ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren global bir teknoloji şirketidir. Misyonumuz; ödeme işlemlerini güvenilir, kolay, akıllı ve erişilebilir hale getirerek herkese her yerde fayda sağlayan kapsayıcı ve dijital bir ekonomiyi birleştirmek ve güçlendirmektir. Güvenilir veri ve ağlar kullanarak, iş birlikleri ve işimize olan tutkuyu kullanarak, yeniliklerimiz ve çözümlerimizle bireylerin, finans kurumlarının, resmi kurumların ve işletmelerin potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluruz. Şirket kültürümüz, şirketimizin içinde ve dışında yaptığımız her şey iş ahlakı biriminizin yönlendirmesiyle gerçekleşir. 210'dan fazla ülke ve bölgedeki bağlantılarımızla, herkes için paha biçilmez fırsatlar yaratan sürdürülebilir bir dünya inşa ediyoruz.

İhtiyaç Haritası Hakkında
İhtiyaç Haritası, ihtiyaç sahipleri ve destekçileri online platform üzerinde buluşturan bir sosyal kooperatiftir. İhtiyaç Haritası ayni transferlere dayalı harita tabanlı veri eşleştirme yapar ve Online İmece kültürünü yaygınlaştırarak kişi ve kurumları bir araya getirir. İnsanların, ayni yardımlar aracılığıyla yoksullukla ilgili sosyal sorunlarla mücadele etmelerine destek olmak için ortaya çıkmış gönüllü bir web sitesidir. Temel olarak İhtiyaç Haritası’nın amacı Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturulmasıdır. 2015 yılından bugüne İhtiyaç Haritası platformunu 100 bine yakın üye, 350’den fazla STÖ, 70’den fazla özel sektör kuruluşu, yüzlerce kamu kuruluşu temsilcisi kullandı. Platform aracılığıyla 1.4 milyondan fazla ihtiyaç kalemi karşılanırken yaklaşık 74 milyon liraya eş değer bir paylaşım ekonomisi yaratılarak sosyal etkisi yüksek bir fark yaratıldı. Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversitelerde 48'den fazla İhtiyaç Haritası Öğrenci Toplulukları/Temsilcilikleri bulunmaktadır.

Basın Bilgi:
bernaylafem iletişim ve marka yönetimi
Pınar Yurtsever / pinary@bernaylafem.com
Ayşen Gürkan / aysen@bernaylafem.com
Diğdem Oğuz / digdem@bernaylafem.com

Selin Selimoglu