60% покоління Z обирають кешлес і майже стільки ж в майбутньому віддадуть перевагу оплаті смартфоном із NFC

Київ, 14 вересня 2021 р. – Українські представники покоління Z – прихильники діджиталу, сімейних цінностей і соціального активізму. Так, 64% молоді фактично живе в соціальних мережах, використовуючи їх як основні джерела інформації та натхнення. Українські Z-ти відмовляються від готівки, все частіше віддаючи перевагу кешлес-оплатам (60%). При цьому вони цінують сімейні стосунки (67%), а також активно залучені до вирішення соціальних та екологічних проблем, очікуючи того ж від брендів. Такі результати дослідження Mastercard, проведеного в рамках вивчення споживчих звичок і поведінки представників покоління Z.

Покоління Z або зумери – термін, яким називають юне покоління покупців, котре народилося з 1997 по 2012 рік. В Україні проживає понад три мільйони представників покоління Z, і їх роль в економіці зростає з кожним роком.

Цифровий стиль життя

Перше покоління, народжене в епоху широкого поширення інтернету, невіддільно пов'язане з цифровим світом. Саме діджитал формує їхній світогляд і споживчі звички. Z-ти дивляться фільми на стримінгових платформах (74%), грають у відеоігри (70%) і слухають потокову музику (63%) хоча б раз на тиждень.

Крім того, 68% українських представників покоління Z кожен день проводять час в соціальних мережах, які залишаються основним джерелом інформації, натхнення і спілкування. При цьому кожен п'ятий опитаний щодня створює і публікує контент на своїх особистих сторінках. Найбільш активна українська молодь в YouTube (91%), Instagram (83%) і Facebook (58%).

Цифровий стиль покупок

Швидкість, комфорт, безпека – так покоління Z описує свої ідеальні платежі, тому безготівкові розрахунки для них мастхев. Згідно з дослідженням Mastercard, у більшості українських респондентів покоління Z (86%) вже є банківська картка, до того ж 60% користуються нею частіше, ніж готівкою, а 35% – взагалі намагаються уникати кешу і платять карткою всюди, де це можливо.

Одночасно із цим оплати смартфоном для покоління Z – один із улюблених платіжних трендів. 42% української молоді вже розраховуються за допомогою смартфонів, і 56% заявляють, що в майбутньому NFC-оплати смартфоном стануть для них домінуючою або єдиною формою оплати.

Електронна комерція також є природним середовищем для українських представників покоління Z: 70% купують сьогодні в інтернеті не рідше одного разу на місяць – переважно одяг (54%), косметику і засоби для догляду (39%) або ж замовляють онлайн доставку з кафе і ресторанів (39%). Але, незважаючи на любов до шопінгу, Z-ти – свідомі покупці, для яких ціна має значення. Вони обожнюють знижки та акції: 66% завжди моніторять пропозиції кількох продавців перед покупкою, а 67% завжди перевіряють, чи немає такого ж товару по акції.

«Технології буквально вплетені в життя представників покоління Z з ранніх років, тому вони демонструють відкритість до сучасних трендів і швидко застосовують їх у своєму житті. Зумери активно використовують цифрові платежі, цінуючи їх за зручність і безпеку, ще раз підтверджуючи і формуючи всеукраїнський тренд: згідно з нашими даними, в Україні вже кожна друга оплата з картками Mastercard – це цифрова оплата з NFC або онлайн. Комфорт платежів для покоління Z – це норма. Тому у відповідь на запит користувачів ми в Mastercard прагнемо розвивати і впроваджувати нові рішення, які б відповідали потребам молодого покоління», –  зазначає Юрій Батхін, віце-президент із розвитку бізнесу Mastercard в Україні та Молдові.

Більше ніж цифра

Хоча гроші важливі, найбільше покоління Z цінує саме стосунки з іншими людьми. Відповідаючи на запитання про те, які цінності для них найбільш важливі, 67% назвали сім'ю, 56% здоров'я і 34% особисте життя. Незважаючи на популярність соціальних мереж, вони вважають, що ніщо не замінить особисті розмови, а 58% вважають за краще проводити вільний час із друзями, а не на самоті. При цьому 52% також наголошують на важливості фінансової складової як запоруки стабільності, незалежності та можливості створювати фінансову подушку. Сьогодні вже 40% українських зумерів працюють на повну ставку, у 22% є підробіток і лише 17% повністю забезпечують батьки (в середньому в регіоні Центральної та Східної Європи цей показник сягає 30%).

Z-ти стурбовані соціальними і екологічними проблемами. Третина покоління Z (32%) жертвує кошти в різні фонди і недержавні організації, а також займається волонтерством (30%). Серед цілей ООН у сфері сталого розвитку найбільш важливими для них є зміцнення інститутів миру і справедливості (42%), здоров'я і благополуччя (35%), а також відсутність бідності (34%). У контексті майбутнього однією із найголовніших тем для Z-тів є стан нашої планети (35%).

###

Про дослідження

Якісне та кількісне дослідження Kantar на замовлення Mastercard проводилося в березні-квітні 2021 року. У кількісному онлайн-опитуванні взяло участь 6600 респондентів у віці 18-24 років з 11 країн: Австрія, Болгарія, Хорватія, Чехія, Греція, Угорщина, Польща, Румунія, Сербія, Словенія та Україна. У якісному опитуванні взяло участь понад 140 молодих жителів країн ЦСЄ на семиденній онлайн-платформі, де вони обговорювали багато тем, пов'язаних із повсякденним життям і фінансами.